Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Mayıs 2011

ABONE OL

Bravo minikler!

Okul Öncesi Çocuk Şenliği ve Festivali’ne katılan minikler, sergiledikleri bir birinden güzel gösterilerle büyüklere taş çıkardılar.

Okul Öncesi Çocuk Şenliği ve Festivali’ne katılan minikler, sergiledikleri bir birinden güzel gösterilerle büyüklere taş çıkardılar. Okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekmek için Esenler Kaymakamlığı ile Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Okul Öncesi Çocuk Şenliği ve Festivali devam ediyor.  İlçe genelindeki ilköğretim okulları bünyesindeki anaokullarının minik öğrencileri, Esenler Spor Kompleksi’nde düzenlenen programda büyük beğeni topladılar. Buradaki programa Esenler Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan ile ilçe genelindeki okullarda eğitim- öğretim gören öğrenciler ve velileri katıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından başlayan programda açılış konuşmasını yapan Esenler Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, 0–6 yaş grubuna hitap eden okul öncesi eğitimin insanı fiziken ve ruhen etkilediğine dikkat çekerek, önümüzdeki yıllarda Esenler’de okul öncesi eğitim sınıflarının arttırılacağını belirtti. Ercan, “Hedefimiz, okul öncesi eğitimde standartların üstüne çıkmak. Bu gayret içinde olacağız” dedi. Ercan’ın ardından konuşan Esenler Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Sema Ulu Şentürk ise; “Çocuk ve İletişim”in önemine dikkat çekti. Okul öncesi dönemde çocukların zekâ gelişimlerini 7 yaşına kadar tamamladıklarını belirten Şentürk, bu yaşa kadar anne- babalarının çocuklarına çok iyi eğitim vermesi gerektiğini söyledi. Gelecekte sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için çocuklarla konuşurken beden dili, ses tonu, jest, mimik ve davranışların da çok etkili olduğunu anlatan Şentürk, “En güzel sessiz iletişim, sevgidir” dedi. Sevgiden yoksun büyüyen çocukların zekâ gelişiminde gerileme olacağına dikkat çeken Şentürk, anne- babaların çocuklarına sevgiyle yaklaşmasının önemli olduğunu söyledi. Okul öncesi dönemde, çocukların anne- babalarını model olarak aldıklarına dikkat çeken Şentürk, “Çocuklar anne- babayı taklit ederek kişilik sahibi olurlar. Yani çocukların ev ortamında kişilikleri oluşur” dedi.

Kanto’dan salsa’ya, ritim  şov’dan roman havasınaŞentürk’ün konuşmasının ardından program ilçe genelindeki okulların etkinlikleriyle devam etti. Ayvalıdere Anaokulu Enes Berk Çoruh adlı öğrencinin “Çocuk Deyip Geçmeyin” adlı şiirini okumasından sonra Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri ‘Sev Kardeşim’ adlı dans gösterileriyle programa katılanlar tarafından ilgiyle izlendi. Renkli kıyafetleriyle dikkat çeken miniklerin ardından sahneyi kanto gösterisiyle dikkat çeken Tacirler İlköğretim Okulu, Roman danslarıyla izleyenleri coşturan Engin Can Güre İlköğretim Okulu, Karadeniz yöresinin sevilen Balıkçı rondu’yla  Neyyir Turan İlköğretim Okulu ve Step danslarıyla Ayvalıdere İlköğretim okulu öğrencileri izleyenlenlerden tam not aldı. Programa renk katan bir başka gösteri ise; Devran Koleji öğrencilerinin yaptıkları Ritim Şov ile İsmetpaşa  İlköğretim Okulu öğrencilerinin Salsa dansları oldu. Programda asker kıyafetleriyle İstiklal Marşı’nı okuyan Ayvalıdere Anaokulu öğrencilerinin performansı ile Örfi Çetinkaya İlköğretim Okulu öğrencilerinden Arda Paldun’un “Sakarya Türküsü” şiiri ortamı daha coşturdu. Öğrencilerin yaptıkları gösterilerin ardından ilçe genelindeki okulların Müzik öğretmenlerinden oluşan koro, salondaki davetlilere keyifli dakikalar yaşattı.

Çalışmalar stantlarda sergilendiFestival kutlamalarının yanı sıra Esenler Spor Kompleksi’nin girişinde de ilçedeki okulların stantlar kurarak, sergiler açtı. Yaptıkları çalışmaları sergileme fırsatı bulan öğrenciler,  seramik oyun hamuru, sihirli boya, yap- boz, animasyon, baskı çeşitleri, çeşitli kağıt el işleri ve  artık metallerle çeşitli etkinliklerin yapılabileceği stantlarda da keyifli dakikalar geçirdiler.  31 Mayıs 2011 tarihine kadar devam edecek festivalde, Esenlerli öğrenciler, her gün farklı bir programla festivali doyasıya kutlayacak.

Diğer Haberler