Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Kasım 2015

ABONE OL

ESENLER’DE ŞEHİR DERSLERİ LANSMANI

Kentlerin bugününü ve geleceğini kurgulamak amacıyla düzenlenecek "Şehir Dersleri" projesinin tanıtımı, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kentlerin bugününü ve geleceğini kurgulamak amacıyla düzenlenecek “Şehir Dersleri” projesinin tanıtımı, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nin ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği ile ortaklaşa düzenlediği “Şehir Dersleri” projesinin tanıtımı yapıldı. Proje ile Türkiye genelindeki imam hatip ve üniversite öğrencilerinin kentleşme ve şehir bilinci oluşturulması amaçlanıyor. Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ile öğrenciler katıldı.

ŞEHİR DERSLERİ İSTANBUL İLE ANLAMLI
Programda konuşan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, İstanbul merkezli bir şehir dersleri yapılacağını belirterek, “İstanbul dünyanın merkezi olduğu için şehir derslerinin İstanbul’da olmaması mümkün değil. Napolyon’un bir sözü var; ‘Dünya tek devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu’ diye. İstanbul Batı Roma’nın 496’da yıkılmasından sonra 1923 senesine kadar dünyayı yöneten şehirdir. Yani İstanbul’dur. Sonra da cumhuriyetin kuruluşuna kadar başkent olmuştur. Halen de dünyanın önemli kentlerinden birisidir” diye konuştu.

ŞEHRİN RUHUNU CANLANDIRALIM
ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ise, “Eskiden çok daha genel başlıkları konuşurduk. İmam hatiplilerle ilgili biz Anadolu’ya gidince, İstanbul’da onları ziyaret edince, eski mezunlarımızla konuşunca imam hatip ruhunun eksikliğinden zaman zaman bahsederiz. Özellikle 28 Şubat öncesinde imam hatiplerin daha iyi olduğunu bu dönemde sayının da artışı ile birlikte bir şeylerin eksik olduğunu söyleriz. Bu eksik olan şeyin ruh olduğunu da söyleriz. Doğrudur. Ruhumuz, heyecanımız ile ilgili eksiklerimiz var. Ama sadece imam hatiplerle ilgili değil, şehirlerimizde ruh ile ilgili eksiklerimiz var. Şehirlerimize de ruh katmamız gerekiyor. Şehirlerimizin var olan ruhunu tekrar canlandırmak açısından böyle projeler çok önemli” şeklinde konuştu.

ŞEHRİ TÜM YÖNLERİYLE ÖĞRENECEKLER
Kentsel-kırsal mekânı ve planlamayı bütün bileşenleriyle yeniden düşünmek, kentlerin bugününü ve geleceğini kurgulamak ve tartışmak amacıyla düzenlenecek eğitimlerde, alanında uzman akademisyenler ve sosyologlar, gençlere kendi sempozyumlarını yapma imkanı da sunacak. Eğitimlerle yarının mimarları ve kent bilimcilerinin, daha yaşanabilir kentler için geliştirebilecekleri farklı bir bakış açısı kazanması hedefleniyor. 6 hafta sürecek eğitimlerin ilki 21 Kasım Cumartesi günü yapılacak.

Diğer Haberler