Öneri ve Talep Formu

9 ülkeden 100 çocuk Çanakkale‘yi ziyaret etti

Eklenme tarihi 25 Nisan 2022

ABONE OL

BARIŞ ELÇİLERİ ECDAD TOPRAKLARI ÇANAKKALE’DEYDİ

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 13'ncüsü düzenlenen 'Uluslararası Barış Ekmeği Festivali' çerçevesinde 9 ülkeden 100 çocuk Çanakkale'yi ziyaret etti. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı gezip şehitlikleri ziyaret eden çocuklar duygu dolu anlar yaşadı.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 13’ncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ kapsamında 9 ülkeden 100 çocuk Çanakkale’yi ziyaret etti. Ecdad topraklarına Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gagavuzya, Irak Türkmenleri, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen öğrenciler, hatıra fotoğrafları çektirerek bölgeyi rehberler eşliğinde gezdi. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile bir araya gelen çocuklara çeşitli hediyeler takdim edildi.

DEDELERİMİZ DE BURADA ŞEHİT OLDU

Çanakkale’yi çok sevdiğini belirten Irak Türkmeni Murat Mufid İdan, “Çanakkale’de Türkmen dedelerimiz de şehit edildi. Burası beni çok etkilendi. Çok duygulandım. Tüm şehitlerimizin mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Kazakistanlı Issatay Akımaalıyev ise programdan bir hayli memnun kaldığını belirterek “Program boyunca çok güzel yerler gezdik. Ayasofya Camii’ni gördük, Çamlıca Kulesi’ne çıktık. Boğaz turu yaptık. Bugün de Çanakkale’deyiz. Burada Sahra Hastanesi Müzesi’nden çok etkilendim. Şehitlikleri ziyaret edip dua ettik” diye konuştu.