Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Aralık 2020

ABONE OL

AKILLI ŞEHİR  ESENLER İLE HERKES ZENGİN OLUYOR!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Esenler Belediyesi Arasında İmzalanan İşbirliği Protokolü Kapsamında Hazırlanan 2020-2023 Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi Ve Eylem Planı ile Esenler, "Akıllı Şehir" Oluyor. Esenler 2023'de 'Geleceğin Şehri' Olarak Anılacak.

Askeri bölgede inşası hızla devam eden yeni Esenler, teknolojinin hayata değer katan ve insan hayatını kolaylaştıracak en güzel uygulamalara sahip altyapısı ve üstyapısı ile Türkiye’nin ilk “Akıllı Şehri” oluyor. Buradaki Akıllı Şehir uygulamasının yansımaları Esenler’in tüm mahallelerinde hissedilecek.

Akıllı Şehir Esenler, Esenler’in değerine değer katıyor. Esenler’de herkes, zenginlik, teknoloji, enerji, istihdam, güvenlik, huzur ve mutluluğu ilçenin tüm bireyleri ile paylaşmanın hazzını yaşayacak.

HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK 9 KONSEPT

Akıllı şehir konsepti, şu 9 farklı alanın birleşiminden meydana geliyor. “Akıllı Yönetişim”, “Akıllı İnsan”, “Akıllı Yapılar”, “Afet ve Acil Durum Yönetimi”, “Akıllı Güvenlik”, “Akıllı Ekonomi”, “Akıllı Sağlık”, “Akıllı Enerji” ve “Akıllı Çevre”.  Teknolojinin imkanlarıyla harmanlanacak bu konseptlerin birleşimiyle Esenler’de hayat daha kolaylaşacak, yaşayanlara konfor sunacak.

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak bireysel ve ortak elektrik üretimi yapılabilecek. Yaygın ve entegre güvenlik sistemleri ile okullar, sokaklar, parklar çok daha güvenli olacak. Trafik yoğunluğuna göre geçişleri kendi düzenleyen trafik ışıkları ve akıllı kavşaklar, akıllı aydınlatmalar, akıllı sulama sistemleri, akıllı atık yönetimi gibi uygulamalar hem hayatı kolaylaştıracak hem de kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak.

ÇÖZÜM GELİŞTİREN ‘BİLİŞİM ŞEHRİ’ OLACAK

Sensörlerle donatılmış altyapı ve üstyapı sistemleri, arıza ve aksaklıkları anlık olarak bildirecek ve hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesine olanak sağlayacak. Esenler, sosyal etkileşimi ve iletişimi güçlü bir yerleşim yeri olacak. Karar destek sistemleri, büyük veri platformu ve uygulaması, e-devlet kapısı, tek nokta hizmet merkezi, mobil uygulamalar ve geri bildirim bileşenleri daha etkin olarak uygulanacak. Akıllı Şehrimiz, bilgi ve teknoloji üreten ve paylaşan bilişim şehri olacak.

YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ ÜRETECEK

Akıllı Şehir Esenler, teknolojinin hayata değer katan en güzel uygulamalarına da sahip olacak. Akıllı Şehir teknolojileri için AR-GE çalışmalarını yürütecek ve diğer Akıllı Şehir uygulamalarını da destekleyecek İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) kurulacak.  Yeni yaşam kentimiz, teknoloji odağı haline gelecek. Akıllı Şehir Odaklı TGB, “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonu doğrultusunda yerli ve milli teknoloji üretiminde de önemli bir yere sahip olacak. Türkiye’nin ilk Akıllı Şehir Uygulama Test Merkezi burada hayata geçecek.

KALKINMAYA KATKI SAĞLAYACAK

Kurulacak TGB, Esenler’in ve Türkiye’nin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınması için önemli bir adım olacak. TGB bir “İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi” de olacağından, Akıllı Şehir odaklı sektör grubunda ve bu sektör grubuna dâhil alt sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerin yer aldığı “Tematik Teknoloji Geliştirme Bölgesi” de olacak.

GÖKSU: “TEKNOLOJİ DALGASI ESENLER’DEN YAYILACAK”

Hayatı anlamlı kılacak “Akıllı Şehir” projesi ile Esenler’den Türkiye’ye bir teknoloji dalgası yayılacağını söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın katkılarıyla, Esenler Türkiye’nin ilk Akıllı Şehir ve mobilite uygulama test merkezine ev sahipliği yapacak. Esenler’de kurduğumuz Akıllı Şehir’de hayatı anlamlı kılacak değerleri inşa etmeye gayret ediyoruz. Deneyap Teknoloji Atölyeleri, bilim merkezleri sayesinde öğrencilerimizin teknoloji alanında hayâl kurmasını ve somut projeler geliştirmesini teşvik edecek. Esenler’den tüm Türkiye’ye bir teknoloji dalgası yayılacak” diye konuştu.

VARANK: “ESENLER ROL MODEL OLACAK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, Türkiye’nin ilk Akıllı Şehri için, “Esenler bilişim, yazılım ve akıllı şehircilik teknolojilerinin geliştirilip, üretildiği bir ‘Tekno Şehir’e ev sahipliği yapacak. Esenler, Türkiye genelinde bir rol model olarak takip edilecek hatta sınırlarımızı da aşacak” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler