Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ekim 2023

ABONE OL

GENÇ RADYOCULAR MEZUN OLDU

Radyo Esenler tarafından geleceğin radyo programcılarını yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen 3. Esenler Radyo Akademisi öğrencileri mezun oldu. Akademi öğrencileri sertifikalarını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İstanbul Bölge Müdürü Metin Erol ve radyo programcılarının elinden aldı.

Çeşitli akademi programlarıyla gençleri farklı mesleklerle tanıştıran Esenler Belediyesi, bu kez genç radyo programcılarının mezuniyet coşkusuna ortak oldu. Bu yıl 3’ncü kez meraklılarıyla buluşan Esenler Radyo Akademisi, 5 hafta süren ders döneminin ardından final yaptı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde radyo programcısı Cenk Sarıkaya’nın sunumuyla gerçekleşen sertifika törenine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İstanbul Bölge Müdürü Metin Erol’un yanı sıra Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu ve çok sayıda radyo programcısı katıldı. Programda kapsamlı radyo programcılığı eğitimi alan gençler sertifikalarını Erol’un ve duayen radyo programcılarının elinden aldı.

KENDİNİZE YATIRIM YAPIYORSUNUZ

Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İstanbul Bölge Müdürü Metin Erol, “2016 yılında üniversiteden mezun oldum. Mezun olduktan sonra farklı iş görüşmelerine gittim ve SETA Vakfı’nda işe başladım. Fahrettin Başkan o dönem SETA İstanbul genel koordinatörüydü. Benim özgeçmişimde Fahrettin Hoca’nın dikkatini çeken şey şu olmuştu: Üniversite yıllarında yapmış olduğum kulüp faaliyetleri ve bu kulüp faaliyetleriyle birlikte katılmış olduğum akademik programlar. Orada göstermiş olduğum emeğin bir karşılığı olarak SETA’da kariyerim başladı. Katılmış olduğum faaliyetlerden dolayı bugün bulunduğum pozisyondayım. Dolayısıyla bunlar çok kıymetli. Burada kendinize yatırım yapıyorsunuz. Öncelikle bunun lütfen farkında olun. Bu bir tohumdur. Atarsanız biter bitmez. Cenab-ı Allah’ın takdiri ama hiçbir emek zayi olmuyor. Bunu lütfen unutmayın. Tabii yine bu akademi düzenleyen Sayın Esenler Belediye Başkanımız Tevfik Bey’e de ben tekrardan teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

SESİN HİKMETİ VAR

Radyoculuğun Türkiye’de ölmeyeceğini hala yüksek dinleme değerlerine sahip olduğunu söyleyen Erol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Radyoculuk ölüyor mu? Yok oluyor mu? gibi tartışmalar var. Bunlar hem ulusal hem de uluslararası literatürde iletişim çalışmalarında da karşımıza çıkan tartışmalar. Fakat ben buna katılmıyorum. Yani 2000 yılı sonrasında bir kırılma gerçekleşti. Dijitalin yükselmesi ve konvansiyonel medya araçlarına olan talebin düşmesiyle ilgili bir tartışma söz konusu ama son veriler bize gösteriyor ki radyo dinleme verileri oldukça yüksek. Türkiye’de bence bu devam edecektir. Özellikle İstanbul trafiğinde en çok radyo dinliyoruz. Bir de sesin başka bir etkisi var. Evet, görsellik önemli ama bilirsiniz ki Mesnevi-i Şerif’te Hazreti Mevlana Efendimiz ‘dinle’ diye başlıyor. Bunun mutlaka bir hikmeti olduğunu düşünüyorum” dedi.

İLGİ BU YIL DAHA YÜKSEKTİ

Radyo D Genel Yayın Yönetmeni Fatih Uslu, “Geçen yıl da Esenler Radyo Akademisi’nde eğitmenlik yaptım.  Bu yıl katılım daha iyiydi. Geçen yıl da öğrenciler dersleri dikkatli bir şekilde dinlerdi, bu sene bunun daha da arttığını gördüm. Bunlar gösteriyor ki radyoya olan ilgi arttı. Sektörde yer alan biri olarak bu beni mutlu etti. Bu sene öğrencilerden devamsızlık oranı da az oldu. Sıralarımız hep dolu doluydu. Ders sürelerimiz yetmedi, kimi zaman süreyi uzattık. Beraber keyif aldık” dedi. Esenler Belediyesi’nin kültürel aktiviteler açısından çok iyi işler yaptığını kaydeden Uslu, “Biz sesli iletişim yapıyoruz. İletişim de sesle başlamıştır. Günümüzde de devam ediyor. Projelerin devamını diliyoruz. Esenler Belediyesi kutlanması gereken bir belediye ve diğer belediyelere de örnek olmalı” şeklinde konuştu.

FARKLI YÖNLERİMİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUM

Akademide sertifikasını alan 18 yaşındaki Emirhan Şahin ise şunları kaydetti:

“Ben üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Olabildiğince ilgi alanlarımızı genişletmeye çalışıyorum. Tıp fakültesi kazanmak için çalışıyorum. Bunun yanında farklı yönlerimi de geliştirmek istiyorum. Buraya geliş amacım sadece eğitim değil, bu eğitimleri veren insanlarla da tanışmaktı. Çünkü hepsi farklı dallarda çok geniş networklara sahip. Ben de burada networkumu genişletmek istedim.”

Diğer Haberler