Öneri ve Talep Formu

EMEK ile 97 branşta hemşehrilerimize hizmet vermekteyiz.

EMEK (Esenler Meslek Edindirme Kursu)

Esenlerliler’in yeteneklerini mesleğe dönüştüren EMEK, 20 alan ve 97 branşta açtığı kurslarla hemşehrilerimiz için mesleki ve kişisel gelişimin yeni adresi olacak.

EMEK; yeni bir meslek edinmeyi amaçlayan, mesleki ya da kişisel gelişim alanında bilgi ve becerilerini arttırmayı hedefleyen, sanatsal yönünü ortaya çıkarmak isteyen kadın – erkek herkese ücretsiz olarak sunduğumuz kurslarımızdır.

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN TEZAHÜRÜ

Gelişen ve ilerleyen dünyada daha donanımlı ve üretken bireylerin yetişmesi, sektör ihtiyacına yönelik nitelikli eleman talebinin karşılanması için Esenler Belediyesi olarak EMEK projesini başlattık.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ile beraber yürüttüğümüz bu projede kurslarını başarıyla tamamlayan öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika vermekteyiz.  

“Sosyal Belediyecilik” anlayışıyla Esenlerimizin sosyal dokusuna katkıda bulunmak ve artı değer katmak ilkesiyle geniş kurs merkezi ağı, alan çeşitliliği ve kaliteli eğitim hizmetiyle sunduğumuz kurs programlarımız geniş bir portföye sahiptir.

Neden EMEK'e Gitmeliyim?

Öğrenmek hiç bitmeyen bir yolculuktur. Yeni imkân ve ufukların önümüzde açılmasını sağlar. Bu heyecan verici yolculukta ister çalışan olun, ister sektör değişimi düşünün; ister ev hanımı, ister öğrenci olun herkesin ilgi alanına ve ihtiyacına yönelik çok farklı eğitim programlarımızla siz de EMEK’te yerinizi alın.

 • Emeği üretime dönüştürerek bireysel ve toplumsal gelişime katkı sağlamak,
 • Akılcı düşünüp problem çözme becerisi kazanmak,
 • Sosyalleşerek daha mutlu ve motive olup varlığını anlamlandırmak ve fonksiyonlarını keşfetmek,
 • Sahip olunan yeteneklerin geliştirilerek kariyer alanında ilerlemede yol almak isteyen herkes için EMEK’te yer var.

Kurs Merkezleri

 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü
 • Esenler Halk Eğitim Merkezi
 • Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi
 • Esenler Gençlik Merkezi
 • Sezai Karakoç Bilgi ve Hikmet Evi
 • Erdem Beyazıt Bilgi ve Hikmet Evi
 • Mehmet Akif İnan Bilgi ve Hikmet Evi
 • Hacı Lütfiye Gürses Bilgi Ve Hikmet Evi
 • Nuri Pakdil Bilgi ve Hikmet Evi
 • Cahit Zarifoğlu Bilgi ve Hikmet Evi
 • Rasim Özdenören Bilgi ve Hikmet Evi
 • Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilgi ve Hikmet Evi
 • Dede – Torun Yaşam Merkezi

Alanlarımız ve Branşlarımız

TAM 97 BRANŞ, 20 ALAN

Güzellik ve Cilt Bakımı: Kuaförlük, cilt bakım hizmetleri, cilt bakım teknikleri, cilt bakımı ve makyaj, epilasyon – depilasyon, kalıcı makyaj, makyaj yapma teknikleri, makyör – makyöz, protez tırnak, saç bakımı ve yapımı, manikürist, saç – sakal kesimi, el ve ayak bakımı.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları: Aşçı, aşçı çırağı, aşçı yardımcısı, butik çikolata hazırlama, mutfak elemanı, pasta yapımı ve sunumu, pastacı, pastacı çırağı, pastacı yardımcısı, pizza yapımı, Türk mutfağı.

Muhasebe: Ön muhasebe, bilgisayar destekli muhasebe, muhasebe yardımcısı, genel muhasebe.

