ESEV

Grafiti

ESEV

Grafiti

Grafiti, İtalyanca “çizilmiş” anlamına gelen “graffito” teriminin çoğul halidir. Kamusal bir alanda yer alan bir duvar ya da yüzeye çizilmiş, kazınmış veya püskürtülmüş yazılardır.

Grafiti sanatının tarihçesi aslında Mısır ve Roma’da bulunan duvar örneklerinden başlamıştır. Arkeologlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde Mısır’da, Roma’da hayvan figürleri, semboller ve yazılar bulunmuştur. Arkeologlar tarafından da bunlara grafiti adı verilmiştir.

Günümüzde ise bu hali modernleşmiştir. Modernleşmiş hali 1960’lı yıllarda bir postacı tarafından başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan New York’ta ortaya çıkmıştır. Asıl başlatanı Taki183 nickname’i olan (Nickname: lakap, takma ismi) postacı tarafından her gittiği yerdeki duvarlara ismini yazmasıyla grafiti başlar.

Taki isimli postacıdan birçok kişi etkilenmiştir ve insanlar da duvarlara, trenlere isim, logo yazmaya başlamıştır. Taki gibi medya tarafından dikkat çekmek isteyen Grafiti sanatçıları metrolar gibi insanlar tarafından çok fazla kullanılan yerlere sanatlarını yapmışlardır.

Kurumumuzda Grafiti eğitimi genel olarak başlangıç seviyesinde 14 yaş ve üstü için en uygunudur.

Konu Başlıkları: Harf yapımı, perspektif, harf anatomisi, oran, orantı, eskiz oluşturma, renk, renk grupları ve çeşitleri, graffitide renklendirme

Eğitim Süresi: 72 saat

Diğer Kurslar