Öneri ve Talep Formu

2011‘den bu yana 25.000 kişiyi mezun ettik.

ESEV (Esenler Belediyesi Sanat Evi)

7’den 70’e her yaştan insana ücretsiz gitar, bağlama, ney ve çello gibi 70’ten fazla branşta kursun verildiği ESEV’de, sanatın kapıları vatandaşlarımıza sonuna kadar açılıyor.

Esenler Belediyesi, tüm vatandaşlarını sanatla buluşturmak, yeteneklerini ortaya çıkarmak ve hayallerini gerçekleştirmek için 2011 yılında Esenler Sanat Evi (ESEV) projesini hayata geçirdi. ESEV ile Esenler Belediyesi, fiziki ve sosyo-ekonomik projelerin yanı sıra kültürel projelerin de yaşamın önemli bir parçası olduğunu gösterdi ve Esenler’i sanatla daha da güzelleştirmek için etkili bir adım attı.

“Hayatı Sanata Dönüştür” mottosuyla yola çıkan ESEV, branşlarında usta eğitmenlerden 7’den 70’e herkesin eğitim almasını sağlamaktadır. Kapılarını açtığı her yaştan kursiyere, el sanatlarından sahne sanatlarına, çeşitli akademilerden müziğe kadar sanatın tüm alanlarında hizmet sunan ve her sanat dalının kendine özel alt branşlarında hali hazırda 76 branşta eğitim vermekte olan ESEV kursiyerlerin isteklerine, yeteneklerine, ilgi alanlarına göre yeni kurslar açmayı sürdürmektedir. Kursiyerler eğitimlerini tamamladıktan sonra var olan yetkinlikleri Esenler Belediyesi tarafından desteklenmekte ve bu kursların uzun vadede sürdürülebilir olması hedeflenmektedir. Verilen eğitimlerin özellikle çocuk yaş grubundaki kursiyerlerin zamanlama duygusunun oluşması, konsantrasyon süresinin artması, hafızasının gelişmesi, dinlemeyi ve grup çalışmasını öğrenmesi gibi çok önemli kazanımlar elde etmesi, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda yol gösterici ve yönelimlerine göre meslek edinmeleri konusunda da belirleyici nitelikte olması arzulanmaktadır. ESEV’ de yetişkinler de vakitlerini kıymetlendirerek, sanatsal çalışmalara katılıyor, şehir hayatının yorgunluğunu aşmak için sanatın iyileştirici gücünden istifade etmektedirler.

 

ESEV’in Kapıları Tüm Esenler’e Açık

Esenler’de sosyo-kültürel hayatı geliştirmek ve sanatsal aktiviteleri artırmak amacıyla kurulan ESEV’in kapısı herkese açık. ESEV kapılarını açtığı her yaştan kursiyere, müzikten tiyatroya, edebiyattan halk oyunlarına kadar sanatın tüm alanlarında hizmet sunmaktadır. Her sanat dalına özel alt branşlarda da kursiyerlerin isteklerine ve yetenek alanlarına uygun kurslar açmaktadır. Edebiyat, sinema, tiyatroda olduğu gibi müzik alanında da bağlamadan piyanoya, flütten gitara, kanundan kemana kadar çok sayıda müzik aletleriyle ilgili alternatifler sunuyor. ESEV sayesinde vatandaşlarımız zamanlarını daha iyi değerlendirmekte, sanatsal becerilerini ve kültürel zenginliğin arttırmaktadır.

7'den 70'e Sanat

Donanımlı bir eğitim kurumu olan ESEV’den her yaşta vatandaşımız özellikle çocuklarımız faydalanıyor. Erken yaşta sanatla tanışan çocuklarımız, sıkışıp kaldığı apartman dairelerinden uzaklaşarak huzur bulabileceği bir ortamda, yetenek ve ilgi alanlarına uygun kurslar alıyor.

7 yaş ve üzerindeki yaş gruplarına yönelik kayıtların kabul edildiği ESEV’de, binlerce kişiye kurs hizmeti veriliyor.

Sahne Sanatları

Performans, bale, opera, tiyatro, drama müzikal, dans gibi alt dallardan oluşan, kostüm ve dekor eşliğinde sahne üzerinde gerçekleştirilen sanat dallarını kapsamaktadır. Bu kurslar içerisinde; amatör veya profesyonel olarak  oyuncu olmayı hedefleyen adayları profesyonel ve disiplinli bir eğitim süreci sonrasında tam donanımlı bir şekilde oyunculuk sanatı ile buluşturmayı hedefleyen Kamera Önü Oyunculuğu kursu,  oyunculuk sanatı yolu ile kendini ifade edebilme becerisi kazandırarak, grup çalışması yöntemiyle de kursiyerin kişisel yaratıcılığını  geliştirerek, öğrenciye özgü bir yaratıcılık alanı sağlamak isteyen Tiyatro kursu, yaratıcılık becerisini genel amaç olarak hayatın içinde bir beceri şeklinde sunabilen ve yaratıcı drama becerilerini etkin olarak kullanabilen kişilerin yetiştirilmesini hedefleyen Drama Kursu ve ilgili yöreye ait oyunları müzik ve ritim bilgisi eşliğinde en iyi şekilde sahneleme bilgi ve becerisinin kazandırılmasını arzulayan Halk Oyunları kursu bulunmaktadır

