Öneri ve Talep Formu

Geri dönüşüm atıklarıyla hazırladığımız toplam 7.5 milyon defteri öğrencilerimize dağıttık.

Geri Dönüşüm

İsrafın önlenerek kaynakların daha verimli kullanılmasını sağladığımız geri dönüşüm projemiz ile Esenler'i daha temiz, daha sağlıklı, daha ekonomik, daha sürdürülebilir bir mekana dönüştürüyoruz.

Esenler’de başlattığımız geri dönüşüm hareketi kapsamında ilçemizdeki bazı lokasyonlara ve okullara yerleştirdiğimiz ESMATİK’lere öğrencilerimiz ve hemşehrilerimiz pet şişe, cam şişe ve metal kutu ambalaj atığı atarak ESMATİK kartlarına para puan yükleyebiliyorlar. Yüklenen para puanları öğrencilerimiz okul kantinlerinde kullanabilirken hemşehrilerimiz de halk ekmek büfelerinden ekmek alarak ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

Günde 40 ton geri dönüşüm atığı ayrıştırdığımız projede, her mahalleye yerleştirdiğimiz Mobil Atık Getirme Merkezi ile hemşehrilerimiz, hanelerinde ayrıştırdıkları geri dönüşüm atıklarını (Kağıt, Karton, Plastik, Metal, Cam, Bitkisel Yağ, Elektrikli ve Elektronik Atıklar, Atık Piller) bu merkezlere bırakabiliyorlar. Yılda 14 bin geri dönüşüm atığını ise Esenler’de milletimize ve ekonomimize geri kazandırıyoruz.

Sıfır Atık ve Belediyeler Kongresi’nde Akıllı Mobil Atık Toplama projemiz, “En İyi Sıfır Atık Projesi” ödülüne layık görüldü.

Projenin başlatıldığı tarihten itibaren 619 ton plastik kapak, 3 bin 539 adet akülü / manuel sandalye, 112 bin 446 ton geri dönüşüm malzemesi, 42 bin 734 kilogram atık pil, 372 bin 16 litre atık bitkisel yağ toplanılarak geri dönüşüme kazandırıldı.

9 milyon 897 bin 437 metreküp toprak, 372 milyar litre içme suyu ve 1 milyon 478 bin 959 adet ağaç kurtarılırken 59 milyon 855 bin 780 litre petrol, 460 milyon 268 bin 564 khw enerji tasarruf edildi.

40 ton / gün ayrıştırılan atık sayesinde 93 ton deterjan elde edildi. ESMATİK ve Akıllı Geri Dönüşüm Noktası ile 3 ayda toplanan atık miktarı ise 544 tonu buldu.

ÖĞRENCİLERE 15 BİN TL HARÇLIK

2017’de 4 pilot okulumuzda hayata geçen ESMATİK Öğrenci ile öğrencilerimiz atıkları geri dönüştürerek hem geri dönüşüm bilinci hem de harçlık kazandılar. Öğrencilerimize bugüne kadar 15 bin lira harçlık dağıttık. Bu proje tüm okullarımızda hayata geçecek.

Ambalaj Atıklarının Toplanması

Esenler ilçesinde ambalaj atıkları; Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ve Sıfır Atık Yönetmeliği doğrultusunda ekonomik değere sahip ambalaj atıkları, çöp toplama programı haricinde ayrı bir sistemle toplanarak ekonomiye kazandırılmaktadır. Ambalaj atıkları; poşet, kutu, kafes, kumbara ve konteynerlarda evsel atıklardan ayrılarak kaynağından biriktirilmekte ve ayrı olarak toplanmaktadır. İş yerleri ve ofisler de iç mekân geri kazanım kutuları kullanmaktadır. Okul ve iş yerlerinden kumbara ve kafeslerle toplama yapılmaktadır. Toplanan ambalaj atıkları toplama-ayırma tesisine getirilmektedir. Tesise getirilen atıklar, atık ayırma bantlarında türlerine göre ayrıştırılmaktadır. Türlerine göre ayrıştırılan ambalaj atıkları preslenip balyalanarak, geri kazanıma gönderilmektedir.

İlçemizde kamu kurum ve kuruluşlarına, iş yerlerine ve meskenlere toplam 7 bin 850 adet iç mekân kutusu dağıtılmıştır. Ayrıca ilçemizdeki tüm caddeler ve sokaklarımızda 611 adet geri dönüşüm kumbarası bulunmaktadır.

2021 yılı içerisinde 9 bin 687 ton kâğıt, 574 ton cam, 2 bin 111 ton plastik, 452 ton metal olmak üzere toplam 13 bin 126 ton ambalaj atığı toplanmıştır. Bu sayede 164 bin 679 adet ağacın kesilmesi önlenmiş, 53 milyon 963 bin 654 kilovatt saat enerji ve 6 milyon 393 bin 950 litre petrol tasarrufu sağlanmış olup, 1 milyon 873 bin 692 kilogram sera gazı salınımı azaltılmıştır.

Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da geri dönüştürülebilir atıklardan yaptığımız 500 bin adet defter öğrencilere dağıtılmıştır. Defter dağıtım töreni Esenler Şehit Emrah Sağaz İlkokulu’nda, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Yusuf Tekin’in katılımıyla gerçekleşmiştir.

Mavi Kapak Toplama Kampanyası

Müdürlüğümüzde tüm Türkiye genelinde “Kapakları Topla Gel Kalmasın Artık Engel” adı altında plastik kapak toplama kampanyasıyla, her toplanan 200 kilogram kapak karşılığında vatandaşlarımıza bir adet tekerlekli sandalye verilmektedir. 2021 yılı içerisinde 277, kampanya sürecinde ise toplam 3 bin 535 tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza teslim edilmiştir.

Bitkisel Atık Yağlar

İlçemizde ambalaj atık araçları; hanelerden, lokanta, fast food, yemekhane, otel, çeşitli kantin ve ticari işletmelerden bitkisel atık yağ toplama işlemi gerçekleştirmiştir. 2021 yılında toplam 30 bin 116 litre bitkisel atık yağ toplanmış, proje kapsamında EDİM Hayır Marketimize 3 bin 500 kilogram temizlik malzemesi teslim edilmiştir. Topladığımız 30 bin 116 litre bitkisel atık yağ sayesinde 30 milyon 116 bin metreküp suyun kirlenmesi önlenmiştir.

Atık Pillerin ve İlaçların Toplanması

Kullanım süresini tamamlamış pillerin ve bataryaların çöpe, toprağa, akarsulara, denizlere atılmaları veya yakılmaları durumlarında içeriklerinde bulunan ağır metallerin çevre kirliliğine yol açmalarını önlemek için atık pil toplama noktaları oluşturulmuştur. İlçemizde tüm okullarda, kamu kurumlarında, hastanelerde, sağlık ocaklarında, büyük marketlerde, muhtarlıklarda, Esenler Gençlik ve Bilgi Evleri’nde ve Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde atık pil toplama noktaları oluşturulmuştur. 2021 yılı içerisinde ilçemizde 430 kilogram atık pil toplanarak TAP Derneği yetkililerine teslim edilmiştir.

Ayrıca evlerde kullanılan, son kullanma tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçlar, gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmek ve çevreye zarar vermeden imha edebilmek amacıyla, ilçemizdeki eczanelere 78 adet atık ilaç toplama kutusu verildi.

ESMATİK (Geri Dönüşüm Otomatı) Projesi

ESMATİK Projesi (Esenler Geri Dönüşüm Otomatı ) ile geri dönüşüm bilinci henüz tam olarak oturmamış olan ülkemizde, hemşehrilerimize geri ödeme yöntemiyle geri dönüşüm bilincinin aşılanması ve bu bağlamda elde edilecek geri kazanımla ülke ekonomisine, doğal kaynaklarımızın korunmasına ve çevre kirliliğinin azalmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Alüminyum kutu, pet şişe ve cam şişe atıkları ESMATİK’e atılarak karta puan yüklenmektedir. Kartta 30 puan biriktirilerek, anlaşmalı İBB Halk Ekmek büfelerinden ekmek alınarak aile ekonomisine katkı sağlanmaktadır. İlk önce halk ekmek olarak oluşturulan ESMATİK, daha sonra ESMATİK Çocuk projemizle okullarımızda öğrencilerimiz ile buluşmuştur. Böylece öğrencilerimiz ESMATİK kartlarında topladıkları puan karşılığında okul harçlıklarını çıkarmaktadır.

Kullanılmış Giysilerin Toplanması

Geri Dönüşüm Projesi’yle her atığın bir değeri var. Bu amaçla ilçemizin farklı noktalarına kullanılmış giysi/ayakkabı kumbaraları yerleştirilerek 2021 yılında 287 ton kullanılmış giysi ve ayakkabı atığı toplandı. Kullanılmış giysi/ayakkabı atıklarının geri dönüşümü ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Sosyal İşler Müdürlüğü’ne gıda yardımı yapılmaktadır.

Temizlik Noktası Projesi

Çevreyi kirletmeden hangi atığın hangi kutuya atılması gerektiğini aşılamak, maddi değeri olan atıkların ayrı toplanarak depolama sahasına gitmesini önlemek, mahallelerde zamansız çıkan çöplerin önlenmesini sağlamak ve geri dönüşebilen atıkların yerinde ayrıştırılmasını sağlamak gibi amaçlar hedeflenerek; çöp konteyneri, geri dönüşüm kumbarası, kullanılmış giysi/ayakkabı kumbarası olacak şekilde temizlik noktaları oluşturulmuştur.

Diğer Projeler