Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Eylül 2011

ABONE OL

Engellilere evde kuaför hizmeti

Esenler’de yaşayan engellilere her zaman destek olan Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) ile işbirliği yaparak Esenler’de evinden çıkamayacak durumdaki zihinsel ve ortopedik engellilerin ayağına kuaförleri götürüyor.

Esenler’de yaşayan engellilere her zaman destek olan Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) ile işbirliği yaparak Esenler’de evinden çıkamayacak durumdaki zihinsel ve ortopedik engellilerin ayağına kuaförleri götürüyor.

Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, engelli vatandaşlar için yeni bir uygulamaya daha imza attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) ile birlikte ortaklaşa yürütülen “Evde Kuaför” hizmeti ile dışarıya çıkamayacak durumda olan zihinsel ve ortopedik engellilere evlerinde saç kesimi, sakal traşı ve saç bakımı gibi kuaför hizmetleri veriliyor. Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla yürütülen proje kapsamında; kuaför hizmetinden yararlanmak isteyen engelliler,  İSÖM’e başvuruda bulunuyor. Gelen talepleri kayıt altına alan İSÖM de Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile irtibata geçerek, hangi gün ve hangi saatte  kuaför hizmetinden yararlanmak isteyen engellilerin iletişim adreslerini Müdürlüğe bildiriyor. Talepleri değerlendiren yetkililer de hiç vakit kaybetmeden hemen harekete geçerek, önceden belirlenen gün ve saatte bayanlara bayan, erkeklere erkek kuaförleri engellilerin evlerine kadar götürüyor. Engellileri, evlerinde ziyaret eden kuaförler de onların  tercihlerine göre saç kesimlerini ve saç bakımlarını yapıyor.

Hayaldi, gerçek olduEvde Kuaför hizmetinden bugüne kadar bir çok engelli vatandaş yararlandı. Bunlardan bir tanesi de 38 yaşındaki bedensel engelli Adnan Tuğay.  Tuğay, ayağına kadar kuaför hizmetinin gelmesinden çok memnun. Bedensel engelli olduğu için dışarı çıkamadığını ve proje hayata geçmeden önce  kuaför ihtiyacını karşılamakta büyük zorluklar yaşadığı söyleyen Tuğay, “Engelli olduğum için yürüyemiyorum. Tek başıma kuaföre gitmeyi bırakın, dışarı bile çıkamıyorum. Bu çok güzel bir proje. Benim için bir hayaldi ve hayal gerçek oldu.  Benim gibi bir çok dışarıya çıkamayan engelliler için yaşamımızı kolaylaştırdı” dedi. Tuğay, projenin diğer ilçe belediyeleri tarafından da örnek alınması gerektiğini vurgulayarak, engelliler için el ele veren İSÖM ve Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti.

Ayağımıza kadar kuaför geliyor

Kuaför hizmetinden yararlanan 16 yaşındaki zihinsel engelli Mehmet Şerif Çaça ve Soner Yeşilçeçen de  kuaförün eve kadar gelmesinin çok güzel olduğunu anlattı. Yaşıtları gibi kuaföre gitmeyi istediğini söyleyen Şerif Çaça, “Artık kuaföre gidemediğim için üzülmeyeceğim. Çünkü kuaför bana gelecek” diyerek sevincini dile getirdi. Hizmetten memnun olduklarını anlatan Çaça ailesi de Evde kuaför hizmeti olmadan kuaförü eve getirmenin maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “ Belediyemiz sağ olsun. Ayağımıza kadar kuaförü getiriyor. Üstelik hiçbir ücret de almıyorlar” dedi. Zihinsel engelli olduğu için saçlarını sık sık kestiremediğinden şikayet eden Soner Yeşilçeçen  (16)  de hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Utangaç ve çekingen tavırlarıyla dikkat çeken Yeşilçeçen, saçlarını daha önce annesinin makasla kestiğini anlattı. Hizmetin sürekli devam etmesini isteyen Yeşilçeçen’in ailesi de “Oğlumuz yakışıklıydı, şimdi daha da yakışıklı oldu. Bizi bu hizmeti sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Onların her zaman yanındayızYeni uygulamanın sürekli devam edeceğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İSÖM ile birlikte evden çıkamayacak durumda olan  zihinsel ve bedensel engellilere evlerinde kuaför hizmeti vermeye devam edeceklerini belirtti. “Engelli bireyleri sosyal hayata kazandırmak amacıyla  ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Onların her zaman yanındayız.” diyen Göksu, “Yeter ki onlar morallerini yüksek tutup, hayata sıkı sıkıya sarılsınlar ve bizden dualarını esirgemesinler” dedi. Evinde ücretsiz kuaför hizmetinden yararlanmak isteyen engellilerin yapacakları her başvurunun değerlendirildiği kaydeden Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza da  “ Bize gelen her talebi değerlendiriyoruz.  Engelli kardeşlerimiz, bir telefonla İSÖM aracılığıyla bize ulaşabilirler. Saç kesiminden tutun da sakal traşına kadar her türlü kuaför hizmetini onların ayağına götürmeye hazırız. ” diye konuştu.

Diğer Haberler