Öneri ve Talep Formu

Esenler’de Şeb-i Arus töreni düzenlendi.

Eklenme tarihi 17 Aralık 2021

ABONE OL

MEVLANA VEFATININ 748. YILINDA ESENLER’DE ANILDI

Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 748. yıl dönümünde Esenler' de düzenlenen bir törenle anıldı. Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Hz. Mevlana, medeniyet inşasında ve ihyasında toplumda karşılık bulmuş önemli bir eğitmen" dedi.

Esenler Belediyesi, Türk İslam mutasavvıfı şair ve düşünür Hz. Mevlana’nın vefatının 748. yıl dönümü nedeniyle Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde anma töreni düzenlendi. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda oyuncu Sencer Olgun şiirler seslendirdi. Program, Fatih Aydın’ın tasavvuf musikisi icrasının ardından Semazen Okulu’nda eğitim gören 80 öğrencinin sema devranıyla devam etti. Düzenlenen törene katılan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

ANLAMLI MESAJLARI VAR

Hz. Mevlana’nın toplumda karşılık bulmuş önemli bir eğitici olduğunu belirten Göksu, şunları kaydetti:

“Hz. Mevlana, bu toprakların gerçekten medeniyet inşasında ve ihyasında ve özellikle de çok önemli bir mürebbi olarak toplumumuzda karşılık bulmuş önemli bir eğiticimizdir. Bunun içindir ki Mevlana’nın hayatını okuduğumuzda ve anladığımızda onun hayatının bütün boyutlarını şöyle irdelediğimizde bize söylediği çok anlamlı mesajlar vardır. Bazen edebi öğretir bazen ilmi, iyiyi öğretir. Bazen gerekçeyi anlatır. Bazen de gelecekle beraber aslında sonsuz bir hayat olan ahiret yurdunu anlatır. Ben bugün bu organizasyonu gerçekleştiren Milli Eğitim Müdürümüze İmam Hatip öğrencilerimize ve hocalarımıza emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.t

Diğer Haberler