Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Nisan 2021

ABONE OL

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TARİHİ İMZALAR ATILDI

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi ‘Akıllı ve Güvenli Şehir Esenler’de yeni bir aşamaya geçildi. Bir taraftan inşaatlar hızla tamamlanırken bir taraftan da yeni yerlerine taşınacak vatandaşlarla sözleşmeleri imzalamaya başladı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu projeyi, “İnandık ve başardık” sözleriyle özetledi.

Esenler’de yıllardır sürdürülen depremle mücadele ve kentsel dönüşüm çalışmalarının en önemli projesi “Akıllı ve Güvenli Şehir”de yeni bir aşamaya geçildi. 8 milyon 250 metrekarelik alanda yürütülen Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin 1 milyon 250 bin metrekareyi kapsayan güney rezerv alanında inşaatların ilk etapları tamamlanmak üzere.  Bu etaplardaki 2 bin 108 konut, Esenler’in değişik bölgelerindeki imar kısıtlılığı bulunan (imar planlarında yol, okul, yeşil alan, kültür alanı, dini tesis alanı v.s. kalan) vatandaşlara teslim edilecek. Bir plan ve program çerçevesinde yeni konutlarına taşınacak vatandaşlarla belediyemiz arasında sözleşmeler imzalanmaya başlandı. İlk etapta imar ve mülkiyet sorunu bulunan, depreme karşı güvensiz konutlarda oturan yaklaşık 10 bin kişi, 15 Temmuz Mahallesi’ndeki yeni konutlarına taşınarak güvenli ve ferah bir hayata adım atacak.

TESLİMLER YILIN İKİNCİ YARISINDA 

Yakında çevre düzenlemesi de başlayacak konutların anahtar teslimi için gün sayılıyor. Sözleşmelerini imzalayan vatandaşlara konutların, yılın ikinci yarısında teslim edilmesi hedefleniyor. Güney rezerv alanındaki diğer etapların inşaatları da hızla devam ediyor. O konutlar da tamamlandıkça Esenler içinde aynı şekilde imar kısıtlılığı bulunan diğer binalarda oturan vatandaşlarla da sözleşmeler imzalanarak transferler devam edecek.

İMAR PLANLARINA UYGUN KALACAK

Daireleri teslim edilen vatandaşların Esenler içinden boşalttıkları binalar bir bir yıkılacak. Yıkımı gerçekleştirilen binaların yeleri, imar planlarındaki hüviyetine (meydan, yol, okul, çocuk parkı v.s.) kavuşturulacak. Bu tarihi proje kapsamında, imar ve mülkiyet sorunları nedeniyle yenilenemeyen konutların sorunu çözülerek yaklaşık 40 bin ailenin geleceği kurtulacak.

GÖKSU: İNANDIK VE BAŞARDIK 

Projeyi ilk dillendirdiğinde Esenler’de birçok kişinin kendisine inanmadığını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Daha Belediye Başkanı olduğum ilk yıllarda vatandaşlarımıza benim bir sözüm vardı. (Ben sizin bu müzmin tarihi imar sorununuzu çözeceğim) demiştim. Allah’ın yardımı ile bir çok engeli aşarak bu dev projeyi gerçekleştirdik ve bugün konutları teslim aşamasına geldik. İnandık ve başardık. Esenler’de bir hayali daha gerçeğe çevirdik” dedi.

Esenler’de Türkiye’nin ilk Akıllı ve Güvenli Şehri’ni kurarak dünyaya örnek bir proje sunduklarının altını çizen Göksu, “Bu şehir, geleneksel mimariden esinlenmiş, modern imkân ve donanımlara sahip konutlar ve kültürümüzle modernliği sentezleyen peyzajı, kent meydanı ve yaya arterleri, geleneksel çarşı kültürünü yansıtan ticari birimleri, yenilenebilir enerjili akıllı binaları, yer altı ve yer üstü otoparkları, sağlık tesis alanları, eğitim ve kültürel tesis alanları, toplumsal alanlarıyla, güvenli, huzurlu, ferah, yaşanabilir bir yapıda olacak. Bize güvenenleri mahcup etmediğimiz için ne kadar şükretsek azdır” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler