Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Nisan 2013

ABONE OL

Yalçın Akdoğan Esenler Akademi Üyesi Genç Akademisyenlerle Biraraya Geldi

Akademi Esenler programında konuşan Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, çözüm sürecinde vesayetçi odakların geriye düştüğünü kaydetti. Akdoğan, yeni sürecin Oslo Süreci’nden farklı olduğunu da dile getirdi.

Akademi Esenler programında konuşan Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, çözüm sürecinde vesayetçi odakların geriye düştüğünü kaydetti. Akdoğan, yeni sürecin Oslo Süreci’nden farklı olduğunu da dile getirdi.

 

Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nin düzenlediği ”Akademi Esenler” programında Türkiye’nin gündemini oluşturan çözüm süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Esenler’de kent kimliğini geliştirmek ve şehirdeki sorunlara kalıcı çözümler üretmek amacıyla kurulan Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi, ilçede yaşayan genç akademisyenleri ”Akademi Esenler” projesi kapsamında ikinci kez düzenlenen bir programla, Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan ile bir araya getirdi. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan’ın yanı sıra; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,  Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Zülküf Atılgan, Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü Hasan Taşçı, Esenler Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Mustafa Bağdatlı,  Belediye Meclis üyeleri ve Esenler’de yaşayan çok sayıda genç akademisyen katıldı.

 

Programda ilk konuşmayı Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı yaptı. Bağlı, Akademi Esenler projesinin amacından kısaca bahsederek, Esenler’in genç akademisyenleri ile Türkiye’nin önde gelen fikir adamlarını bir araya getirdiği için Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya şükranlarını iletti, Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan’ı Esenler’de ağırlamaktan gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

GENÇLER ŞEHİR ÜZERİNE KONUŞSUN İSTEDİK

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sözlerine Esenler’de düşünce üretebilecek, şehrin vizyonuna katkıda bulunabilecek gençlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Gençlerin şehir üzerine söyleyeceklerini dinlemekten mutluluk duyduğunu belirten Göksu, ”Akademi Esenler” projesini ”Esenler’de akademik anlamda emek sarf eden her bir kardeşimizi, Türkiye’nin gerçekten düşünce dünyasında önemli izler bırakmış ya da Türkiye’nin düşünce etkinliği içerisinde kendimizi hissedebileceğimiz, bize bu hissi ulaştırabilecek insanlarla buluşturup, Esenler’deki her bir kardeşimizin bu etkinlikten nasiplenmesine katkı sağlamak için organize edilmiş bir çalışma” diye tanımladı.

”Türkiye’de yeni bir tarih yazılıyor” diyen Göksu, düzenlenen bu programda şehirden ziyade tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiren bu tarihin yazılmasında büyük katkıları olan isimlerden birini, Doç. Dr. Yalçın Akdoğan’ı Esenler’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toplantıya katılanları çok önemli bilgiler edinecekleri için şanslı addeden Göksu, programa katılan herkese teşekkürlerini iletti.

 

AK PARTİ İLE YENİ BİR ZİHNİYET GELİŞTİ

Göksu’nun ardından Esenler’in genç akademisyenlerine bir konuşma yapan Başbakan Danışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, belediye başkanlarının şehre, düşünceye ve düşünceye değer veren insanlara önem vermesinin çok mühim olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Akdoğan bu bağlamda Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’ni kurduğu için Başkan Göksu’yu tebrik etti. Türkiye’nin gündemini oluşturan çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Akdoğan, AK Parti’nin iktidara geldiği dönemde yeni bir süreç başlattığını söyleyerek söze başlayan Akdoğan, bu süreçle birlikte Türkiye’nin önceki dönemlerde görülen bilinçli bir geri kalmışlık ve ihmalden, yok sayan, ötekileştiren ve ayrımcılığa iten bir anlayıştan, etnik milliyetçilik, silah ve terör üzerinden çözüme ulaşmaya çalışan bir zihniyetten kurtulduğunu kaydetti. AK Parti’nin toplumu tüm kesimiyle kucaklayan bir sistem geliştirdiğini ifade eden Akdoğan, AK Parti’nin birinci döneminde Türkiye’yi kendi ayakları üzerinde durabilecek noktaya getirecek çalışmalar üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

 

İNANARAK ADIM ATTIK

”Onlarca yılda on binlerce insanımızı kaybettik” diyen Akdoğan, konuşmasına çözüm sürecine ilişkin ifadelere yer vererek devam etti. Akdoğan, ”Biz Türkiye’nin toplumsal bütünlüğünü korumak için, iç barışını ve huzuru sağlamak için bu süreci başlattık. Aksi hâlde bu sorun artık baş edilemeyecek, önlenemeyecek bir takım riskler önümüze koymaya başlıyordu” diye konuştu.  AK Parti’nin üçüncü döneminde sorunlara kökten çözüm bulma arayışı içerisinde olduğunu vurgulayan Akdoğan, bölgesel aktör haline gelen bir ülkenin böyle bir soruna tahammülü olmayacağını kaydetti. AK Parti’nin ‘Kürt meselesi’ne ilişkin çok önemli adımlar attığının altını çizen Akdoğan, bunun herhangi bir örgütle pazarlık olarak veya terörün baskısıyla değil, inanarak ve siyasi bir anlayışla yapıldığını söyledi.

 

OSLO SÜRECİNDEN FARKLI

Akdoğan, Oslo Süreci ile karşılaştırıldığında bu süreçte toplumsal desteğin daha yüksek olduğunu, BDP’nin de süreç içerisinde daha aktif rol aldığını ve daha duyarlı davranmak durumunda olduğunu belirtti. Vesayetçi odakların bu süreçte geriye düştüğünü kaydeden Akdoğan,  örgütün bu stratejiyle amacına ulaşamayacağının görüldüğünü de sözlerine ekledi.

 

SİYASİ AKTÖRLER TOPLUMU İKNA ETMELİ

”Bugün Kandil’in nispeten, görece olarak, bir bütün olarak Öcalan’ın çağrısının arkasında durduğunu görüyoruz ve işte birinci aşama olan eylemsizlik ve çekilmeyi şu anda yaşıyoruz. Bu sürecin içindeyiz” diye konuşan Akdoğan, AK Parti olarak doğru olduğuna inandıkları ne varsa bunları yapmaya devam edeceklerini açıkladı. Bu doğrular uğruna da siyasi aktörler ile müzakere yapıp tartışacaklarını dile getiren Akdoğan, siyasi aktörlerin hep birlikte toplumu ikna etmesi gerektiğini aktardı. ”Bizim amacımız bir örgütü tatmin etmek değil” diyen Akdoğan, bizim bu siyasi anlayışla, kafa yapısıyla mücadelemiz silahları bıraksalar ve terör devre dışı kalsa da devam edecek. Burada mücadele bitiyor değil. Mücadelenin zemini değişmiş oluyor. Yani biz bu siyasi anlayışla, siyasi mücadeleye demokratik zeminde devam etmiş olacağız” dedi.

 

SİYASİ NORMALLEŞME ÇOK ÖNEMLİ

Süreçle birlikte asıl amacın silahların bırakılması ve normalleşmenin yaşanması olduğunu söyleyen Akdoğan, her aşamada bir normalleşme yaşanmaya başladığını belirtti. Siyasi normalleşmenin sürecin en önemli kısmı olduğunu vurgulayan Akdoğan, şu anki siyasi tablonun gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Akdoğan, siyasi alanın normalleşmesi ve silahın devre dışı kalması halinde kimin ne kadar gücü olduğunun ve kimin kimi ne kadar temsil ettiğinin görüleceğini söyledi.

 

REYHANLI VE SURİYE’DEKİ OLAYLAR

Reyhanlı’da 51 kişinin ölümüne sebep olan olaylarla ilgili yöneltilen bir soru üzerine Akdoğan, bu süreçte PKK’nın doğrudan kendi içinde bölünüp, bir takım kanatlar ve sabotajlar gerçekleştirirse sürece zarar verebileceğini ifade etti. Akdoğan ayrıca bu kanatların dışında başka faktörler üzerinden meydana gelebilecek provokatif olayların sürece doğrudan zarar veremeyeceğini dile getirdi.

Suriye’de yaşanan karışıklarla ilgili sorulan soruları da yanıtsız bırakmayan Akdoğan, ülkedeki sorunların giderek derinleştiğini ve gün geçtikçe işlerin zorlaştığını söyledi. Ülkede yaşanan olaylarla ilgili ”Kısa vadede tünelin ucunda ışık görünmüyor” diyen Akdoğan, Türkiye’nin Suriye konusunda kendi değerleri ölçüsünde ve sorumlu bir şekilde hareket ettiğini belirtti.

Akdoğan, genç akademisyenlerin sorularını da tek tek cevapladıktan sonra sözlerini noktaladı. Konuşmasının ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Akdoğan’a günün anısına bir hediye takdim etti.

Diğer Haberler