Öneri ve Talep Formu

Genç tiyatrocular yeteneklerini sergiledi.

Eklenme tarihi 2 Haziran 2022

ABONE OL

ESENLER’İN TİYATROCULARI ÇEKİRDEKTEN YETİŞİYOR

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) tarafından düzenlenen Liseler Arası Tiyatro Günleri’nde gençler, sahne performanslarını sergiledi. ESEV Tiyatro Okulu’nda eğitim alan öğrencilerin yeteneklerini ortaya koyduğu oyunlar, izleyenlerden tam not aldı.

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV), tiyatroya gönül veren gençleri sahnede buluşturdu. 3 gün boyunca devam eden Liseler Arası Tiyatro Günleri’nde gençler performanslarını sergileyerek izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Tiyatro Günleri’nde Menderes Anadolu Lisesi öğrencileri Ah Şu İnsanlar, Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halleriniz Hallerimiz, İbrahim Turhan Anadolu Lisesi Kuvayi Milliye Destanı, Atatürk Anadolu Lisesi Kara Kutu ve Atışalanı Anadolu Lisesi ise Hamlet adlı oyunu sergiledi.

ZOR VE DEĞERLİ BİR EĞİTİM

ESEV Liseler Arası Tiyatro Günleri koordinatörü Davut Akgül, “Tiyatro, tüm gösteri sanatları içinde birçok disiplinin birlikte oluşturduğu eklektik yapısından dolayı özel bir öneme sahiptir. İşte bu sebeple tiyatro eğitimi en zor ve değerli eğitimlerden biridir. Tiyatro eğitimi alan bir insan entelektüel olarak kendini geliştirirse de başka alanlarda da başarılı olmaktadır. Tiyatro dünyasına kendine dost, topluma dost, tarihine dost olan yeni yetenekler, yeni eserler kazandırmak için uzak olmayan bir gelecekte semereleri alınacak bir proje hazırladık” diye konuştu.

BURASI TIPKI BİR ÜNİVERSİTE GİBİ

Tiyatro eğitmeni Hasan Hüseyin Karabağ, “Esenler Belediyesi’nin okullarda, liselerde başlattığı Esenler Tiyatro okulu projesinin ürünlerini görmekteyiz. Okullarda başladığımız zaman ilk olarak ne olduğu anlaşılmadı. Biz tek tek okullarda sınıfları ziyaret ederek duyuru yaptık. 8 okulumuzda faaliyetimizi sürdürdük. Bu proje çocukların konuşma bozukluklarını, davranışlarını değiştirmeye yönelik olarak başladı. Onların tiyatro edebiyatına, mitolojiye olan ilgilerini canlı tutmak, diksiyonlarını, artikülasyonlarını geliştirmek, hal ve hareketlerini geliştirmek adına başladı. Çok da faydalı oldu. Özgüven kazanan çok çocuk oldu. Hayata bakışları değişti ve daha çok sorgular hale geldiler. İlk aldığımız zamanki öğrencilerle şu anda çalıştığımız ve bir sonuca ulaştığımız öğrenciler arasında ciddi anlamda fark var. Bunun derslere mani olacağını düşünen velilere ise şunu söyleyebilirim. Burada çalışan öğrencilerimizin ders notlarında ciddi bir yükseliş oldu. Matematik dersinde bile benim söylediğim sistemi uygulayıp çok yüksek notlar alan öğrencilerimiz oldu. Tüm bunlar bu çalışmaların faydalı olduğunu gösteriyor. Burası ciddi anlamda bir üniversite ve konservatuar gib bir sanat merkezi olarak görev üstleniyor.

İLETİŞİM BECERİLERİMİZİ ARTIRDI

ESEV Liseler Arası Tiyatro Günleri’ne katılan Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Berna Başbuğ, “Bir çocuk gelişimci olarak tiyatro bana çok şey kattı. İyi ki de katıldım. Bu süreçte bizi yetiştiren Berna hocamıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Aynı okulda eğitim alan Şeyma Şimşek ise “Ben de çocuk gelişimi bölümünde okuyorum. Tiyatro, çocuklarla olan iletişimime çok katkı sağladı. İletişim becerilerimizi artırdı. Ben de hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Zeynep Kandur da şunları söyledi:

“Ben de Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çocuk gelişimi bölümünde okuyorum. Tiyatroda olmak benim en büyük hayalimdi. Bu hayalimi gerçekleştirdim.”

 

 

Diğer Haberler