Öneri ve Talep Formu

14 yaşına giren Barış Ekmeği Festivali’nde bugüne kadar 83 ülkeden 1.378 öğrenciyi misafir ettik.

Uluslararası Barış Ekmeği Festivali

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında her yıl, Esenler Belediyesi “Uluslararası Barış Ekmeği Festivali” düzenliyor. Bu etkinlik çerçevesinde dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen dünya çocukları ile "Barış Ekmeği" pişiriyoruz.

Esenler’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri, festivali tanıtan sinevizyon gösterimiyle başlıyor. Barış mesajlarının verildiği konuşmaların ardından protokol üyeleri çocuklarla birlikte Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırlayıp pişiriyor. Çocuklar, pişen ekmeği, yazmış oldukları mektuplar eşliğinde dünya liderlerine gönderiyor. Ülkelerinin geleneksel şarkı ve danslarını sunan yüzlerce çocuk ‘Barış Şarkısı’nı Türkçe söylüyor. Ayrıca festival alanında, çocukların hayallerindeki barışı boyadıkları resimler de sergileniyor.

Uluslararası Barış Ekmeği Festivali, koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz 2 yılda çevrimiçi olarak düzenlenmişti. Festival bu yıl 9 ülkeden misafirlerini ağırladı ve toplamda 100 çocuk barış ekmeği hazırlamış oldu.

Dünden Bugüne Barış Ekmeği

2010 yılında pişti ilk Barış Ekmeği. “Savaşın Çocukları ile Barış Ekmeği” nde, savaş ve açlığın hüküm sürdüğü Afganistan, Irak, Çeçenistan, Filistin, Bosna, Kosova, Makedonya, Doğu Türkistan, Gürcistan, Somali ve Sudan’dan gelen çocuklar, Esenler’deki kardeşleri ile birlikte, ülkelerinden getirdiği unlarla yaptı ekmeklerini. Bir mektup eşliğinde, başta Türkiye olmak üzere ABD ve Rusya gibi birçok ülke liderine gönderdiler.

İkincisinde Türki Cumhuriyetler’den gelen 120 kardeşimiz, “Bizim Eller Barış Ekmeği Festivali” adıyla pişirdi ekmeklerini.

2012’de Afrikalı çocuklarla “Hamurumuzda Barış ve Kardeşlik Var” dedik ve ülkelerinden getirdikleri unlarla yaptıkları ekmekleri, dünya liderlerine gönderdik.

2013’te pişirdiğimiz “Arap Baharı’nın Çocuklarıyla Barış Ekmeği” dördüncü festivalimizdi. Misafirlerimiz ise, Ortadoğu’dan gelen kardeşlerimizdi.

2014 yılında “Asya’nın Çocuklarıyla Birlikte 5. Barış Ekmeği Festivali”mizde Azerbaycan, Gürcistan, Afganistan, Kırgızistan, Tayland, Pakistan, Moğolistan, Açe ve Filistin’den 100 çocukla Barış Ekmeği’ni pişirdik.

2015 yılında, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde “Tarihleri Ortak Dünya Çocukları Esenler’de Buluşuyor” dedik; Lübnan, Bosna, Arnavutluk, Bulgaristan, Filistin, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Suriye, Ürdün, Romanya, Libya’dan gelen değerli minik misafirlerimizle barışa bir dilim daha katkı sağladık.

2016 yılında, 7.sini düzenlediğimiz festivalimizde “İpek Yolu Ülkelerinin Çocuklarıyla Barış Ekmeği’ni Esenler’de Pişiriyoruz” diyerek İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerin çocuklarıyla birlikte pişirdik ekmeğimizi.

2017 yılında “Barış İçin Direnen Ülkelerin Çocukları Esenler’de” temasıyla, Afganistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Filistin, Kolombiya, Kosova, Sudan, Suriye, Şili ve Tunus’dan gelen çocuklarla pişirdik mayasında barış olan ekmeğimizi.

2018’de “Dünyanın Yetenekli Çocukları Esenler’de” diyerek Gürcistan, Somali, Kolombiya, Ukrayna, Özbekistan, Moğolistan, Hırvatistan, Filistin’den gelen çocuklarımızla, yaptık ekmeğimizi.

10. Barış Ekmeği Festivali’ni gerçekleştirdiğimiz 2019 yılında ise “Gönül Coğrafyamızın Çocukları Esenler’de” temasıyla Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Doğu Türkistan, Endonezya, Filistin, Kosova, Pakistan, Sudan’dan gelen çocuklarımızla ekmek yaptık, barış mektubunu liderlere gönderdik.

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında yapılamayan Uluslararası Barış Ekmeği Festivali, 2022 yılında “Türk Dünyasının Çocukları Esenler’de” sloganıyla 10 ülkeden 100 çocuğun katılımıyla gerçekleşti. 2023 yılında da Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle düzenlenmeyen festival, 2024 yılında ise İsrail’in Gazze’de uyguladığı insanlık dışı soykırımlar nedeniyle savaşın çocuklarını ağırladı. 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’nde 22 Gazzeli çocuk, barış ekmeği pişirerek tüm dünyaya barış mesajları verdi.

Dünya Çocukları Barış Ekmeği Pişiriyor

Çocuklar her yıl kendi ülkelerinden getirdikleri su ve unlarla ekmek pişirmek için kolları sıvıyor, sevgi ve kardeşlik mayası katarak pişirdikleri ekmekleri dünya liderlerine gönderiyor. Her 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine, her yıl farklı ülkelerden çocuklar davet ediliyor. Bu kapsamda Somali’den Gürcistan’a, Kolombiya’dan, Filistin’e kadar birçok dünya çocuğu ile Barış Ekmeği’ni pişirmeye devam ediyoruz.

Diğer Projeler