Müzik Kursları

Esenler’de müzik eğitimi konusunda hissedilen boşluğu en nitelikli biçimde doldurmak amacıyla müzik alanında da birçok branşta kurs verilmektedir. Kurslarda, amatör ya da profesyonel olarak hayatında müziğe yer vermek isteyen herkesin sağlam bir altyapı edinerek başarılı bir düzeye ulaşmalarına destek olunmaktadır. Bu bağlamda kursiyerlere; keman, gitar, klasik kemençe, bağlama, Karadeniz kemençesi, klarnet, kanun, bendir, ney, piyano, bas gitar, tambur, ud, yan flüt, çello gibi zengin bir enstrüman seçeneği sunulmakta ve bunun yanı sıra şan eğitimi, dini musiki topluluğu, Türk halk müziği korosu, müzik teorisi, solfej ve çocuklar için ritim atölyesi gibi alanlarda da faaliyetler yürütülmektedir.

Geleneksel Sanatlar ve El Sanatları

Çocuklar başta olmak üzere ESEV’e gelen tüm kursiyerlerin gelenekselle olan bağlarının kurulması ve bu alana ilgi duyan katılımcılarının beklentilerini karşılamak amacıyla ortaya çıkmış olan El Sanatları ve Geleneksel Sanatlar alanında kursiyerler; kültürel zenginliğimiz olan geleneksel eserlerden yola çıkarak tasarımlarını yaratıcılık, estetik kullanım ve işlevsel üretim ilkeleri ile harmanlayarak yeni eserler ortaya çıkarmaktadır. Geleneksel Sanatlar ve El Sanatları kapsamında ESEV’de; hüsn-i hat, tezhip, filografi, kâğıt rölyef, kaligrafi, çini, ebru desen (geometrik) atölyesi, grafiti, seramik, temel tasarım, karakalem, resim, ahşap rölyef, karikatür, minyatür, alüminyum kabartma, gibi pek çok branşta kurs verilmekte ve kursiyerlerin bu alanda yetkinlik kazanmaları amaçlanmaktadır.

Akademi ve Okullar

Konservatuvara Hazırlık Akademisi: Üniversitelerin konservatuar bölümleri ve güzel sanatlar lisesinde müzik eğitimi almak isteyen öğrencileri temel müzik eğitimi ve enstrüman derslerinden giriş sınavında başarılı olmalarını sağlayacak ipuçlarına kadar teorik ve pratik eğitimlerle sınava hazırlanmalarına destek olmaktadır. 2019-2023 yılları arasında 91 kursiyerimiz 30 farklı üniversitenin 20 farklı bölümüne mülakatları başarıyla tamamlayarak konservatuvara başlamaya hak kazandılar.

Güzel Sanatlara Hazırlık Akademisi: Güzel sanatlar lisesi ve güzel sanatlar fakültelerinin resim, el sanatları, plastik sanatlar bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrencileri yetenek sınavlarına hazırlamayı amaçlamaktadır. 2020-2023 yılları arasında 16 kursiyerimiz çeşitli üniversitelerin ilgili bölümüne, 10 kursiyerimiz ise Güzel Sanatlar Lisesine girmeye hak kazandılar. Çizgi Okulu, öğrencilerin temel resim teknikleri ile çizim yeteneğinin geliştirerek kendi öykülerini ve karakterlerini oluşturup çizgi roman tekniklerini kullanarak çizmelerini ortak çalışma kültürü kazanarak dergiler çıkarmayı hedeflemektedir.

Kişisel Gelişim ve Eğitim

ESEV sanat kurslarının yanı sıra pek çok farklı alan ve branşta da kursiyerlerin kişisel gelişimine destek olmak için eğitimler düzenlemektedir. Fotoğraf makinelerinin özelliklerini ayırt edebilme, fotoğraf çekim teknikleri ile fotoğraf makinesini doğru kullanabilme ve ortama uygun fotoğraf çekebilme yöntemlerini öğrenmelerini amaçlayan Fotoğrafçılık ve Mobil Fotoğrafçılık, alana  dair temel metotlar üzerinde teorik ve pratik çalışmalar yapılarak radyo programcılığı ve sunuculuk için bir altyapı oluşturulmasını hedefleyen Radyo Programcılığı ve Sunuculuk, sanatın tarihini, kültürel zenginliklerini, sanat sevgisinin aşılanması ve sanat niteliği taşıyan nesneleri anlamlandırma ve yorumlama becerisini kazandırmak amacıyla Genel Sanat  Tarihi, insanların vücut duruşu, jestler, mimikler, yüz ifadeleri ve göz hareketlerinden oluşan zihinsel ve fiziksel faaliyetlerle size verdiği mesajları anlayabilmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan Beden Dili, işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan el hareketleri ve yüz mimiklerini öğretmeyi hedefleyen İşaret Dili, Bunlara ek olarak ileri derecede Adobe After Effect, Sıfırdan Uzmanlığa Adobe Premiere Pro gibi inovatif eğitimler de Esenler halkının istifadesine sunularak kursiyerlerin çeşitli alanlarda donanımlı hale gelmeleri amaçlanmaktadır.

Diğer Projeler