Öneri ve Talep Formu

Can Elleri, her Cuma Şehir Ekranı TV’de!

Eklenme tarihi 14 Nisan 2022

ABONE OL

TASAVVUFUN KAPILARI CAN ELLERİ İLE ARALANIYOR

Prof. Dr. Mim Kemal Öke ve Enes Yıldırım, her Cuma Şehir Ekranı TV’de Can Elleri programıyla izleyiciyle buluşuyor.  Tasavvufun derin kapılarının aralandığı programın ilk bölümünde musikinin tedavi edici özelliği ele alındı.

Prof. Dr. Mim Kemal Öke ve Enes Yıldırım,  Şehir Ekranı TV’de Can Elleri programıyla Ramazan ayı boyunca izleyicinin karşısına çıkıyor. Can Elleri’nin ilk bölümünde musikinin tedavi edici özelliği ele alındı. Programda Enes Yıldırım ise uşşak, neva ve hüseyni makamında ilahiler seslendirdi.

İÇİMİZDEKİ RUHU UYANDIRIR

Programda musikinin şifa verici olma özelliğini anlatan Öke, “Uzun yıllardır musikinin tedavi edici olarak kullanılması artık Batılılar tarafından da kabul edilmekte. Her makamın hitap ettiği kitle üstünde belli bir tesir uyandırdığından bahsediyorlar. Tedavi derken burada fiziki tedavi de var. Makamların eklem ağrılarından tutunuz, kansere, vereme vs. gibi yararlı olabileceği söyleniyor. Çünkü burada nefes titreşimdir. Titreşimlerin neticesinde de vücutta bazı gelişmeler söz konusu olabilir. Bunun tedavi amaçlı tamamlayıcı tıp açısından kullanıldığını biz kendi tarihimizden biliyoruz. Maalesef bu bizim yitik malımızdı ve biz bunu unuttuk. Ama bunun ötesinde bizim asıl önemli olan musikimizin tarafı insanın içindeki ruhu uyandırmasıdır. Bugünlerde insanlar depresyon diyorlar, içim sıkıldı diyorlar, canımız sıkıldı diyorlar. İşte bunun ilacı can ellerine gitmektir” ifadelerini kullandı.

ADEMİYET KENDİNİ YOK ETMEKTİR

Ademiyet makamına ilişkin açıklamalarda bulunan Öke, şunları kaydetti:

Ademiyet, Âdem olandır. Kendini yok edendir. Yoksa nefis hâkim olur. Kendinizi âdem eylerseniz, yok ederseniz orada insanlık teşekkül eder. Nefsin eseri olursak ruhumuzu bulamayız. Ruh,  Cenab-ı Hak’ın bize üflemiş olduğu o Nur-i Muhammedi’yi taşıyan en önemli vasıtadır. Kalbimizin içinde bir define olarak muhafaza edilmektedir. İşte onu aralarsanız onun içerisinde de nur gözükmeye başlar.

Diğer Haberler