Öneri ve Talep Formu

ESGEV’de bu yıl 13.039 evladımızı geleceğe hazırladık.

ESGEV (Esenler Gençlik, Bilgi ve Hikmet Evleri)

Çocuklarımızın okul saatleri dışındaki zamanlarını değerlendirebilecekleri nezih ve kaliteli bir ortamın oluşturulması amacıyla Esenler Gençlik, Bilgi ve Hikmet Evi (ESGEV) projesini hayata geçirdik.

4 – 14 yaş aralığındaki öğrenciler için yeni imkanlar sunan ESGEV, çocuklara uzman öğretmenler gözetiminde ders yapma ortamı sağlıyor.  Okul hayatına destek verici faaliyetlerin dışında kültürel etkinliklerin de yer aldığı ESGEV, geleceği emanet ettiğimiz çocuklarımıza bilgi dünyasının kapılarını aralıyor.

Esenler’in Geleceği Hazır!

ESGEV’de öğrencilerimiz uzman öğretmenler gözetiminde ders yapma ortamına kavuştukları gibi; internet, sinema, edebiyat, satranç, müzik, gezi kulübü gibi çeşitli kulüpler bünyesinde sosyal ve kültürel aktivitelere de katılabiliyorlar. ESGEV’de sinema salonu, kafeterya, kütüphane ve sanat atölyesi de yer alıyor.

ESGEV Gençlerimizin Hizmetinde

ESGEV’lerimizde çeşitli etkinliklerimizin yanı sıra geziler, sanat etkinlikleri de yer alıyor.

 • Cahit Zarifoğlu Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi
 • Prof. Dr. Fuat Sezgin Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi
 • Nuri Pakdil Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi
 • Rasim Özdenören Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi
 • Hacı Lütfiye Gürses Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi
 • Sezai Karakoç Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi
 • Erdem Bayazıt Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi
 • Mehmet Akif İnan Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi

Hem Okula Hem Hayata Katkı!

ESGEV’lerde öğrenciler, okul başarısı için derslerine katkı sağlanmasının yanı sıra çeşitli aktivitelerle de hayata hazırlanıyor. Öğrenciler kabiliyetlerine göre müzikten resme, ebru sanatından spora kadar çok farklı alanlarda eğitim alıyor. Çocuklarımız enerjileri pozitif faaliyetlerde değerlendiriliyor. Geleceğimizin sahibi çocuklarımızın ahlâklı ve vatan-millet sevgisiyle dopdolu gençler olarak yetiştirilmesinde ESGEV üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.

Dolu Dolu Eğitim

Esenlerli çocuklarımıza dolu dolu bir sosyal yaşam ortamı hazırladık. Esenler Gençlik Bilgi ve Hikmet Evleri (ESGEV), anne-babaların çocuklarını emanet edebilecekleri güvenli bir yuva olduğu için özellikle çalışan ailelere önemli bir destekleyici hizmet sunuyoruz. Anne-babalar işlerinde çalışıyorken okullarından çıkan çocuklarımız, ESGEV’lerde buluşuyor. Burada rehber öğretmenler gözetiminde bilgisayar desteğiyle ders çalışabilecekleri, gönüllerince dinlenebilecekleri bir ortamda renkli kültür-sanat aktiviteleriyle kendilerini en güzel şekilde geliştiriyor.

Esenler'in Kültürlü Çocukları Geleceğe Daha Hazır

Hem hafta içi hem de hafta sonu faaliyet gösteren ESGEV, çocuklarımızın zamanlarını dolu dolu yaşaması için birçok aktivite yapıyor. İstanbul ve çevresinde düzenlenen gezilerle hem kültürel olarak zenginleşiyorlar hem de yeni yerler tanıyorlar. Satranç turnuvalarıyla kendilerini tanıyor, mücadele etmeyi ve strateji geliştirmeyi öğreniyor. Tiyatro ve sinema gösterimleriyle dolu bir program onları bekliyor. Düzenlenen edebiyat sohbetleriyle kültürlerine ve dağarcıklarına yeni ve engin bilgiler katıyor.

