ESEV

Radyo Programcılığı ve Sunuculuk

ESEV

Radyo Programcılığı ve Sunuculuk

Radyo, kitle iletişimin en eski ve en yaygın aracıdır. Radyo programcılığı ve sunuculuk kurslarımız, bu alanda meslek edinmek isteyen kişilere yeterlilik ve güven kazandırmayı  hedeflemektedir. Öğrencilerimize, haber okuma, duruş, yayına hazırlık, program içerikleri sunum teknikleri ile ilgili uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Radyo Programcılığı  ve sunuculuğun temel metotları üzerinde teorik ve pratik çalışmalar yapılarak radyo programcılığı ve sunuculuk için bir altyapı oluşturmayı temel iletişim kurallarını, radyo yayıncılık uygulamalarını, program tekniklerini bilme ve Türkçeyi doğru kullanarak yüksek ifade gücü kazanma, heyecanını kontrol etme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı eğitim programıdır.

Kurumumuzda radyo programcılığı ve sunuculuk eğitimi genel olarak başlangıç seviyesinde 16 yaş ve üstü için en uygunudur.

Konu Başlıkları: Radyo araç gereçlerini tanıma, mikser, mikrofon kulaklık ve çalıcı cihazların kullanımı, mikrofon türleri ve ses kayıt programları, bilgisayar ve radyo otomasyon programları, radyo istasyonunun işleyişi ve teknik düzen, yayın akışı, radyo programı için fikir oluşturma, radyo programında bilgi toplama ve eleme teknikleri, programın metne dökümü ve yapım aşaması, müzik ve efekt kullanımı, deneme yayın aşaması, kayıtlar, hazırlanan program formatının tatbiki, röportaj teknikleri, radyo haberciliği, görsel medya, televizyon haberciliği ve programcılığı, habercilik çeşitleri, habercilikte görev tanımları, haber yazma teknikleri, muhabirlik, programcılık, canlı/kayıt program çekimleri, sunuculuğun kimliği, sunuculukta jest ve mimik, bakış, duruş ve kamera açıları, sunuculuk alanları, sunuculukta jest ve mimik, sunucunun programa hazırlanması, soru sorma teknikleri, sunucunun alan çalışmaları, fikri takip.

Eğitim Süresi: 72 saat

Diğer Kurslar