Öneri ve Talep Formu
Nokta Sergisi

ESEV öğrencilerinin hazırladığı Nokta Sergisi açıldı.

Eklenme tarihi 3 Haziran 2022

ABONE OL

NOKTA SERGİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV), kaligrafi öğrencilerinin eğitim dönemi boyunca yaptıkları eserleri “Nokta” adlı sergiyle sanatseverlerle buluşturuyor. ESEV eğitmeni ve kaligrafi sanatçısı Ahmet Yalçın, “Bir noktadan bu kadar çok eser çıkacağını tahmin etmemiştim” dedi.

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) kaligrafi atölyesi öğrencileri tarafından yapılan eserleri “Nokta” adlı sergiyle meraklıların ilgisine sunuyor. 36 eserin yer aldığı sergi, bir hafta boyunca Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde kapılarını açık tutacak.

NOKTAYA FARKLI YÖNLERDEN BAKTIK

Kaligrafi sanatçısı ve ESEV eğitmeni Şeyma Karagöz, sergiye ilişkin şunları kaydetti:

“Kendini bilen Rabbini bilir’ ve Hz. Ali’ye nispet edilen ‘İlim bir nokta idi, onu cahiller çoğalttı’ düsturuyla hayatımıza ışık tutacak bir bakış açısı oluşturmak üzere bir sergi planladık ve noktaya farklı yönlerden baktık. Bu bakış açısıyla ufkumuzu genişleterek  her eserde noktayı keşfettik. Bu bizim için çok manidar. Bu bakış bir tefekkür kapısı açtı ve ESEV’de eğitim alan öğrencilerimizle böyle bir sergi gerçekleştirdik. Çoğunun ilk yılı olmasına rağmen çok güzel bir sergi ortaya çıktı. Emeği geçen tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”

HİKÂYEMİZ HİÇLİK NOKTASINDA BAŞLADI

Kaligrafi sanatçısı ve ESEV eğitmeni Ahmet Yalçın hikâyelerinin hiçlik noktasında başladığını ifade ederek “Yokluk âlemine kudret kalemiyle bir nokta koydu Yaradan. Kün emriyle o noktadan sayısız noktalar dağıldı her yöne. Kâinat oldu adı. Uçsuz bucaksız kâinattaki noktalardan birinin adı da dünya oldu. Son noktaya kadar devam edecek büyük bir mücadele başladı. Pandemi döneminde bizi birbirimizden uzaklaştıran virüs illeti nokta kadardı. Biz de  bir zamanlar nokta kadardık. Allah  kudret kalemiyle bir elif gibi çekti bizi. Şimdi her birimiz farklı noktalarda devam ediyoruz hayata” dedi.

Serginin ziyaretçilere farklı ufuklar açmasını temenni eden Yalçın, “Yaptığınız hiçbir çalışmayı, bir fırça darbesini bir kalemin kâğıda dokunuşunu öğrendiğimiz sadece bir tekniği bile asla az görmeyin. Bundan ne olur demeyin. Her biriniz bir noktadan başladı işe. Bakın noktaları birleştirince ortaya böyle güzel bir sergi çıktı. Bir noktadan bu kadar çok eser çıkacağını tahmin etmemiştim. Meğer her birimiz kendi içimizdeki noktada ne kadar çok şey biriktirmişiz. Tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler