Öneri ve Talep Formu

Filistin Hakkında Konuşmalıyız…

Eklenme tarihi 25 Ekim 2022

ABONE OL

FİLİSTİN ACILARI TİYATRO SAHNESİNDE!

Esenler Belediyesi, oyuncu Nurdan Albamya’nın Filistinli Meryem’in hayatını sahneye taşıdığı “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” adlı tek kişilik oyunun galasına ev sahipliği yaptı. Filistin meselesini Filistinli bir kadının hikayesi üzerinden tiyatro ile anlatan Albamya, “Bu direniş herkese örnek olmalı” dedi.

Esenler Belediyesi, oyuncu Nurdan Albamya’nın Filistinli Meryem’in hayatını sahneye taşıdığı “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” adlı tek kişilik oyunun galasına ev sahipliği yaptı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde perde açan oyunun gala törenine, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ve çok sayıda tiyatrosever katıldı. Filistinlilerin yaşadığı maddi, manevi zulme ve bu zulümlerin getirdiği psikolojik sıkıntılara odaklanan oyun, gerçekte yaşanan olayları sahneye taşımasıyla dikkat çekiyor. Oyuncu Nurdan Albamya’nın yazıp oynadığı, Yunus Emre Obut’un yönettiği Tiyatro Ankebut yapımı oyun, Kudüslü Meryem Ebu Najma’nın yaşamını tiyatro sahnesine taşıyor.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARA ODAKLANDIK

Oyun öncesinde kısa bir konuşma yapan oyuncu Nurdan Albamya, “Ben bir gazete haberi gördüm. Meryem Ebu Najma’ın Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya çok yakın olan eviyle ilgili dünyaya karşı gösterdiği bir direnişini gördük. Bu direniş herkese örnek olmalı. Sonrasında ‘Bu haberi geliştirebilir miyiz?’ diye düşündük. Sonra ben biraz üzerine yazıp çizmeye başladım. Baktım gelişiyor ama o noktada hikayelerin gerçeklik payıyla alakalı bayağı önemli isimlere ulaştık. Onlarla özellikle tarihçi hocalarımızla konuştuk. Hangi bilgi doğru, hangi bilgi yanlış bunlara odaklandık. Bununla alakalı hem seyircimize de yanlış ile doğru arasındaki farkı göstermek istedik. Filistin ile alakalı yanlış bilinenlerin aslını seyircilerimize göstermek hem bizim de öğrenebilmemiz için yoğun bir sürece girdik. Filistin üzerine yazılmış bir sürü tez okuduk. Elimizde yeterli malzeme var dedik, sonrasında oyunun dramaturjisi yapıldı, çeşitli revizeler yaptık. Ortaya çıkan şeyi de beğendiğimiz için bunu oyun haline getirmek istedik. Bu akşam galamız var, seyircimizi heyecanla bekliyoruz” dedi.

Diğer Haberler