Öneri ve Talep Formu

ESAYDAM çatısı altında bugüne kadar düzenlenen 133 etkinlikten 11.950 kişi faydalandı.

ESAYDAM (Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi)

Mutlu Aile Mutlu Toplum

Esenler’de aile boyu mutluluk ve huzurun yeni adresi “Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi”, yani ESAYDAM oldu. Çocuk sahibi olmaya karar vermekten çocuk yetiştirmeye; bilinçli ebeveynlikten çocuklarımızın okul başarısına kadar mutlu ve huzurlu bir aile olmanın olmazsa olmaz sırlarını ve eğitimlerini ESAYDAM çatısı altında tüm Esenlerli ailelerimize sunuyoruz.

Aile Boyu Mutluluk

Çocuğum için ebeveyn olmaya hazır mıyım? Bu soruyu sormak ve dürüst bir şekilde cevaplayabilmektir, bilinçli ebeveynlik. Esenler Belediyesi bu soruya tüm ailelerin güvenle cevap verebilmesi için, aile ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendiren projesi ESAYDAM’ı devreye soktu.

Çocuk sahibi olmak, kuşkusuz insan yaşamındaki en önemli olaylardan birisidir. Gebelik dönemi, bir çeşit Anne – babalığa geçiş dönemi olarak değerlendirebileceğimiz bir süreçtir. Bu dönemde anne- baba adayları, çocuk sahibi olma konusunda çeşitli hayaller kursalar da, yaşayacakları bu deneyim, hayallerle ne kadar örtüşür?

Anne-babalar gebeliğin bitiminden hemen sonra bebeklerini kucakladıkları gibi, daha önceden tecrübe etmedikleri ebeveynlik rolünü de kucaklarlar. Çocuk sahibi olmak, birçok tatmin edici hissin yanında değişim ve yeni düzenin gerekli olduğu zorlu bir uyum sürecidir. Geçtiğimiz yıl içerisinde 183 kişinin faydalandığı Esenler Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’mizde bilinçli ebeveynlik alanında eğitimler aralıksız devam etmektedir.

Ebeveyn - Çocuk Eğitimleri

Gelişimin tüm yüzlerine ilişkin temellerin atıldığı bu dönem, hem çocuk hem anne-baba eğitimi açısından önemlidir. Bebeğin konuşmayı tam öğrenemediği, kendini sözel anlamda ifade edemediği bir dönem olduğu için anne-babalara verilecek bu eğitim sayesinde aileler; bebeklerinin kişilik, dil, algı, zekâ, sosyal ve duygusal gelişimi, becerileri ve beslenme konusunda bilgi sahibi olabilecekler.

Bu sayede bebeğini hem sosyal hem bilişsel anlamda tanıyan anne-babalar çözemedikleri, sebebini anlayamadıkları sorunların üstesinden daha kolay gelecektir.

Çocuklarla Kaliteli Vakit Geçirmek

Çocuklarımız bizim en kıymetlilerimiz olsalar da, onlarla nasıl vakit geçirmemiz ve onlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini bilmek yeni anne babalar için oldukça zor bir durumdur. En küçük hareketleri veya gelişimleri bile ailelerimiz için çok önemlidir. İş-güç ve günün yoğunluğunda çocuklarla vakit geçirmek zor olabilir. Ancak onlarla birlikte vakit geçirmek kadar bu vaktin kaliteli bir şekilde değerlendirilmesi de oldukça önemlidir.

ESAYDAM işte tam da bu noktada devreye girmekte ve “Çocuklarımızla nasıl vakit geçirmeliyiz?” sorusuna kapsamlı cevaplar vererek yolunuzu aydınlatmaktadır.

Geleceğe Hazırlık

Birçok kültürde 6 yaş, okula başlama yaşı olarak kabul edilir. Artık yaş ve zekâ olarak çocuk akademik ve sosyal açıdan öğrenmek için ideal bir döneme gelmiştir. Bu yaş döneminde çocuklar farklı ortamlara uyum sağlamayı, arkadaşlık kurmayı, kurallara uymayı öğrenmektedir.

6-12 yaş döneminde çocuklar gelişimlerinin en muhteşem dönemlerinden birisini yaşarlar. Bulundukları konumdan fazlasıyla etkilenmekte ve bilinçli olarak hayata dair ilk tecrübelerini edinmeye başlamaktadırlar.

Diğer Projeler