Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Mayıs 2011

ABONE OL

O’nu taklit edenlere ne mutlu!

Esenler Buluşmaları’nda konuşan ilahiyatçı - yazar Ömer Döngeloğlu, Esenler Belediye Başkanı Göksu’nun da katıldığı programda Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını anlattı. Döngeloğlu, “Peygamber efendimizi örnek alın. Onun gibi merhametli olun” dedi.

Esenler Buluşmaları’nda konuşan ilahiyatçı – yazar Ömer Döngeloğlu, Esenler Belediye Başkanı Göksu’nun da katıldığı programda Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını anlattı. Döngeloğlu, “Peygamber efendimizi örnek alın. Onun gibi merhametli olun” dedi.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen buluşmaya Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saatler öncesinden salonu tıklım tıklım dolduran kalabalık, Döngeloğlu’nu alkışlarla karşıladı. Peygamber efendimizin hayatından kısa kısa hikâyeler anlatarak konuşmasına başlayan Döngeloğlu, “Peygamber efendimiz bir öğretmen gibiydi. O’nun her hareketini taklit etmek insana sevap kazandırır. O’nu taklit edenlere ne mutlu. O, günahsızdır” dedi. Peygamber efendimizin çok merhametli olduğunu söyleyen Döngeloğlu, tüm Müslüman âleminin de onun gibi olması gerektiğini vurguladı. Dünya kamuoyunda Müslüman denince akıllara çocuklarını ve eşlerini döven kocalar ile teröristlerin geldiğine dikkat çeken Döngeloğlu, “Eşlerini, çocuklarınızı dövmeyin. Onlara beddua etmeyin. Ailenize sahip çıkın. Merhametli olun” diye konuştu.

Türbeye el açmayınMüslümanların, inançlarına yeteri kadar sahip çıkmadığını anlatan Döngeloğlu, Almanya’ya yaptığı bir ziyareti anlatarak, Almanların kendi inanç değerlerine çok saygılı olduğunu, hastanelerden resmi devlet dairelerine ve okullara kadar her yerde Meryem Ana’nın tabloları ile Hz. İsa’nın heykelinin olduğunu söyledi. Eskiden âlimlerin birbirlerini sık sık ziyaret edip fikir alışverişi yaptıklarını anlatan Döngeloğlu, “Şimdi birçoğu burunlarından kıl aldırmıyor, bırakın ziyaret etmeyi. İnsanlar da bunlara Sırat Köprüsü’nü garanti geçti diye bakıyorlar” diye sitem etti. İnsanların birçoğunun, halen türbelere el açıp dualar ettiklerini hatırlatan Döngeloğlu, “Türbeye el açıp dua okumak yanlış. Önce türbeye selam verirsiniz. Sonra kıbleye doğru duanızı eder, Allah’tan dilersiniz. İstek Allah’tan olur, türbeden değil” dedi.

Boşanmalar arttı Peygamber efendimizin ailesine çok büyük önem verdiğini ve eşine (hayatım) diye hitap ettiğini belirten Döngeloğlu, Müslüman toplumunun O’nu örnek alması gerektiğini ifade etti. Son yıllarda boşanma davalarının hızla arttığına dikkat çeken Döngeloğlu, geçen yıl yaşanan boşanma davalarının yüzde 20’sinin internet üzerinden ya da telefon kayıtlarının belirlenmesiyle ortaya çıkan eşlerin birbirlerini aldatması nedeniyle olduğunu belirterek, “Yuvanıza sahip çıkın. Ailenizi siz şımartın. Elin adamı internette şımartıyor zaten” dedi. Müslümanların ailesine karşı duyarlı olması gerektiğini söyleyen Döngeloğlu, “İsrail, çocuk öldürdüğü zaman hep birlikte bağırdık, haykırdık ve mitingler yaptık.  Peki evlerinde karısını, çocuğunu döven adamların evlerinin önlerinde ne zaman miting yapacağız? İsrail dövünce zalim, mahallendeki dövünce iyi insan mı oluyor?” diye sordu. Döngeloğlu, konuşmasının ardından dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

Hayatın farklı pencerelerine ufuk açın

Program’da Döngeloğlu’ndan sonra kürsüde kısa bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ise; konferansa katılanları selamladıktan sonra Esenler Buluşmaları’ndan herkesin istifade etmesi gerektiğini vurguladı. Göksu, “Hayatın farklı pencerelerine ufuk açıp ve onları hayatın farklı penceresinde birleştirebilmeniz adına bu gönül buluşmalarına katıldığınız için teşekkür ediyoruz” dedi. “Yakında bu daracık salonlardan kurtulacağız” diyen Göksu, Esenler Belediye Sarayı’nın tamamlanmasından sonra daha büyük salonlarda halka hizmet vereceklerini kaydetti. Göksu, konuşmasının ardından programın konuğu Döngeloğlu’na çiçek ve plaket takdim etti.   

Diğer Haberler