Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Mayıs 2020

ABONE OL

AKILLI ŞEHİR ESENLER İÇİN E-ÇALIŞTAY

Esenler'de yapımına devam edilen "Türkiye'nin İlk Akıllı Şehri Esenler" projesinin e-Çalıştay’ı telekonferans yöntemiyle yapıldı.

“Türkiye’nin Akıllı Şehirleri” e-Çalıştay’ı korona virüs tedbirleri kapsamında telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Çalıştaya; Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı M. Fatih Kacır ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu takıldı.

ÇALIŞTAY VERİLERİ ÖNEMLİ KATKI SUNACAK

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’in İstanbul’da çarpık yapılaşmanın en vahim örneklerinden biri olduğunu ve bunu dönüştürmek için çalıştıklarını ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Bu şehri, modern algılar üzerinde var olan, geleneksel kodlarını içinde var eden mükemmel ve aynı zamanda korkunun ortadan kalktığı bir şehir haline getirebilmek için birtakım gayretler içine girdik. Sosyolojik olarak en ana sorunun ne olduğunu tespit ettik. İnsanın hayatındaki en önemli sorun olan güven ve güvenlik sorunu olduğunu anladık. İlk olarak Esenler’i güvenli bir şehir haline getirdik. İstanbul’un en az suç işlenen dört ilçesinden bir tanesi yaptık. Güvenli şehir çalışması perspektifinde kendimize birtakım parametreler belirledik. Sosyolojik, psikolojik, ekonomik unsurları devreye soktuktan sonra bu şehrin akıllı kent olarak dizayn edilmesi gerektiğine karar verdik. Esenler Belediyesi’ne devredilen Askeri Rezerv Alanı’nı güvenli şehir parametleri çerçevesinde Türkiye’de en kapsamlı akıllı şehri olarak dizayn etme kararı aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle çalışmalara başladık. Bu çalıştayda ortaya çıkacak veriler de bu şehri kurmamızda bize büyük katkılar sunacaktır.”

ESENLER’DEKİ ‘AKILLI ŞEHİR’İN KAPILARI HERKESE AÇIK

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Esenler’deki ‘Akıllı Şehir’ ile ilgili beklentilerini şu ifadeler ile dile getirdi:

“Esenler rezerv alanında yapılacak ‘Akıllı Şehir’i planlarken insanların yaşayacağı, çalışacağı ve akıllı şehir uygulanmalarını birer laboratuvarı olacak bir alan tasarladık. Türkiye’de bu işi yapabilecek tüm firmaların, üniversiteleri ve gençlerimizin çalışmalarını yapabilecekleri büyük bir saha ve analiz alanı var. Burada yapacakları bütün çalışmalara sahamızı ve projemizi açmaya hazırız.”

ESENLER TÜRKİYE’NİN İFTİHARI OLACAK 

“Teknoloji kullanımı ve üretimiyle Esenler, ‘Akıllı Şehir’ konseptinin en önemli örneğini teşkil edecek” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı M. Fatih Kacır, “Esenler Bilişim Şehri projesi inanıyorum ki Türkiye’nin medar-ı iftiharı olacak projelerden bir tanesi olacak” dedi.

Açılış konuşmalarını ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi”, Esenler Belediyesi ise ”Akıllı Şehirler Esenler Bilgilendirme” sunumlarını gerçekleştirdi. Profesör Doktor Halit Keskin e-Çalıştay işleyişi hakkında bilgilendirme yaptı.

Diğer Haberler