Öneri ve Talep Formu
ESEV Karma Sergi

ESEV öğrencilerinin el emekleri sergilendi.

Eklenme tarihi 14 Haziran 2022

ABONE OL

ESEV KARMA SERGİSİ AÇILDI!

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) öğrencilerinin eğitim dönemi boyunca ilmek ilmek işledikleri eserler, Karma Sergi ile sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) öğrencileri tarafından eğitim dönemi boyunca yapılan eserler, “ESEV Karma Sergi, Geleneksel Sanatlar ve El Sanatları” ile meraklıların ilgisine sunuldu. Sanatseverlerden büyük beğeni toplayan serginin açılışı, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı’nın katımıyla Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi‘nde gerçekleşti. Hat, tezhip, ebru, minyatür, resim, kara kalem, seramik ve çini eserlerinin yer aldığı sergide toplam 90 eser yer alıyor. Sergi, yaz boyunca ziyaret edilebilecek.

İNSANIN MAYASINDA GÜZELLİK VAR

Programın açılış programında konuşan ESEV Genel Sanat Yönetmeni Abdülbaki Kömür, “İnsanın diğer canlılardan farklı bir tarafı vardır. Güzellik kavramı yalnızca insana mahsustur. İnsan, diğer insanların içerisine çıkarken kendisini güzelleştirme, hem kullandığı eşyayı hem çevresini güzelleştirmek ve değiştirmekle diğer canlılardan ayrılan bir varlıktır. Çünkü insanın mayasında güzellik diye bir şey var. Rabbimiz insanoğlunu tanımlarken ‘Biz onu muhteşem bir şekilde yarattık’ demiyor, ‘Mükemmel bir şekilde yarattık’ demiyor. ‘Biz insanı en güzel biçimde yarattık’ diyor. İnsanın sanat çabası kâinatta var olan o mükemmel uyuma ayak uydurma, onun bir parçası olmaktır. İşte buradaki arkadaşlarımızın rehberliğinde öğrencilerimiz bunun bilincinde o güzelliğin bir kısmını takdim ediyorlar. O ahenge biz bu şekilde katılıyoruz diyorlar” şeklinde konuştu.

AYNA VAZİFESİ GÖRÜYORUZ

Ebru sanatçısı ve eğitmeni Merve Koç, tüm dönem el birliğiyle çalıştıklarını ifade ederek, “Geleneksel Sanatlar ve El Sanatları Sergimiz; tezhip, kağıt rölyef, kaligrafi, çini, hat gibi birçok branşı görebilirsiniz. Bir yıl boyunca öğrencilerimiz eserlerini çıkarmak için uğraştı. Bizler de ESEV‘de ayna vazifesi görüyoruz eğitmenler olarak. Güzel eserleri ortaya çıkarırken onlara desteklerimizi esirgemiyoruz. Onlarda mutlu olarak güzel eserler ortaya çıkarıyorlar” dedi.

VERİMLİ BİR SÜREÇ GEÇİRDİK

Eğitmenlerden Gamze Kaya ise “7-13 yaş grubu çocuklara eğitmenlik yapıyorum. Sergide ayrıca kendi eserim de var. Tuval üzerine yağlı boya yaptığım bir resim. Sergimizde eğitmen ve öğrencilerin kendilerinin yaptığı eserlerden karma bir sergi oluşturarak çeşitli çalışmalarımızı sunduk. Üç ay boyunca bu sergimiz açık kalacak, herkesi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Saliha Eyüpoğlu çok verimli bir süreç geçirdiklerini söyleyerek “Bilmediğim ilk defa gördüğüm ahşap rölyef bölümüne yönlendirildim. Eseri çıkarmam bir ayı buldu. Hocamız bize destek oldu. Haftada bir gün 13:00 ile 20:00 arası katılıyoruz kursuma çıkan sonuçtan çok memnunuz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler