Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Mayıs 2020

ABONE OL

Kitap Yazmaktaki Gayem Edebiyat Yapmak Değildi!

Şehir Ekranı TV’de iftardan önce yayınlanan “Ramazan Muhabbeti” programına konuk olan Yazar Sibel Eraslan, “Kitap yazmaktaki gayem edebiyat yapmak değildi. Benim gibi büyük soruları olan, bu sorulara cevap arayan genç kadınlara, İslamiyet’in değerli kadınlarını ve annelerini anlatarak bir yol çizgisi oluşturmak amacıyla yola çıktım” dedi.

Esenler Belediyesi’nin Ramazan ayına yönelik düzenlediği online programlar Şehir Ekranı TV’de devam ediyor. Eğitimci Mehmet Yüksel’in moderatörlüğünü yaptığı “Ramazan Muhabbeti” programında, alanında uzman konuklar iftar öncesinde izleyicilerin evlerine konuk oluyor. Geçtiğimiz günlerde programa katılan Sibel Eraslan, yazarlık hayatına dair merak edilenleri ve onu yazmaya iten etkenleri anlattı.

 

Mehmet Yüksel’in ‘Sizi edebiyata yönelten nedir?’ sorusu üzerine aslında kendisinin bir hukukçu olduğunu, edebiyat ve hukukun da çok yakın ilişkili olduğunu vurgulayan Eraslan,  şunları kaydetti:

“İnsan vicdanının yaptığı muhakemeler ve karşınızdaki muhatabınızın perspektifini siz vicdanınızla sağlarsınız. Edebiyat ilham kaynağıdır, okudunuz eserler sizin içinde birikmiş bir bellek oluşturur. Bu birikim hukukta sizin karar verme yeteneğinizi ve sezinizi arttırır. Mesleğim hukuktu, siyaset de yürüyüş alanlarımdan birisiydi. Ama üst üste benim üyesi olduğum partiler 28 Şubat sürecinde kapatıldı ve ben 1997’den sonra aktif olarak siyasetin içerisinde yer almadım. Ama 1997’den önce de yazıyordum. İstanbul Hukuk Fakültesi öğrencisi iken Teklif isimli bir dergi çıkarıyorduk, oradaki tek kadın yazar bendim. Yazma serüvenim daha sonra da devam etti.”

 

“Siyaset ve Yazı Hayatım Birbirine Yakın Çizgide”

Siyasette durduğu yer ve yazı hayatında durduğu yerin birbirine yakın olduğunu aktaran Eraslan, “Bu ikisi arasında bir ayrım görmüyorum, bunlar birbirlerini ikame eden yerler. 1989’da Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum, hemen vazifeye başlamam gerekiyordu ama ben 50 yaşında avukatlık cübbemi giyebildim. Bu kadar uzun süre hukuk mücadelesi veren çok az ülke vardır dünyada. Siyaset milli egemenliğin temsil edildiği bir yerdir. Dolayısıyla bu mücadelemizin siyasette de bir izdüşümü olsun diye siyasetin içinde yürüyordum ama o da üst üste gelen darbelerle kesintiye uğradı benim için. O arada da ben yolumu bulmuştum tabi, yazıyordum. Yazmak çok enteresan bir şey, büyük bir yalnızlıktır aslında. Tamamen harflerle baş başasınız. Maraton koşmak gibidir, yalnızlığı göze almak gerekir” şeklinde konuştu.

 

“İslamiyet’in Anneleri Benim Yolumu Aydınlattı”

Kitap yazmaya büyük bir yazar olmak amacıyla başlamadığını aktaran Eraslan, “Yazılar yazmaya başladığım zamanlarda Müslüman bir kadın olarak kendime bir yol haritası arıyordum. Bu yol haritasını da Peygamber Efendimiz (SAV)’in ‘Cennet Kadınlarının Sultanları’ olarak gösterdiği Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz. Hatice ve Hz. Fatıma benim için bir ışık kaynağı oldu, yolumu aydınlattı. Yeryüzünde adım atacak Müslüman bir kadınsam, İslam’ın annelerini, İslamiyet’in değerli kadınlarına ve onların hakikatlerine bir yolculuk yapmam gerekiyor diye düşündüm.  Yaklaşık on yıl boyunca bir okumadan sonra da kitabımı kaleme almaya başladım. Kitabı yazmaktaki gaye edebiyat yapmak değildi. Benim gibi büyük soruları olan, bu sorulara cevap arayan genç kadınlara, İslamiyet’in değerli kadınlarını, annelerini anlatarak bir yol çizgisi oluşturmak amacıyla yola çıktım. Sonra bunun bir edebiyat gerekliliği de çıktı ortaya. Bu yüzden bir edebiyat görüşü içinde kendimi buldum. Halen de yazılarım ve kitaplarım devam ediyor“ dedi.

“Ramazan Muhabbeti” programını izlemek için tıklayınız.

 

Diğer Haberler