Öneri ve Talep Formu

Bilim-teknoloji, kültür-sanat ve spor alanlarında 1446 gencimizi keşfettik.

Genç Yetenek

Gençlerimizin spor, kültür-sanat ve bilim-teknoloji alanında gelişimine büyük destek sağlayan Genç Yetenek, geleceğe yön veren gençler yetiştiriyor.

Esenler Belediyesi’nin geleceğin fidanlarını keşfettiği Genç Yetenek projesi yarınlara umut dolu adımlar atıyor. Süresi 15 ay olarak belirlenen proje ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortaklığında gerçekleştiriliyor.

Etik değerlere sahip, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı, takım çalışmasını bilen genç yeteneklerin keşfedilmesi, kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve izlenmesini hedefleyip yola çıkılan proje kapsamında 1 yıl içerisinde Esenler’de bulunan 7-22 yaş aralığındaki 100 binden fazla gencimiz için spor-sağlık, kültür-sanat ve bilim-teknoloji alanlarında faaliyetler gerçekleştirdik.

GENÇ YETENEK NEDİR?

Spor, kültür-sanat ve bilim-teknoloji alanlarında uzman kadromuz ile Esenler’de yaşayan 7-22 yaş arası gençlerimizi yeteneklerini keşfetmek, onları doğru bir şekilde yönlendirmek ve geleceğe sağlam bir şekilde hazırlamak amacıyla okullarda, bilgi evlerinde ve özel etkinliklerde yetenek keşfi ve rehberlik hizmeti sunuldu. Bu hizmet alanında uzman ekipler tarafından yapıldı. Gençlerimizi bilimden kültüre, kültürden sanata, sanattan spora tüm alanlarda yeteneğini keşfettiğimiz ‘şu alanda yeteneğin var, şu alana gidebilirsin’ diyeceğimiz bir yol haritası çıkarttık.

100 BİN GENCE ULAŞTIK

Genç Yetenek projesi kapsamında yapılan taramalarda 14 bin 326 kişiye, spor akademisiyle 600 kişiye, yetenek turnuvalarında 682 kişiye, konservatuvar için 143 kişiye, yetenek parkuruyla 15 bin 329 kişiye, geriye kalan tüm eğitimlerle 5 bin 120 kişiye, seminerlerle 6 bin 148 kişiye, yarışma-çekiliş-canlı yayınlarla 51 bin 250 kişiye ulaştık.

Taramalar

Spor-Sağlık Taramaları: Spora başlama yaşında bulunan yetenekli gençlerimizi tespit ederek spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmesi için rehberlik edebilmek amacı ile 9 bin 473 gencimize bizzat okullarını ziyaret ederek öğrencilerin boy, kilo, el uzunluğu, ayak uzunluğu gibi antropometrik ölçümlerinin yapılmasının yanı sıra mekik ve squat gibi kuvvet testleri, sağlık topu atışı ve görsel refleks gibi fonksiyonel performans testleri, 10 metre ve 20 metre koşusu gibi hız, çeviklik, çabukluk testleri ile flamingo denge testi yaparak sportif yeteneklerini tespit ettik.

Kültür-Sanat Taramaları: Kültür ve sanat alanlarında yetenekli gençlerimizin tespit edilebilmesi için müzikal tarama (Melodik Algı, Ritmik Algı, Müzikal Algı) ve görsel tarama (Resimde Oran-Orantı, Perspektif Çizim) gibi farklı sanat dallarında 3 bin 615 gencimize kültürel yetenek taraması yaptık.

Bilim ve Teknoloji Taramaları: Bilim ve teknoloji alanlarında yetenekli gençlerimizin tespit edilebilmesi için farklı bilim ve teknoloji dallarında uzman bir ekip önderliğinde bin 238 gencimize bilimsel tarama (Yazılım ve Kodlama) yaptık.

Yeteneklerini keşfettiğimiz öğrencilerimizi ilgi ve yetenek alanına göre bilim ve teknoloji kurslarımıza yönlendirerek gelişimlerini takip ve onlara danışmanlık ettik.

