Öneri ve Talep Formu

Bugüne kadar 3.030 ailemiz EDİM Kart‘tan yararlandı.

EDİM (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi)

Esenler'de hayırseverlerin yardıma muhtaç vatandaşlarımıza daha kolay ulaşmasını sağlayan EDİM Kart, ihtiyaçların gerçek kişilere iletilmesinde önemli rol oynayarak yaşam kalitesini yükseltiyor.

Esenler’de İhtiyaç Sahiplerinin Yüzü “EDİM” ile Gülüyor!

Hayırseverler tarafından yapılan yardımların, Esenler’de yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla kısa adı EDİM olan Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi’ni hayata geçirdik. Gerçek ihtiyaç sahibi kişi ve aileleri belirleyerek, EDİM Kart adını verdiğimiz kredi kartına benzer yardım kartları geliştirdik. Ailelerin ihtiyaç durumu ve çocuk sayısına göre bu kartlara aylık kredi yüklemesi yaptık. Eskiden kapı kapı dolaşılarak poşetlerle yapılan erzak dağıtımına son verdik.

Böylece hem yardım alan kimseler başkaları tarafından görülmemekte hem de kendisi veya ailesi için ihtiyaç duyulan malzemeyi seçerek yardımların daha etkin bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Yardıma muhtaç vatandaşların, sosyal belediyeciliğin nimetlerinden yararlanarak EDİM Kart ile alışveriş yapmalarına olanak sağladık. “İyilik Kapısı EDİM Hayır Market Projesi”, Türkiye genelinde yapılan Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması’nda büyükşehir ilçe belediyelerinin projeleri arasından sıyrılarak birinci olmuş bir sosyal yardımlaşma projesidir.

EDİM Hayır Market

Bu marketten sadece Esenler’deki ihtiyaç sahipleri yararlanabiliyor

EDİM’e bağış yoluyla ulaşan ürünler, EDİM Hayır Market’e teslim ediliyor. “Hayır çarşısı” niteliğindeki bu marketten sadece Esenler’deki ihtiyaç sahibi aileler yararlanabiliyor.

EDİM, ortay çıktığı günden beri sosyal belediyeciliğin en çağdaş uygulamalarından birisi oldu. Çağdaş bir ortamda, dijital bir kartla ihtiyaç sahibi ailelere alışveriş yapma özgürlüğü getiren EDİM projesi ile Esenler’de açlık sınırı altındaki yaşam koşullarına sahip yoksul vatandaşlara her türlü gıda, giyecek, dayanıklı ev eşyası, sağlık ve kırtasiye malzemesi yardımı yapılıyor. Hayırseverler ve yardım alan aileler başta olmak üzere sistemdeki her şey kayıt altına alınıyor. Hayırsever vatandaşlar, istemeleri durumunda bağışladığı malzemenin, hangi tarihte, kime, ne zaman ve kim tarafından teslim edildiğini görebiliyor. Proje kapsamında vatandaşımız, sahip oldukları EDİM kartlarıyla 600 metrekarelik Hayır Market’te alışverişini gerçekleştirebiliyor. Öte yandan proje için belediyenin bütçesinden herhangi bir ödeme çıkmıyor ve organizasyon hayırsever iş adamları tarafından yürütülüyor.

EDİM Kart

Büyükşehir ilçe belediyeleri arasında birinci

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın rahat bir şekilde alışveriş yapmasını sağlamak amacı ile kendilerine kredi kartına benzer şekilde tasarladığımız EDİM Kart veriliyor. Ailenin ihtiyaç durumu, belirlenmiş kriterlere göre çeşitli oranlarda tespit ediliyor ve her ay EDİM Para-Puan yükleniyor. Paranın hiçbir şekilde geçmediği markette malzemelerin değeri de para ile hesaplanmıyor. Puanlanarak raflara yerleştirilen malzemeler alındığında karttaki puandan kesiliyor. Bu projenin en önemli yararı ise, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara nohut, bulgur vb. erzak vermek yerine, EDİM Hayır Market’e gelerek, ihtiyaç duydukları alışverişi EDİM Kartlarına yüklenen para- puanlar sayesinde alabilmeleridir.

Yardımlaşmanın En Güzel Örneği

Amacımız, öncelikle ilçemizde hayat kalitesinin her anlamda yükselmesine yardımcı olmaktır. EDİM’e yapılan her türlü yardımı, esas sahiplerine ulaştırılacak emanetler olarak görüyoruz. EDİM’le sosyal yardıma yeni bir boyut, yeni bir vizyon getiriyoruz. Artık, Esenler’de poşetle erzak dağıtımı sona eriyor.

Projemizin en önemli hedefi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın onur ve gururunu korumak… Onur ve vakarından dolayı ihtiyacı olduğunu gizleyenler için Osmanlı’nın oluşturduğu sadaka taşları gibi, EDİM bünyesinde kurduğumuz Hayır Market ile gerçekleştirilecek yardımlaşma sürecinde; alanı utanmaktan, vereni de gurur ve riyadan koruyacağız. Hayırseverlerimizle birlikte kurduğumuz EDİM’i, yine birlikte büyüteceğiz. Kapımızı herkese sonuna kadar açtık. İnanıyoruz ki her vatandaşımızın yapacağı bir katkısı, bir desteği vardır. Bu katkıların başında sizlerin gönül desteği gelmektedir. Yaptığınız her katkı, ihtiyaç sahiplerine moral–motivasyon verecek ve onların yüzünün gülmesine vesile olacaktır.

Hayırda Türkiye Birincisiyiz

Gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıldı

Belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan personel tarafından ilçemizde 3000 muhtaç aile tespit edildi. Tespit edilen ailelerin, Esenler Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve İ.B.B. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’nün kayıtlarından da sorgulanarak gerçekten yardıma muhtaç aileler olup olmadığı özen gösterilerek doğrulandı.

İhtiyaç sahibi ailelerin ekonomik durumları 6’şar aylık periyotlarla tekrar kontrol edilerek ekonomik durumlarının değişip değişmediği takip edildi. Ardından vatandaşlar için hazırlanan dosyalar Belediye Encümeni’ne sevk edildi ve buradan çıkan kararla EDİM Kart verildi.

Amacımız

EDİM Hayır Marketi’ne gelen aileler büyük bir malzeme almak istediği zaman kartındaki puanları biriktirerek diğer ürünlerden de rahatça alabilmenin kolaylığını yaşıyor. Bu sayede ihtiyaç sahipleri hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de kredi kartı kullanmanın kolaylığını ve rahatlığını yaşıyor. Amacımız;

  • Gerçek ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden istediği yardımı, isteği zamanda yapmaktır.
  • Bağışçıdan başlayarak yardım alanlara kadar, ürünlerin tüm serüvenini kayıt altına alınmaktadır.
  • Bir bağışçı herhangi bir tarihte bağışladığı malzemelerden herhangi birinin nerede, kime, ne zaman, kim tarafından teslim edildiğini öğrenebilmektedir.

Diğer Projeler