Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 31 Aralık 2019

ABONE OL

İyi Bir Fotoğrafçı Nasıl Olabilirsiniz?

Fotoğraf eğitmeni ve protokol fotoğrafçısı Timur Tahmaz, iyi bir fotoğrafçı olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerektiğini “Usta Çırak Buluşmaları”nda anlattı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Usta Çırak Buluşmaları” programına konuk olan fotoğraf sanatçısı Timur Tahmaz, fotoğraf sanatının akademik yönünü ve tecrübelerini ESEV Fotoğrafçılık Kursu öğrencileri ve fotoğrafseverlerle paylaştı. ESEV Fotoğrafçılık Kursu Eğitmeni Serdar Ergin yönetiminde düzenlenen program, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

ANALİZ ETMEK VE GÖZÜ EĞİTMEK GEREK

Fotoğraf eğitmeni ve programın moderatörü Serdar Ergin, cep telefonlarının fotoğraf çekme kalitelerinin de artmasıyla birlikte artık herkesin ferdi birer fotoğrafçı olduğunu belirterek, “Günümüzde akıllı telefon kullanan herkes artık ferdi fotoğrafçı ve bir foto muhabir sayılabilir. Fotoğraf çekerken çevreyi analiz etmek, kompozisyon oluşturmak için gözü eğitmek gerekiyor. Bunun için de bu tür kurslar çok önem arz ediyor. Makineyle de olsa, telefonla da olsa hiçbir fotoğraf önemsiz değildir. Çekilen her fotoğraf zamanı dondurduğu için kimi zaman yaşlandığımızın, kimi zaman kaybettiklerimizin belgesi oluyor. O yüzden çektiğimiz her karenin bir önemi var” şeklinde konuştu.

YETENEK ŞART DEĞİL

Akademi Beyoğlu Fotoğrafçılık Atölyesi’nde fotoğrafçılık eğitimleri de veren Timur Tahmaz, iyi fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesi ve lens gibi teknik donanımın yanı sıra sezgilerin de önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Fotoğrafçılıkta yeteneğin şart olduğunu düşünmüyorum. Eğitim aldıktan sonra güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Sadece gözünüzü eğitmeniz lazım. Bu bazı insanlarda doğuştan bir yetenek olarak gelir, bunu öğrenmeden yapabilen insanlar vardı. Siz böyle doğuştan yetenekli biri değilseniz de yapamayacaksınız anlamına gelmez. Doğru bir eğitimle siz de çok iyi bir fotoğrafçı olabilirsiniz.”

Çevreye bakışın, durulan yerin ve perspektifin doğru ayarlanmasının öğrenilmesinin fotoğrafçılığın olmazsa olmazları arasında yer aldığını dile getiren Tahmaz, “Bunun için de eğitimli olmanız gerekiyor. Kurslarda mutlaka bu şekilde dersler oluyor.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Ab’Rularda Su Kasidesi Tablosu hediye edilen Timur Tahmaz, söyleşiye katılan Esenler Sanat Evi fotoğrafçılık öğrencileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diğer Haberler