Seminerler

Spor-Sağlık Seminerleri: Uzman sporcuların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz sportif bilinçlendirme ve eğitim seminerlerimize 954 gencimiz katılım gösterdi. Seminerlerimize ülkemiz sporuna katkıda bulunmuş olan eski milli futbolcu Nihat Kahveci, TRT spor spikeri Erdoğan Arıkan gibi isimler Esenler ilçemize davet edilerek gençlerimiz ile buluşturularak, gençlerimizin örnek sporcuların tecrübelerinden faydalanmaları ve onları yakından tanıyıp özgüvenlerini artırmaları hedeflendi.

Alanında uzman sağlık ve ilk yardım personellerinin katılımları ile düzenlediğimiz seminerlere 765 gencimiz katıldı. Esenler’deki çeşitli konferans salonlarında uzman diyetisyenler, sağlık uzmanları, ilk yardım, acil müdahale ve afet yönetimi uzmanları tarafından verilen uygulamalı konferanslarla gençlerimiz sağlık ve ilk yardım teması etrafında bilinçlendirilerek edindikleri bu bilgileri uygulamaları için imkân verildi. Ayrıca sağlıklı beslenme, sporcu beslenmesi konularında bilgilendirilerek spor kurslarımıza katılan öğrenciler bilinçlendirildi. Bu konferanslar nihayetinde gençlerimize ilk yardım çantaları ve çeşitli envanterler hediye edildi.

Kültür-Sanat Seminerleri: Gençlerimizin kültür bilincini geliştirmek ve kültürel duyarlılıklarını oluşturmak için çeşitli alanlarda ve temalar etrafında gerçekleştirdiğimiz kültür ve sanat seminerlerimize 950 gencimiz katıldı. Kültür, sanat, edebiyat ve fikir alanlarında ülkemizin önde gelen değerli isimlerini Esenler ilçemizde ağırlayarak gençlerimizle bir araya getirdik. Bu seminerlerde gençlerimiz konuklarımızı yakından tanıyarak merak ettiklerini sorma fırsatı yakaladı.

Bilim ve Teknoloji Seminerleri: Gençlerimizin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini uyandırmak ve artırmak amacı ile uzman konukların katılımıyla geçekleştirdiğimiz seminerlerimize 310 öğrencimiz katılım gösterdi. Bu seminerler neticesinde gençlerimizin bilimsel ve teknolojik gelişmelere olan alakaları arttığı gözlemlendi.

ÇEVRİM İÇİ SEMİNERLER 

Spor-Sağlık Seminerleri: TRT spor spikeri Erdoğan Arıkan ile “spor söyleşileri” konu başlığı altında çevrim içi seminer dizisi gerçekleştirildi. Bu seminerlerde Erdoğan Arıkan mesleki bilgi ve tecrübelerini aktarıp, Türk sporu ve Türk spor tarihi ile ilgili bilgiler vererek ayrıca güzel konuşma ve diksiyon temalarını işledi. Bu çevrim içi seminerlere 4 bin 552 gencimiz interaktif bir şekilde katıldı.

Kültür ve Sanat Seminerleri: Gerçekleştirdiğimiz çevrim içi kültür ve sanat seminerlerimize toplamda bin 120 gencimiz interaktif bir şekilde katıldı. Bu çevrim içi seminerlere Türk edebiyatının bugünkü önemli temsilcileri, şairler, öykü yazarları, vakıf yöneticileri ve ilim adamları konuk olarak katılarak Esenlerli gençlerimizin soruları yanıtladı ve mesleki tecrübelerini aktardı.

Bilim ve Teknoloji Seminerleri: Bilim ve teknoloji alanındaki çevrim içi seminerlerimize 476 öğrencimiz katılım gösterdi. Bu seminerler neticesinde gençlerimizin bilimsel ve teknolojik gelişmelere olan alakaları arttığı gözlemlendi.

Gençlik Buluşmaları: Esenler Gençlik Buluşmaları’nda alanında uzman isimler çevrim içi olarak her hafta Esenlerli gençlerle buluştu. Düzenli olarak yapılan bu seminerlere yaklaşık bin 552 gencimiz interaktif olarak katılım sağladı.

