ESEV

Grafiti

Grafiti, İtalyanca “çizilmiş” anlamına gelen “graffito” teriminin çoğul halidir. Kamusal bir alanda yer alan bir duvar ya da yüzeye çizilmiş, kazınmış veya püskürtülmüş yazılardır.

 

Graffiti sanatının tarihçesi aslında Mısır ve Roma’da bulunan duvar örneklerinden başlamıştır. Arkeologlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde Mısır’da, Roma’da hayvan figürleri, semboller ve yazılar bulunmuştur. Arkeologlar tarafından da bunlara graffiti adı verilmiştir.

 

Günümüzde ise bu hali modernleşmiştir. Modernleşmiş hali 1960’lı yıllarda bir postacı tarafından başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan New York’ta ortaya çıkmıştır. Asıl başlatanı, ilk yaratıcısı Taki183 nickname’i olan (Nickname: lakap, takma ismi) postacı tarafından her gittiği yerdeki duvarlara ismini yazmasıyla graffiti başlar.

Taki isimli postacıdan birçok kişi etkilenmiştir ve duvarlara, trenlere insanlarda isim, logo yazmaya başlamıştır. Taki gibi medya tarafından dikkat çekmek isteyen Graffiti sanatçıları metrolar gibi insanlar tarafından çok fazla kullanılan yerlere sanatlarını yapmışlardır.

 

Kurumumuzda Graffiti eğitimi genel olarak başlangıç seviyesinde 14 yaş ve üstü için en uygunudur.

 

Konu Başlıkları:Harf yapımı,perspektif,harf anatomisi,oran,orantı,eskiz oluşturma,renk,renk grupları ve çeşitleri,graffitide renklendirme

 

Eğitim Süresi:72 saat

 

Diğer Kurslar