Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Aralık 2012

ABONE OL

Şehir Yazarları ve Akademisyenleri Esenlerde Buluştu

Sehre ve içinde yasayan insana dair yeni ve kalıcı düsünceler üretmek ve bunların hayata geçirilmesi noktasında fikir alıs - verislerinde bulunmak amacıyla kurulan Esenler sehir Düsünce Merkezi tarafından düzenlenen sehir yazarları ve akademisyenleri toplantısının ilki, yemekli bir toplantıyla gerçeklestirildi.

Sehre ve içinde yasayan insana dair yeni ve kalıcı düsünceler üretmek ve bunların hayata geçirilmesi noktasında fikir alıs – verislerinde bulunmak amacıyla kurulan Esenler sehir Düsünce Merkezi tarafından düzenlenen sehir yazarları ve akademisyenleri toplantısının ilki, yemekli bir toplantıyla gerçeklestirildi.

Esenler Belediyesi tarafından Esenler’e dair kalıcı düsünceler ve çözümler üretmek ve Esenler Kent Kimliği’ni olusturmak amacıyla kurulan sehir Düsünce Merkezi’nin yine bu amaçlar doğrultusunda belli aralıklarla düzenlemeyi planladığı ve ilkini gerçeklestirdiği sehir yazarları ve akademisyenleri toplantısı Ramazan Bingöl Et Lokantasında gerçeklesti. Toplantıya, İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Baskanı M. Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Baskanı Umut Özkan, çesitli üniversitelerin öğretim üyeleri, köse yazarları ile belediye baskan yardımcıları ve belediye birim müdürleri katıldı.

SEHİR DÜSÜNCE MERKEZİYLE CİDDİ BİR EKSİKLİKGİDERİLDİ

Yoğun programına rağmen yapılan daveti geri çevirmeyerek toplantının bir bölümüne istirak eden İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kısa bir konusma da yaptı. Düsün dünyasıyla birlikte olmanın ve bu enerjiyi paylasmanın çok keyifli olduğunu dile getiren Mutlu, düsün dünyasının değerlerinin bir araya toplanarak sehre dair seyleri istisare etmelerinin son derece önemli olduğunu vurguladı. sehir Düsünce Merkezi’nin Esenler Belediyesi için önemli bir hizmet merkezi olduğunu söyleyen Mutlu, “Belediyelerimiz hemen her alanda çalısmalar yapmak için çesitli alanlara sahip. Ancak düsünceyle ilgili ciddi eksiklikler var. Esenler Belediyesi açtığı bu merkezle bu eksikliğin giderilmesi noktasında ciddi bir atılım yaptı. İstanbulumuzda böylesine bir is yapan, sehir için düsünen, insanımız, geleceğimiz için düsünen, gerekirse tartısan insanlarımıza çok ihtiyaç var. Bu sehrin iyi bir medeniyet merkezi olabilmesi için sizlere ihtiyacımız var” diyerek sözlerini tamamladı.

YENİ UFUKLAR ÇİZMEK ÜZERE BURADAYIZ

Vali Mutlu’dan sonra konusan Esenler Belediye Baskanı M. Tevfik Göksu, “Sizleri dinlemek, sehir Düsünce Merkezi’ne yeni açılımlar yapmak ve yeni ufuklar çizmek üzere buradayız” diyerek basladığı sözlerine söyle devam etti: “sehir Düsünce Merkezi kurulduğu ilk günden itibaren Esenler için çok ciddi projeler üreterek bu projelerin hayata geçmesi için katkı sağlamıs bir merkez. Merkezin daha verimli çalısabilmesi ve herkese açık olması münasebetiyle herkesin istifade edebileceği de bir mekân olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Esenler’in İstanbul’un en genç nüfusuna sahip ilçesi olduğunu vurgulayarak konusmasına devam eden Göksu, İstanbul’da ortalama bir kilometrekarede 13 bin kisi yasarken, Esenler’de bir kilometrekarede 68 bin kisinin yasadığını açıkladı. Göksu, Esenler’in, İstanbul’da ortalama nüfusun 5 katı büyüklüğünde bir nüfusu bünyesinde bulunduran ve yaklasık yüzde 41’inin 24 yas altında olduğu, aile bağlarının ve komsuluk sisteminin çok güçlü yasandığı bir ilçe olduğunu hatırlatarak, bunlarla birlikte İstanbul’un en kötü yapılasmıs, sosyal imkânları ve sosyal donatıları itibariyle çok ciddi sorunları yasayan da bir ilçe olduğunu ifade etti.

ESENLER, SUÇ ORANINDA EN SONUNCU İLÇE

Esenlerle ilgili olarak eskiden negatif bir algı olduğunu, ancak bugün bu durumun ortadan kalktığını açıklayan Göksu, “2009 ve 2010 yılları arasında Esenler suç ve suç isleme oranlarında ilk 10’da gidip geliyordu. Bugün gururla söyleyebiliriz ki Esenler, İstanbul’da suç ve suç islemede en sonuncu ilçelerden biri haline geldi” dedi.

“sehrin insani yönünün ortaya çıkartılması için bizim akla, akıl desteğine ihtiyacımız var” diyen Göksu sözlerine söyle devam etti: “ Bize yön verecek, ufuk açacak, yeni seyler söyleyecek gerçekten düsünceye ihtiyacımız var. Çünkü sehrin neresinden sehre baktığınız çok önemli. Koza kulelerinden baktığınızda sehrin tamamını bir tas yığını olarak görürsünüz, ama sehre asağıdan, sokak aralarından bakarsanız zaman sehrin insani yapısını görürsünüz. Biz sehrin insani yönünü ortaya çıkarabileceğimiz, insanın sehirde neye ihtiyaç duyuyorsa o ihtiyacının karsılandığı bir mekân haline gelmesi için çalısmalar yapmak istiyoruz.”

HEDEFİMİZ SEHRE DAİR PROJELER ÜRETMEK

Baskan Göksu’nun ardından toplantının moderatörlüğünü yapan ve aynı zamanda sehir Düsünce Merkezi Bilim Kurulu Baskanı olan Prof. Dr. Mazhar Bağlı da kısa bir konusma yaptı. sehir Düsünce Merkezi’nin Esenler’e yönelik projeler üretmeyi hedeflediğinden bahseden Bağlı, “ Önceliğimiz, Esenler. Ancak tek hedefimiz Esenlerle ilgili düsünceler ya da projeler gelistirmek değil. Biz tüm sehre dair düsünceler üretmeyi hedefliyoruz. Hepimizin ihtiyacı ve amacı sehre dair düsünceler üretmek” dedi.

Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Prof. Dr. Ümit Meriç basta olmak üzere toplantıya katılan çesitli üniversitelerden öğretim üyeleri, mimar, mühendis ve bazı köse yazarları sehre dair ve sehrin yeniden insasına dair fikir ve düsüncelerini açıkladılar. Toplantıya katılanlar, özellikle gündemde olan kentsel dönüsüm konusunda görüslerini açıkladılar. Kentsel dönüsüm yapılırken sadece insanlara güvenli ve konforlu konutlar üretmenin yetmediği, yapılacak konutlarda yapı –kainat iliskisinin kurulması, sehir haklarının korunması, kültürel boyutunun unutulmaması gerektiğinde hemfikir olan davetliler, bu konuda üzerlerine düseni de yerine getirmeye hazır olduklarını dile getirdiler.

Diğer Haberler