Yetenek Turnuvaları

Futbol Turnuvası: Esenlerli yetenekli gençlerimizin kendi futbol takımlarını kurarak katılım gösterdikleri 50 takımlı halı saha futbol turnuvamızı 500 gencimizin katılımı ile gerçekleştirdik. Esenler Erokspor ve Başakşehir Futbol Kulübü altyapı antrenörlerinin de gözlemci olarak yetenek keşfinde bulunduğu bu organizasyonumuzda dereceye giren takımlar ödüllendirildi.

Masa Tenisi Turnuvası: Esenlerli 105 yetenekli gencimizin katılımıyla masa tenisi turnuvası düzenledik. Masa tenisi alanında yetenekli olan gençlerimizi keşfederek ilgili kulüplere yönlendirme yaptık. Dereceye giren gençlerimize ödüller verdik.

Golbol Turnuvası: Görme engellilere özgü bir takım sporu olan golbol müsabakası Esenler’de ilk defa Genç Yetenek tarafından düzenlendi. Bu turnuvaya 20 sporcu katılım gösterdi.

Top Sektirme Turnuvası: Tüm Türkiye’den top sektirme konusunda yetenekli olan 57 gencimizin katıldığı turnuva sonucunda dereceye giren gençlerimiz ödüllendirildi.

ÇEVRİM İÇİ TURNUVALAR

Satranç Turnuvası: 3 bin 612 gencimizin katılımı ile 2 sezon ve 21 turnuvadan oluşan çevrim içi satranç turnuvasını gerçekleştirdik. Bu turnuva ile gençlerimizin planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavraması, süratli, doğru ve çabuk düşünebilmesi, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilmesi, kişiliği ve karakterini olumlu yönde geliştirmesi, özgüvenini artırması, kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmesini sağlayabilmek için bir adım olması ve satranç alanında yetenekli olan gençlerimizin keşfedilmesi amaçlandı.

PUBG Turnuvası: 500 gencimizin katılımı ile 5 kere e-spor kapsamında PUBG turnuvası düzenledik. Bu turnuva ile gelişen teknoloji çağında önem kazanan e-spor alanında Genç Yetenek çatısı altında gençlerimizi bir araya getirdik. Bu vesile ile gençlerimizin centilmen ve dürüst bir şekilde rekabet edebilecekleri bir ortam oluşturduk.

PES 2020 Turnuvası: 453 gencimizin katılımı ile 5 kere e-spor kapsamında PES 2020 turnuvası düzenledik. Bu turnuvada futbolsever gençlerimiz ile içinde bulunduğumu pandemi günlerini eğlenceli bir hale getirmek için bir araya geldik.

Bilgi Yarışması: Gençlere her hafta spor, genel kültür ve sanat alanlarında sorular sorduğumuz “5’lik” adlı bilgi yarışması Instagram hesabımızdan canlı olarak düzenlendi.

Kültür-Sanat Etkinlikleri, Doğa Çalışmaları ve Geziler

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Kitap Okuma ve Tahlili: 100 öğrencimizle haftalık periyotlarla bir araya gelerek birlikte okuduğumuz eserlerin tahlilini yaptık. Kitap kurdu gençlerimizle her hafta yüz yüze ve çevrim içi bir araya gelerek okuduğumuz eserin incelemesi yapıldı. Farklı edebi türler, farklı edebi dönemler hakkındaki bilgilendirmenin ardından Türk ve Dünya edebiyatı üzerine sohbetler yapılarak öğrenciler bazı yazar ve şairlerle buluşturuldu. Kulüp öğrencileri ile birlikte İstanbul’un tarihi mekânlarına ziyaretler yapıldı.

DOĞA ÇALIŞMALARI

Kros Etkinlikleri: Spor etkinliklerimize katılım gösteren 2 bin 754 gencimizle kros etkinlikleri yaptık. Bursa/ Gemlik Karacaali Gençlik Kampı başta olmak üzere il içinde ve il dışında çeşitli kamp yerleri, kent ormanları ve benzeri doğal ortamlarda kondisyon antrenmanları ve spor etkinlikleri gerçekleştirerek gençlerimizin pandemi günlerinde sağlıklı ve dinç kalmaları sağlandı.

Yetenek Parkurları: 15 bin 329 gencimiz Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi’ndeki yetenek parkurlarımıza katılarak yeteneklerini sergilediler. Basketbol, satranç, okçuluk, Survivor parkuru, dart, futbol gibi çeşitli spor parkurlarında gençlerimiz hem eğlenceli hem de yeteneklerini sergileme fırsatı buldular. Parkurlarda yetenekli olan gençlerimiz Genç Yetenek bünyesindeki eğitimlerimize dahil edildi.

TARİH VE KÜLTÜR GEZİLERİ

İl içi ve il dışı tarih ve kültür temalı gezilerimizi 455 öğrencimizin katılımı ile gerçekleştirdik. Süleymaniye Camii, Eyüp Sultan Camii, Sultanahmed Camii, Ayasofya Camii gibi İstanbul önemli tarihi eserleri başta olmak üzere hem il içinde hem de il dışında önemli kültür varlıkları, Çanakkale Şehitliği, Eyüp Sultan Mezarlığı gibi birçok yer ziyaret edildi. Türk tarihinde önemli yerlere sahip olan tarihi şahsiyetler, edebiyatçılar ve ilim adamlarının kabirleri vefat yıl dönümlerinde ziyaret edilerek eserleri ile birlikte anıldı. Bu ziyaretler turizm rehberleri ve gezi önderleri eşliğinde yapıldı.

Spor Kulüplerini Ziyaret: Esenlerimizin tüm mahalleleri tek tek dolaşarak sokakta oyun oynayan gençlerimizden yetenekli olanlar tespit edip Genç Yetenek projesi ile tanıştırarak yeteneklerini geliştirmeleri konusunda rehberlik ettik. Ayrıca gençlerimize spor malzemeleri armağan ettik.

BESYO Akademi

Spor liseleri, spor akademileri, Milli Savunma Üniversitesi, Bekçilik, POMEM ve PMYO’ların fiziksel yeterlilik sınavlarına hazırlanan gençlerimiz için ücretsiz eğitimler verildi. Eğitimler boyunca, ücretsiz rehberlik, sınavlara ulaşım desteği, malzeme desteği verilmiş olup birçok gezi, seminer, motivasyon programları, kros ve parkurlar düzenlendi. Gençlerimiz eğitim boyunca kişisel antrenörleri ile özel programlar dahilinde çalışmalarını devam ettirdi. Bu çalışmalarda doğru hareket, beslenme ve kişisel antrenörlerin verdiği direktifler eşliğinde eğitim süreci tamamlandı. Gençlerimiz eğitim süresi boyunca sporcu beslenmesi, sporcu psikolojisi, spor ahlâkı gibi konularda uzman isimlerin seminerlerine katıldı.

Projenin birincisinde, BESYO Akademimizi yaklaşık 60 gün boyunca sürdürmüş olup bu süre zarfında yaklaşık 600 gencimize eğitim verdik. BESYO Akademi’de eğitim gören 600 gencimizden 100’ü Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin ilgili alanlarına yerleştiler ve hazırlandıkları sınavlarda başarılı oldular. Ayrıca bekçilik, POMEM, PMYO fiziksel yeterlilik sınavlarına hazırladığımız gençlerimizin de büyük çoğunluğu başarılı olarak hayallerine kavuştu ve geleceklerini inşa etmeye başladı.

Asım Gültekin Dergicilik Okulu

Asım Gültekin Dergicilik Okulu, gençlerin kültür sanat faaliyetlerine katkı sunmalarını ve bu alanda yetkin bireyler olarak faaliyet sürdürmelerine zemin hazırlayarak; ortaokul, lise ve üniversiteli gençlerimize dergicilik faaliyetinin öğretilmesini, ayrıca Koyu Muhabbet dergisine içerik üretebilmelerini sağlıyor. Gençlere yazı yazma hakkında temel beceri kazandırmayı ve yazıma yönelik farkındalık oluşturmayı, kültür sanat dünyamızın önemli isimleriyle bir arada etkileşim imkânı oluşturmayı, pandemi nedeniyle azalan sosyalleşme imkanlarını bu dönemde düşün-yazım faaliyetlerine yönlendirmeyi, gençlerin kendi potansiyellerinin farkına varabilecekleri bir zemin oluşturmayı ve üretilen edebi ürünlerin Koyu Muhabbet dergisinde yayımlanması hedefleniyor.

Diğer Projeler