Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Mayıs 2011

ABONE OL

Fıtrata uygun hayat yaşayın

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş, İslam dininde fıtratın önemine dikkat çekerek, “Fıtratını bozanlar Cehennem’e, bozmayanlar Cennet’e doğru yol alıyorlar” dedi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş, İslam dininde fıtratın önemine dikkat çekerek, “Fıtratını bozanlar Cehennem’e, bozmayanlar Cennet’e doğru yol alıyorlar” dedi.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen sohbete çok sayıda vatandaş katıldı. Salonu saatler öncesinden dolduran kalabalık Doç. Dr. Mustafa Karataş’ı alkışlarla karşıladı. Aileleriyle birlikte sohbete gelen çocuklar da sahnedeki koltuğun yanına oturarak Karataş’ı can kulaklarıyla dinledi. Karataş, İslam dininde fıtratın önemine dikkat çekerek konuşmasına başladı. Fıtrata uygun bir hayat yaşamanın tüm Müslüman alemi için önemli olduğuna dikkat çeken Karataş, “Cenab-ı Allah’ın içimize koyduğu fıtratı bozmamalıyız. Fıtrat,  bizlere iyi ve kötüyü gösteriyor” dedi. Fıtrat’ın insana güzeli ve çirkini seçtirdiğini belirten Karataş, “Fıtratını bozanlar Cehennem’e, bozmayanlar Cennet’e doğru yol alıyorlar” dedi. “Bütün dinlerin özü İslam’dır” diyen Karataş, her gelen dinin İslam’ın hürmetini anlattığını, her gelen peygamberin de Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i müjdelediğini belirtti.

Peygamberimizin hayatını örnek alınPeygamber Efendimizin hayatını anlatarak konuşmasına devam eden Karataş, “Peygamber Efendimiz, son nefesine kadar aynı çizgiyi korumuştur. Hayatı boyunca Allah hep onunla beraber olmuştur. Allah-ü Teala O’nu habibi olarak yaratmış ve dünyayı O’nun gelişine hazırlamıştır” dedi. Türkiye’de en çok kullanılan isimler arasında “Muhammed” isminin ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Karataş, “Bu bizlerin Peygamber Efendimize gösterdiğimiz saygıyı ortaya koyuyor” dedi. Alemlere rahmet olarak gelen Peygamber Efendimizin ahlak hayatına da ışık tutan Karataş, O’nun ahlak hayatının her Müslümanca örnek alınması gerektiğini söyledi. Kur’an-ı Kerim’in Peygamber Efendimizin hayatını anlamada en önemli rehber olduğuna işaret eden Karataş, “Peygamberimizi iyi tanımalıyız ki onu örnek alalım. Onun gibi insanlara davranalım” dedi. Karataş, konuşmasının ardından dinleyicilerden yazılı olarak gelen soruları da yanıtladı.

Diğer Haberler