Öneri ve Talep Formu
5. Esenler Sinema Akademisi (3)

Sinema Akademisi‘nde uzman isimlerden eğitimler!

Eklenme tarihi 13 Aralık 2022

ABONE OL

GENÇ SİNEMACILAR SOLUĞU AKADEMİDE ALDI

Bu yıl 5’ncisi gerçekleşen Esenler Sinema Akademisi’nde dersler başladı. Senaryo, yönetmenlik ve kurgu olmak üzere üç dalda eğitimlerin verildiği akademide öğrenciler, sektörün önemli isimleriyle bir araya gelerek sinemacı olma yolunda ilk adımlarını atıyorlar.

Esenler Sinema Akademisi bu yıl 5’nci kez ders zilini çaldı. Bugüne dek yüzlerce gence sinema eğitiminin verildiği akademi, bu yıl da adından söz ettirecek. Sinema sektörüne özgün ve kreatif becerilere sahip yetenekler kazandırmak amacıyla hayata geçirilen akademide dersler, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşiyor. Senaryo, yönetmenlik ve kurgu dalında eğitimlerin verildiği akademide temel derslerin yanında workshoplar ve seminerler de yapılacak. Akademide yönetmenlik dersi Ahmet Toklu, kurgu teknikleri dersi Özgür Kılıç ve senaryo yazarlığı dersi ise Hilal Çelenk tarafından veriliyor.

MEZUNLARIMIZ SEKTÖRE ADIM ATTILAR

Akademide kurgu teknikleri dersini veren Özgür Kılıç, “5 yıllık serüvende birçok sinema meraklısı arkadaş ile kurs tecrübemiz oldu. 5 farklı dönemde farklı kişilikte ve yaş aralığıyla bir araya gelme fırsat bulduğumuz akademide karşılıklı olarak sinema adına herkes birbirinin bilgi ve deneyiminden faydalandı. Teknik olarak sinemada kurgunun nasıl yapıldığı bilgisine erişen kursiyerlerimiz bununla birlikte senaryo ve yönetmenlik eğitimi de aldılar. Sinemaya dair birçok bilgi paylaşımını gerçekleştirilen akademide aynı zamanda tecrübe sahibi de oldular. Belediyenin imkanlarını sonuna kadar kullanma özgürlüğünü fırsat bilenler, çektikleri kısa filmler ile kurslarını başarı ile tamamladırlar. Bazı öğrencilerimiz sinemaya olan ilgilerini daha da arttırıp başarılarının üstüne ekleyerek olumlu sonuçlar ettiler ve sektörde iş imkânı buldular. Kimileri dizi setlerinde görev alırken kimileri de kendi filmlerinin altyapısını oluşturup çeşitli makamlardan proje destek ödülleri aldı.

Akademiden eğitim alıp gerek hobilerini gerek sinemaya duyulan heyecanlarını geliştiren arkadaşlarımızın sonraki süreçlerde başarılı adımlar attığını görmek bizleri gururlandırıyor.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da yeni arkadaşlarımızın gözlerindeki heyecana ortak olma düşüncesi bizleri bu süreçte daha güçlü kılıyor. Genç arkadaşlarımıza ücretsiz olarak sunulan bu imkânın bir parçası olduğum için çok mutlu ve gururluyum” diye konuştu.

BAŞARIDA TUZUM OLSUN İSTEDİM

Senaryo yazarlığı eğitmeni Hilal Çelenk ise şunları kaydetti:

“Esenler Belediyesi bünyesinde bulunan  ve beş yıldır devam eden Esenler Sinema Akademisi ailesine katıldığım için çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Sinema Akademisi fikrini hayata geçiren ve bunu sürdüren başta Belediye Başkanımız Sayın M. Tevfik Göksu olmak üzere  emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. İlk dersimize geçen hafta Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde  Yücel Çakmaklı sahnesinde başladık. Öğrencilerimizin kimi felsefe öğretmeni, kimi gazeteci, kimi sinemacı, kimi ilahiyat mezunu, kimi reklamcı. Hepsi İstanbul’un farklı ve uzak bölgelerinden Esenler’e geliyorlar. Bu tercihler  Sinema Akademisi’nin beş yıllık başarısının sonucu ve kanıtı elbette. Ben de mesleki kariyerimde 33. yılını dolduran bir senarist-yazar olarak bu başarının devamında bir tuzum olsun istedim. Dersleri öğrencilerle interaktif olarak işlemeyi seviyor, tercih ediyor ve doğru buluyorum.İlk derste tüm öğrencilerle çok güzel bir ivme yakaladık. Çok hızlı başladık. Hatta ara vermeyi bile unuttuk. Saatin nasıl geçtiğinin farkına varmadık. Üç aylık ders programımızın sonunda tüm öğrencilerin birlikte  kaleme aldığı bir kısa film senaryomuz olacak. Ayrıca her öğrencinin tek başına yazdığı birer kısa film senaryosu da olacak. Ve belki de bu senaryolar yine Esenler Sinema Akademisi bünyesinde hayata geçecek. Sinemaya, sanata yapılan bu yatırım ve katkının çok ama çok kıymetli olduğunu vurgulamak isterim.”

Diğer Haberler