Öneri ve Talep Formu

Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması‘nın ödülleri sahiplerini buldu

Eklenme tarihi 22 Aralık 2021

ABONE OL

DÜNYA KARİKATÜRİSTLERİNİN KALEMİNDEN ‘KUDÜS’

Mirasımız Derneği ve Dünya Karikatüristler Birliği (UWC) tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması’nın ödülleri, Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

4. Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. Mirasımız Derneği ve Dünya Karikatüristler Birliği (UWC) tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen yarışmanın kazananları, Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende bir araya geldi. Esenler Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Eyüpsultan Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen yarışmada birinciye 20 bin, ikinciye 15 bin ve üçüncüye 10 bin lira ödül verildi. Kudüs ziyareti çekilişinin yapılıp 7 kişinin Kudüs seyahati kazandığı ödül töreninde, Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV)’nde eğitim almış Esenlerli gençlerden oluşan “Rüzgârlı Tepenin Çocukları” ise Kudüs ezgileri seslendirdi. 4. Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan eserlerden oluşan “Kudüs Karikatürleri Sergisi” ise 26 Aralık’a kadar Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

KUDÜS’E SAHİP ÇIKMALIYIZ

Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Hem dünya hem de Kudüs çok zor bir dönemden geçiyor. Doğum sancıları gibi bu zor sürecin akabinde ferahlık gelecek. Allah’ın izniyle özgür Mescid-i Aksa’nın içerisinde bu programın aynısını icra edeceğiz. Çok yakın bir tarihte buna hepimiz şahitlik yapacağız. Ülkeler ve halkları olarak birlik ve beraberlik içinde Kudüs’e sahip çıkmalıyız.  Sabretmemiz, direnmemiz, birlikte hareket etmemiz, Mescid-i Aksa’nın ve Kudüs’ün özgürlüğü için çalışmalar yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Demirci, yarışma sayesinde Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın sesini sanat alanında tüm dünyaya ulaştırmak istediklerini belirterek, “Mescid-i Aksa ve Kudüs işgal altında olduğu müddetçe bizim yaptığımız çalışmaların hiçbirisi yeterli değildir” şeklinde konuştu.

HERKES MÜCADELE ETMELİ

Yarışmanın koordinatörlüğünü üstlenen Uluslararası Karikatüristler Birliği Başkanı Ahmet Altan ise Kudüs’ün herkesin kırmızı çizgisi olduğunu söyleyerek “Bu yarışma içinde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bir insanın Kudüs’ü sevip sevmediğini anlamak istiyorsanız sadece ondan Kudüs için bir şey isteyin. Ondan sonra onun Kudüs’ü sevip sevmediğini anlarsınız. Kültür inşası dediğimiz şey sadece sözlü olmuyor. Benim bir çizer olarak bu noktada ne yapabiliyorsam en iyisini yapmam gerekiyor. Herkesin kendi alanında mutlaka mücadelesini vermesi gerekiyor ki, bu mücadele sonucunda ortaya çıkan esere zaten biz kültür inşası diyoruz”” diye konuştu.

BELÇİKA’DAN İRAN’A

Yarışmaya 38 ülkeden 209 karikatürist tarafından gönderilen 518 eser, Türkiye’den Ahmet Altay ve Murat Yılmaz’ın yanı sıra Belçika’dan Luc Descheemaeker, Romanya’dan Doru Axinte, Mısır’dan Wesam Khalil, Suriye’den Yaser Ahmad ve İran’dan Nahid Maghsoudi’nin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Kazananlar finale kalan 50 eser arasından belirlendi. Yarışmada Belçika’dan Stefaan Provijn birincilik, İran’dan Ali Ghanaat ikincilik, Türkiye’den Melike Sümeyye Aysal ise üçüncülük ödülünü aldı. Ayrıca Türkiye’den Önder Önerbay “Mirasımız Derneği Özel Ödülü”, Gülcan Külcü “Necmettin Erbakan Özel Ödülü”, Mert Barmanbek “Selahaddin Eyyubi Özel Ödülü”, Romanya’dan Constantin Pavel “2. Abdulhamid Han Özel Ödülü” ve Polonya’dan Izabela Kowalska-Wieczorek “Naci el Ali Özel Ödülü”nü aldı.

Programa katılan Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdulkadir Şengör, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Ay, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Develioğlu ve Kudüs’ten gelen Naim Eyyubi ile ressam Şihab Kıvasmi’nin de arasında bulunduğu isimler, kazananlara ödüllerini takdim etti.

26 ARALIK’A KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK

Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan 73 eserden oluşan “Kudüs Karikatürleri Sergisi” 26 Aralık’a kadar Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

 

 

Diğer Haberler