Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Aralık 2012

ABONE OL

Serkan Çağrı İle Müzikli Söyleşi

Esenlerli müzikseverlerle bir araya gelen dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı, klarnetiyle çaldığı müziklerle dinleyenleri mest etti. Müzik yaşamıyla ilgili tecrübelerini de paylaşan Çağrı, “Hayatımı klarnet üzerine kurdum” dedi.

Esenlerli müzikseverlerle bir araya gelen dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı, klarnetiyle çaldığı müziklerle dinleyenleri mest etti. Müzik yaşamıyla ilgili tecrübelerini de paylaşan Çağrı,  “Hayatımı klarnet üzerine kurdum” dedi.

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) tarafından düzenlenen “Müziğin Sonsuzluğunda Arayışlar” adlı müzikli söyleşi programında dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı müzik severlerle bir araya geldi.Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Başkan Yardımcısı Aydın Polat  ve çok sayıda vatandaş katıldı. Müzisyen Hakan Dedeler’in moderatörlüğünde gerçekleşen programda, klarnet virtüözü Serkan Çağrı, müzik yaşamıyla ilgili merak edilen tüm soruları cevapladı. Esenler Belediyesi’nde böyle bir programa katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Çağrı, “Esenler’e ilk kez misafir oluyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi. Klarnete küçük yaşlarda, babası sayesinde başladığını anlatan Çağrı, “Klarnet, çocuk yaşlardaki duygularımı en iyi anlatacağım enstrüman oldu” dedi. Memleketinin Keşan olması nedeniyle de klarnete yöneldiğini söyleyen Çağrı, arkadaşlarının dışarıda oyun oynarken kendisinin klarnetle oynadığını belirtti. Henüz 13 yaşındayken Çanakkale’de katıldığı ve yaş ortalamasının 40 olduğu  “En İyi Klarnet İcracısı Yarışması”nda özel ödüle layık görüldüğünü anlatan Çağrı, “O ödül, bana daha çok ödül kazandırdı. Bu yarışmadan çıktıktan sonra daha çok heveslendim. Müzisyen olmaya karar verdiğim bir yarışmaydı o” dedi.

“Hayatımı klarnet üzerine kurdum” diyen Çağrı, klarnetin hayatının vazgeçilmez bir enstrümanı olduğunu vurguladı. Çağrı, dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından AMATİ-DENAK’ın ürettiği yeni klarnet modeline “Serkan Çağrı Model” isminin verilmesinin hatırlatılması üzerine, klarnette ekstra bir tuş eklediğini ve böylece klarnet çalarken sağ elin basamadığı tuşa sol elin yetişmesini sağladığını söyledi.

HERKESİ MEST ETTİ

Çağrı, Moderatör Hakan Dedeler’in “Kendinize ekol olarak kimleri görüyorsunuz?” sorusuna da cevap vererek, Türk musikisinde Klarnet denince ilk akla gelen isim olan Şükrü Tunar’ı örnek gösterdi.Dünya çapında ünlü olan Çağrı, Türk müziğinin batıdaki yansımalarına da dikkat çekerek “Batı, kaynağını doğudan alıyor. Doğudaki zengin müzik türleri batıda dünyaya dinletiliyor” dedi. Esprileriyle ve sohbetiyle dinleyenlere program boyunca keyifli dakikalar yaşatan Çağrı, klarnetiyle herkesi mest etti. Çaldığı müziklerle büyük ilgi toplayan Çağrı, dinleyenlerden büyük alkış aldı. Program, Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu ve Ak Parti İlçe Başkanı Umut Özkan’ın sanatçı Serkan Çağrı’ya ve Moderatör Hakan Dedeler’e günün anısına hediye ve çiçek takdimiyle sona erdi. Programa katılan vatandaşlar da Çağrı ile birlikte hatıra fotoğrafları çektirdiler.

 

Diğer Haberler