Hoşgörülü ve Ahlâklı Gelişim

ESGEV’in misyonu, milli ve manevi değerlerine bağlı, insani değerleri yüksek bir nesil yetiştirmek olup,tüm faaliyetlerini bu misyon çerçevesinde gerçekleştirmektedir. ESGEV öğrencileri, içinde yaşadığı toplumla barışık, özgüveni yüksek, çağının gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, hoşgörülü ve ahlaklı bir insan olma hedefine yönelik faaliyet gösteriyor ve iyi bir insan, iyi bir yurttaş olarak yetişiyor. Yer aldıkları toplumsal çevreye kalıcı katkı sağlayan ESGEV’ler, öğrenci merkezli olması yönüyle veli-öğretmen ilişkilerinde tüm çocuklarımıza en iyi şekilde fayda sağlıyor. Çocuklarımızın, toplumun ve eğitim anlayışının gelişmesinde başarısını kabul ettirmiş tercih ve takdir edilen bir kurum olma vizyonuna uygun olarak çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Geleceğin Ufku ESGEV İle Değer Kazanıyor

Huzurlu aileler, sağlıklı çocuklar için çalışıyoruz. Kültür-sanat etkinliklerinden Kur’ân-ı Kerim kurslarına, gezi ve pikniklerden kültürel sohbetlere, spordan seminerlere pek çok aktiviteyle ailelerimizle buluşuyoruz. ESGEV’lilerin ufku genişliyor, ufuklara birlikte yol alıyoruz. Gençliğimizin sahip olduğu ahlaki değerleri en üst seviyeye çıkarmak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz.

Çevresine Örnek Bir Gençlik

ESGEV’de çocuklarımızın milli, manevi, kültürel ve evrensel değerleri öğrenmesinin yanı sıra sağlam kişilikli bireyler olarak yetişmesi için de çaba harcanıyor. Çocuklarımızın okul dışındaki zamanlarını dolu dolu geçirerek en kaliteli şekilde değerlendirmeleri sağlanıyor. Bugüne kadar eğitimine katkı sunduğumuz yüzlerce öğrencimiz, sadece kendilerini geliştirmekle kalmadı, çevrelerine de örnek oldular.

Okullar Yazın da Hayat Bulsun!

Okullarımız yaz tatillerinde atıl yapılara dönüşüyor. Eğitim yuvalarının işlevsiz kalmadan daha iyi kullanılması, çocuklarımızın gelişimi için değerlendirilmesi için okullarımız yazın da hayat buldu. Çocuklarımızın ve gençlerimizin tatillerinin dolu dolu geçirmeleri ve eğitimde zamanın doğru değerlendirilmesi için faaliyetlerimizi okullarımıza taşıyoruz. Çocuklarımıza yaz mevsimine uygun, ilgilerini çekecek şekilde eğlenceli etkinliklerle, yaz tatillerini en iyi şekilde değerlendirmelerine imkan tanıyoruz. Yeteneği ve ilgi alanlarına göre öğrencilerimize müzik öğretmenleri eşliğinde gitar, bağlama gibi enstrümanların eğitimi verilirken hem şan, hem icra hem de dinleme alanlarında kendilerini geliştirme fırsatı sunuluyor.

ESGEV'de Herkes İçin Bir Kulüp Var

Öğrencilerimizin arkadaşlık, yardımlaşma, okuma ve yazma davranışlarını pekiştirmek, sosyalleşmelerini sağlamak ve takım halinde çalışma ruhu kazandırmak için tüm bilgi evlerimizde çocuk kulüpleri faaliyetleri yapılıyor. Bu amaçla oluşturulan kulüplerimiz;

 1. Düşünce ve Fikir Kulübü
 2. Tarih ve Medeniyet Kulübü
 3. İyilik Kulübü
 4. Tanıtım ve Medya Kulübü
 5. Tabiat ve İzcilik Kulübü
 6. Bilim ve Teknoloji Kulübü
 7. Gezi Kulübü
 8. Ev Okulu

Bilgi ve Hikmet Evi öğretmenlerimiz rehberliğinde öğrenci grupları evlerinde ziyaret edilerek eğitim ve çeşitli etkinlikler yapılıyor.

Programlar

7-14 Yaş İlköğretim Grubu Faaliyetleri

 • Okul Programları

İlk ve ortaokul öğrencilerine okul derslerini takviye amaçlı Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, İngilizce branşlarında uzman ve tecrübeli öğretmenlerce veriliyor.

