Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Mart 2023

ABONE OL

OLİMPİYAT ŞAMPİYONU GAZOZ’UN BABASINDAN TAVSİYELER

“Sporun Görünmeyen Kahramanları“ programının konuğu, Türk okçuluk tarihin ilk olimpiyat altın madalyasının sahibi Mete Gazoz’un antrenörü ve babası Metin Gazoz, gençlere başarı olmanın sırlarını anlattı.

Esenler Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sporun Görünmeyen Kahramanları“ programının bu ay konuğu Türk okçuluk tarihin ilk olimpiyat altın madalyasının sahibi Mete Gazoz’un antrenörü ve babası Metin Gazoz oldu. ‘Salon Sporları Merkezi’nde yapılan söyleşide Esenlerli gençlerle buluşan Metin Gazoz, hayat deneyimlerini ve oğlu Mete Gazoz ile yaşadığı tecrübeleri ailelerle paylaştı.

EĞİTİM BİR BÜTÜNDÜR

Gençlere, ‘gelecekteki meslektaşlarım’ diyerek seslenen Metin Gazoz, gençlerin ailelerine de çocuklarının iyi birer sporcu olması için şu tavsiyelerde bulundu:

“Çocuğun elinden telefonu alınca dünyası başına yıkılıyor. Telefonları olduğunca az kullanalım, bağımlısı olmak çok tehlikelidir. Özellikle 6 -9 yaş aralığında çocukları yüzmeye gönderin. Sırt kas grupları gelişsin. İyi bir sporcu olmak için yüzme önemli. Taktik ve strateji geliştirmesi için satranç öğrenmesini sağlayın. Refleks hareketlerinin gelişmesi için masa tenisi oynatın. Eğitim bir bütündür. Bir branşta uzmanlık istiyorsak, bunun yan branşlarını da çalışmamız lazım. “

BAŞARI HİKÂYESİNE SONUNCU OLARAK BAŞLADI

Gençlere, oğlu Mete Gazoz’un başarı hikâyesini anlatan Gazoz, “Mete 3 yaşında yay germeye, 5 yaşında ok atmaya başladı. 9 yaşında Türkiye şampiyonasına götürdüm. 54 kişi katıldı, 54’üncü oldu. Geldi yanıma hüngür hüngür ağladı. Sonuncu olmak da marifet, istesen olmazsın. Bak kağıdı çevirince birincisin dedim. Zamanla 32’nci, 16’ncı, 4’ncı, sonra da bakmışsın şampiyon olmuşsun. Her yarışmada çalışmasına orantılı bir şekilde ilerledi. 11 yaşında derece, 12’de rekor kırmaya başladı. 13 yaşında milli takıma girdi. 14 yaşında dünya ikincisi oldu. En sonda olimpiyat şampiyonu oldu. Birçok önemli organizasyonda altın madalya kazandı. Şu anki hedefi ne derseniz; Dünya okçuluk tarihinde iki tane altın madalya alan olimpiyat şampiyonu yok. Çok zor bir iş, onun için çalışacak” dedi.

Diğer Haberler