Öneri ve Talep Formu

Dünya çocukları, Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında İstanbul’da ağırlanıyor.

Eklenme tarihi 20 Nisan 2022

ABONE OL

TÜRK DÜNYASININ ÇOCUKLARI ESENLER’DE!

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Türkiye’ye gelen çocuklar, Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi, Kapalıçarşı ve Çamlıca Kulesi’ni ziyaret ederek İstanbul’un tadını çıkardı.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 13’cüsü düzenlenen Uluslararası Barış Ekmeği Festivali, yine farklı milletten pek çok çocuğu bir araya getirdi. Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Gagavuzya (Moldova), Kırgızistan, Irak Türkmenleri, KKTC ve Romanyalı 90 çocuk, düzenlenen etkinliklerde gönüllerince eğlendi. Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi, Kapalıçarşı ve Çamlıca Kulesi’ni ziyaret eden çocuklar, Türkiye’yi çok sevdiklerini söyleyerek hatıra fotoğrafları çektirdi.

TÜRK AKRANLARIYLA BİR ARAYA GELDİLER

Uluslararası çocuklar, Esenler’de bulunan Hasip Dinçsoy İlkokulu’nu ziyaret ederek Türk akranlarıyla bir araya geldi. Öğrenciler burada yeteneklerini sergileyerek hoşça vakit geçirdi. Çocuklar ayrıca Esenler Sanat Evi’nde seramik ve ebru atölyelerine katıldı. Ellerine ülke bayrakları çizilen çocuklar, barış duvarında kullanılacak resmi boyayarak hatıra fotoğrafları çekildiler.

BARIŞ EKMEĞİ PİŞİRECEKLER

13. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’nin 3. gününde ise çocuklar, boğaz turuna katılarak Miniatürk’ü ziyaret edecek. Ardından 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde boyama ve tohum ekme etkinliğine katılacaklar. Festivalin 4. günü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım’ın katılımıyla Esenler Dörtyol Meydanı’nda 13. Barış Ekmeği Festivali programı yapılacak. Programda Barış filmi gösteriminin ardından çocukların kendi ülkelerinden getirdiği un ve sularla barış ekmeğini pişirecekler. Programda barış duvarının açılışı yapıldıktan sonra ülkeler dans gösterimlerini yapacak.

ÇANAKKALE’Yİ ZİYARET EDECEKLER

Dünya çocukları, festivalin 5. gününde Çanakkale’yi ziyaret edecekler. Resmi ziyaretler ve TV ziyaretlerinin ardından İstanbul Tema Park’ta eğlencenin tadını çıkaracak.

ULUSLARARASI BARIŞ EKMEĞİ FESTİVALİ NEDİR?

Esenler’de her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Uluslararası Barış Ekmeği Festivali ile coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Festivalde barış mesajlarının verildiği konuşmaların ardından protokol üyeleri çocuklarla birlikte Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırlayıp pişiriyor. Çocuklar, pişen ekmeği, yazmış oldukları mektuplar eşliğinde dünya liderlerine gönderiyor. Ülkelerinin geleneksel şarkı ve danslarını sunan yüzlerce çocuk ‘Barış Şarkısı’nı Türkçe söylüyor. Ayrıca festival alanında, çocukların hayallerindeki barışı boyadıkları resimler de sergileniyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Uluslararası Barış Ekmeği Festivali, son 2 yıldır çevrimiçi olarak düzenleniyordu. Festivale 2 yılda 14 ülkeden toplam 58 çocuk katılmıştı. Bu yıl ise yeniden yüz yüze gerçekleştirilecek olan festival, keyifli anlara sahne olacak.

Diğer Haberler