Öneri ve Talep Formu

Hanımlar Konağı Esenlerli hanımlarımızın ikinci evi olacak.

Şule Yüksel Şenler Hanımlar Konağı

Esenlerli hanımlarımızın şehrin yoğunluğundan uzaklaşacağı, kaliteli ve huzurlu bir ortamda çocuklarıyla birlikte ihtiyaç duydukları alanlarda kendilerini geliştirip sosyalleşebilecekleri bir “Hanımlar Konağı” inşa ettik. 15 Temmuz Millet Bahçesi içerisinde yer alan Şule Yüksel Şenler Hanımlar Konağı, Esenlerli hanımlarımızın adeta ikinci evi olacak.

Yapımı 2020’de tamamlanan Hanımlar Konağımız, 1000 kişilik kapasitesiyle çok yakında Esenlerli hanımlarımıza hizmet vermeye başlayacak.

873 metrekare kapalı alanın yanı sıra geniş bahçesi ile bu konakta hanımlarımızın kültür-sanat, beceri, bilişim ve istihdam alanlarında gelişimleri desteklenecek, aile danışmanlığı, kafeterya, anne çocuk kitaplığı, seminer/sohbet, kreş/çocuk etkinlik alanı ile psikososyal gelişimlerine katkı sağlanacak. Bunun yanı sıra istihdama destekli eğitimler, kooperatif hizmeti ile katılımcıların aile bütçelerine ekonomik katkı yapması da sağlanacak. Hanımlar Konağı’nın kapısı tüm Esenlerli ev hanımlarına açık olacak.

HANIMLAR KONAĞI’NIN İÇİNDE NELER VAR?

Toplamda 9 bölümden oluşan Hanımlar Konağı’nın içinde kadınlarımızın kendilerine vakit ayırabilecekleri alanlar ise şunlar;

Kreş ve Çocuk Etkinlik Alanı ile 3-5 yaş arası çocukların hem kreş hem de çocuk etkinlik merkezinden faydalanması sağlanacak. Çocuk etkinlik merkezi, çocukların yaş aralığına uygun düzenlenen çeşitli etkinliklerle akranları ile sosyalleşmeleri ve gelişimleri için olumlu katkıda bulunacak.         

Anne-Çocuk Kitaplığı; ebeveynlik, annelik, bebek ve çocuk gelişimi, anne çocuk iletişimi gibi konularda annelerin donanımlarını artırmak, bu alanda yazılmış olan tüm yayınların bir arada olduğu bir kaynak olacak. Kitaplığın yerden 90 santimetreye kadar olan kısmı 3-5 yaş arası çocuklara yönelik olup, bu yaş aralığında çocuğu olan anneler çocukları ile gelerek bu kitaplıkta kitap okuma imkânı bulacak.

Seminer ve Sohbet Salonu‘nda ise belirlenen konularda, düzenli olarak haftalık ve aylık olarak seminerler düzenlenecek. Önemli ve özel günler için de belirlenen başlıklarda alanında uzman konuşmacıların konuk edildiği sohbet ve seminer programları planlanacak.

Aile Danışmanlığı Merkezi‘nde de aile kurumuna dair önemli adımlar atılacak. Aile danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin bir araya gelmesi ve paylaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalışmaları üzerine kuruludur. Danışma merkezimizde de bu doğrultuda “Aile Yasası” çerçevesinde psikolojik danışmanlık hizmeti verilmesi hedeflendi. Ailenin kendi güç kaynaklarını geliştirmesi ve işlevselliğini sağlaması, gerçekçi hedefler edinmeleri, açık iletişim kurmaları, empati kabiliyetlerini geliştirmeleri, kendi yaratıcı çözümlerini ortaya koymalarına destek olunması ve bu yönde hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik olarak aile danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duyulabilmektedir. Böylelikle ilçemizdeki mutlu ve huzurlu aile yapısını desteklemek üzere aile danışmanlığı konusunda Hanımlar Konağı’nda randevu sistemi ile başvuru alınarak, haftanın beş günü aile danışmanlığı hizmeti verilecek.

Kafeteryada ise ilçemizdeki hanımların arkadaşları ile sosyalleşmelerine, eğlenceli vakit geçirmelerine imkân veren kapalı ve açık iki alan da haftanın yedi günü kullanıma açık olacak.

ATÖLYELER

Teknoloji Atölyesi ile çağımızın olmazsa olması dijital dünya kadınlarımızla buluşturulacak. Toplumun ihtiyaçları doğrultusunda gelişen teknolojinin, toplumu oluşturan bireyler tarafından anlaşılması gereklidir. Teknoloji okuryazarı olan bir birey, toplumla olan ilişkilerini kolaylıkla sağlayabilir. Kadınların, Türkiye’nin e-dönüşüm sürecine aktif katılımları, toplumdaki rollerinin güçlenmesi, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları, kadın girişimciliğinin ve istihdamının artırılması amaçlanarak; ilçemizdeki kadınlarımızın bilişim alanında günümüz dijital ve teknoloji çağının gerektirdiği âzamî seviyede bilgi ve beceri ile donanmalarına destek olunacak ve teknoloji okuryazarlığının oranı artırılacaktır. Atölyede; kadınlarımıza temel bilgisayar eğitimi, çeşitli güncel programların kullanımı konusunda eğitimler verilerek bu yönde beceri sahibi olmaları desteklenecek.

Beceri Atölyesi ise kadınlarımızın yeteneklerinin konuştuğu alan olacak. Ahşap boyama, amigurumi (oyuncak bebek yapımı), resim, makrame, tel kırma, geleneksel el sanatları vb. beceri geliştirme kursları ile hanımların hobi edinmelerine ve vakitlerini verimli değerlendirmelerine destek olunacak.

Sanat Atölyesiyle buluşan hanımlarımız zarafetini eserlerine yansıtacak. Ebru, tezhip, flografi, kâğıt rölyef gibi geleneksel el sanatlarımıza yönelik eğitimler verilerek bu atölyelerden elde edilen ürünler yıl sonunda sergilenecek.

Mutfak Atölyesinden gelecek mis gibi kokular ile Hanımlar Konağı lezzete doyacak. Haftanın yedi günü pastacılık, aşçılık ve mutfak sunum teknikleri üzerine hanımlarımız yıl boyunca faydalanabilecek. Atölyedeki eğitimlerimiz İŞKUR destekli ve sertifikalı olup, kadınlarımızın bu alandaki yetkinlik ve yeterlilikleri artırılarak istihdam yönlendirilmesi sağlanacak.

OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE DEVAM EDEN TEL KIRMA

Hanımlar Konağı’nda, tel kırma işleme tekniği ile diğer nakış tekniklerinden çok farklı ve görünüşü itibari ile de göz alıcı bir işleme çeşidi olan Osmanlı’dan kalan geleneği devam ettiriliyor. Tel kırma, kumaş veya tül kasnağa gerdirilerek özel iğnesi ile işlenen tel kırma tekniği, iplik olarak kullanılan tel işlemenin el ile bükülerek kırılmasıyla yapılır. Bu nedenle tel kırma adını almıştır.

Tel kırma, geleneksel Osmanlı işlemelerinden olan “Bartın işi”nin halk arasında bilinen adıdır. Tellerin makasla değil elle kırılarak oluşturulduğu güzel ve kolay yapılan bir işleme çeşidi olup malzemeleri gelin teli, yassı düz iğne ve seyrek dokunmuş bir kumaştır.

Hanımlar Konağı’na üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer Tesisler