Öneri ve Talep Formu

Çorba çeşmelerinden her yıl 121.500 litre çorba ikram ediliyor. Bugüne kadar ise 4 milyon bardak çorba tüketildi.

ESÇEP (Esenler Çorba Çeşmeleri Projesi)

Sabah işe yetişmek için koşturarak evden çıkıyorsunuz, kahvaltı da yapamadınız... 4 noktada bulunan çorba çeşmelerinden akan sıcacık çorba size ikramımız olsun, afiyet olsun.

Esenler Metro İstasyonu, Menderes Metro İstasyonu, Kazım Karabekir Mahallesi otoban kenarı ve Birlik Mahallesi Uludağ Caddesi’nde bulunan ve sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek hayata geçirilen Esenler Çorba Çeşmeleri, her gün yüzlerce kişiye hizmet veriyor.

Çeşmelerin musluklarından hafta içi her sabah saat 06.00’dan itibaren o güne özel çorba ikram ediliyor. Sabah erken saatlerde yola koyulan vatandaşlar, çorba çeşmelerine uğrayıp sıcak çorbalarını yudumlayarak iş yerlerine keyifle gidiyor.

Esenler’in Çeşmelerinden Çorba Akıyor

Çorba Çeşmeleri Projesi ile ilçemiz sınırlarında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere “Çorba Çeşmeleri” konulması ve halkımızın sabah işe giderken güne sıcak bir çorbayla başlaması hedefleniyor. İlk çorba çeşmesi projemizi 2011 yılında Esenler Metro çıkışına kurmuş ve Esenler halkına ulaşması sağlanmıştır. Esenler’de ikamet edip kahvaltısını yapmadan hafta içi her sabah işine giden ve çorba içmek isteyen herkes, çorba çeşmelerinin yolunu tutuyor. Uygulamaya koyduğumuz bu proje ile atalarımızdan gelen imaret geleneğini yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kent estetiğine uygun, kendi içinden mekanizmalı, Osmanlı mimarisine ve kültürüne göre tasarlanan çorba çeşmelerinden, dileyen herkes ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Çorba Çeşmeleri Projemiz, belhaber.com internet sitesinin “Belediye Oscarları” adı altında düzenlediği yarışmada, 512 proje arasından sosyal sorumluluk alanında birincilik ödülünü kazandı.

Sağlıklı ve Hijyenik

Çorba çeşmelerinden geleneklerimizde yer etmiş, herkesin severek tükettiği mercimek, tarhana, yayla ve domates çorbası olmak üzere 4 çeşit çorba akıyor.  Çeşmelerin musluklarından akan çorbalarımız, sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretiliyor, 80°C’de gıda güvenliğine uygun olarak, içilebilir ideal bir sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Çeşmelerimizin günlük olarak temizlik ve dezenfeksiyonu yapılarak halk sağlığı ve hijyenine uygun şekilde vatandaşlarımızın kullanımına sunulmasına özen gösteriliyor.

Diğer Projeler