Bilişim Teknolojileri: Bilgisayar yazıcıları bakım onarımcısı, bilgisayar programlama teknikleri, bilgisayar işletmenliği (operatörlüğü), bilgisayar sistem bakım onarım, bilgisayarsız temel robotik ve kodlama, temel robotik ve kodlama, ofis programları kullanımı.

Grafik ve Fotoğraf: Grafik ve animasyon, dijital fotoğrafçılık, fotoğraf çekimi ve görsel düzenleme, animasyon hazırlama, grafiker, grafik ve animasyon tabanlı web sayfası hazırlama.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi: Okul öncesi çocuk gelişimi ve eğitimi, 0 – 72 ay çocukları için oyun ve oyuncak.

El Sanatları Teknolojisi: Takı yapımı, takı tasarımcısı, tel kırma, dekoratif ev aksesuarları, dekoratif ahşap süsleme, gümüş takı işlemeciliği, ahşap oymacısı, çeyiz ürünleri hazırlama, el yapımı sabun üretimi, jel mum yapımı, şiş örücülüğü, elde türk işlemeleri, ebru, ahşap boyama ve vernikleme elemanı, ahşap yakma tekniği, kağıt rölyef yapımı, ev tekstili ürünleri hazırlama, iğne oyası, oyalar, geleneksel el nakışları.

Giyim ve Üretim Teknolojileri: Kadın giyim modelist yardımcılığı, kadın giyim modelisti, kadın giysileri, artistik çizim, kadın giysileri dikimi (düz dar etek – kadın pantolonu – bluz – elbise – fantezi elbise), giysi tadilatçısı, kadın terzisi, erkek terzisi, giyim üretiminde temel işlemler.

Makine Teknolojisi: Bilgisayar destekli mobilya tasarımcısı, akıllı bina otomasyon sistemleri.

Aile ve Tüketici Hizmetleri: Ev ve kurum temizliği.

Pazarlama ve Perakende: Emlak danışmanlığı, depo görevlisi, kasiyer.

Kişisel Gelişim: İşaret dili öğretici ve tercüman eğitimi, topluluk önünde konuşma (hitabet) geliştirme ve uyum eğitimi, diksiyon, iş hayatında iletişim, iş ve sosyal hayatta iletişim.

Bahçecilik: Çiçek düzenleme, bahçe bakımı, temel dış mekan bitkileri yetiştiriciliği, temel iç mekan bitkileri yetiştiriciliği

Halkla İlişkiler ve Organizasyon: Organizasyon sorumlusu, çağrı merkezi elemanı, halkla ilişkiler elemanı, hafif düzeyde otizm engeli olan bireyler için kurum içi belge yönetimi.

Hasta ve Yaşlı Hizmetleri: Öz bakıma destek elemanı eğitimi.

Dil Eğitimi: İngilizce A1, İngilizce A2

Tarım Teknolojileri: Mantar yetiştiriciliği.

Hukuk: Adli kalem işleri.

Sağlık: İlk yardım.

Can ve Mal Güvenliği: İş salığı ve güvenliği.

EMEK'e Nasıl Kayıt Olurum?

Meslek edindirme kursu EMEK’e başvurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Kayıt linki: EMEK’E KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN!

 • Branş sekmesinden eğitim almak istediğiniz kurs ismini seçin.
 • Kurslar alanında çıkan eğitim için “BAŞVUR”a tıklayarak ÖN KAYDINIZI oluşturabilirsiniz.

*’Online İşlemler’e üyeliğiniz yoksa kurs başvurusu yapmadan önce üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Kurslarımıza başvuru yapmak için Esenler’de ikamet etme zorunluluğu bulunmaktadır. Seçtiğiniz kurs açıldıktan sonra eğitim, yer ve saat bilgileriniz tarafınıza mesaj ya da telefon yoluyla bildirilecektir.

Ders başlangıç tarihiniz tarafınıza bildirildiği zaman, kimlik kartı fotokopisi ile kurs merkezine gelerek başvuru formunu doldurup kesin kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Size en yakın ders merkezinin tespit edilebilmesi için bölge seçimi yapılmalıdır. Seçtiğiniz kurs talebin yoğun olduğu bölgelerde açılacaktır. Her bir kurs için en az 15 başvurunun olması gereklidir.

Diğer Projeler