 • Çevrim İçi Eğitim Programları

İlk ve ortaokul öğrencilerine, okul derslerine takviye amaçlı tüm branşlarda ESGEV Akademi youtube kanalı üzerinden çevrim içi ders videoları yayınlamaktadır. Ayrıca her ayın ilk Pazar günü 8. sınıf öğrencileri için LGS deneme sınavı yapılıyor.

 • Değerler Eğitimi

İnsani evrensel kurallar, zarafet, nezaket ve adab-ı muaşeret dersleri ile gençlerimizin milli ve manevi değerlerimize uygun kişilik ve karakterlerinin oluşmasına destek sağlanıyor.

 • Sanat ve Spor Okulu

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda ilgi alanlarına göre, sanat ve spor okulu programları yapılıyor.

 • Sertifikalı Programlar

İlk ve orta öğretim öğrencilerimize milli, manevi ve medeni değerler kazandırmak için; “Erdemli Çocuk, Nezaket Okulu, Lider Çocuk, Dergi Yazarlığı Okulu” programları düzenlenerek katılan tüm öğrencilerimize, sertifika dağıtılıyor.

 • Gezi programları

Bilgi ve Hikmet Evlerimiz, öğrenci ve velilerimizle öğretmenlerimiz rehberliğinde İstanbul’un tarihi ve kültür mekânlarına düzenli olarak haftalık geziler gerçekleştiriliyor.

 • Bilgi ve Kültür Yarışmaları

Her yıl farklı kategorilerde yapılan bilgi evleri arası bilgi ve kültür yarışması, öğrenci ve velilerimizin katılımı ile gerçekleşiyor.

 • 7 Günde 70 Etkinlik Programları

Her yıl ara tatilde yapılan “7 Günde 70 Etkinlik” programı Bilgi ve Hikmet Evlerimizde, öğretmenlerimiz rehberliğinde öğrencilerimize yönelik sanat, sosyal ve spor faaliyetleri, bilimsel gösteriler, çocuk seminerleri vb. etkinlikler yapılıyor.

 • Piknik Programları

15 Temmuz Millet Bahçesi’nde öğrenci, veli ve mezun öğrencilerimizle piknik programları yapılıyor.

 • Çevre Koruma Haftası

5 Haziran 2021 tarihinde bilgi evleri öğrencilerinin katılımıyla Esenler Dörtyol Meydanı’nda çevre temizliği yapılmış olup vatandaşlara da bilinçlendirici broşür dağıtılıyor.

 • Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olması sebebiyle çocuk hakları ile ilgili bilinç oluşturulması amacıyla “Çocukların Hakkı Var” projesi hazırlanıyor.

 • Esen Çocuk Dergisi

Yıl içerisinde 29, 30 ve 31. sayısı basılan Esen Çocuk Dergisi; bilgi evleri, hastaneler, okullar ve resmi kurumlara ücretsiz olarak dağıtılıyor.

 • Yaz Okulu

Esenler Halk Eğitimi Merkezi ve Esenler Müftülüğü desteği ile bilgi ve hikmet evleri, yaz okulu faaliyeti gerçekleştirdi. Sekiz haftalık programda öğrenciler spor aktiviteleri ve sosyal faaliyetler ile yaz okulunu eğlenerek değerlendirdiler.

ESGEV, Aileler ile Omuz Omuza

Her bilgi evimizin velilerinin gönüllü olarak oluşturduğu “ESGEV-Anne Dayanışması” grupları ile haftalık düzenli olarak okuma-yazma kursları, aile ve sağlık seminerleri, el sanatları, spor, piknik ve İstanbul gezileri gibi eğitim, sanat ve sosyal faaliyet programları yapıldı.

 • Aile Seminerleri

8. sınıf öğrenci ve veliler için ergenlik, stresle mücadele ve öğrenme sorunları ile ilgili seminerler verildi.

Bilim İnsanları ESGEV'de Yetişiyor

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Parkı’nda verilen derseler aşağıda belirtilmiştir:

 • Kodlama Dersleri
 • Model Uçak Kursu
 • Model Roket Kursu
 • Ressam Robot Atölyesi
 • Elektrik Devreleri Atölyesi
 • Bilim Parkı Ziyaretçi Kabulü
 • Elektrikli Araba Projesi
 • 2021 TEKNOFEST

Diğer Projeler