Öneri ve Talep Formu

‘Mehmet Âkif’in Çizgisi – 4’ adlı karikatür sergisi ziyaretçilerini bekliyor.

Eklenme tarihi 27 Aralık 2021

ABONE OL

AKİF’İN ŞİİRLERİNİ KARİKATÜRLERLE ANLATTILAR

Esenler Belediyesi, Milli şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un vefatının 85. yılında ‘Mehmet Âkif’in Çizgisi - 4’ adlı karikatür sergisine ev sahipliği yapıyor. Ersoy’un şiirlerindeki insan tiplerinin çizgilerle sunulduğu sergi, bir ay boyunca Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Esenler Belediyesi, İstiklâl Marşı’mızın yazarı Mehmet Âkif Ersoy’u vefatının 85. yıl dönümünde, ‘Mehmet Âkif’in Çizgisi – 4’ adlı karikatür sergisiyle yad ediyor. Ersoy’un şiirlerindeki insan tiplerinin çizgilerle sunulduğu sergi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle kapılarını açtı. 15 sanatçının 25 eserle yer aldığı sergi, bir ay boyunca ziyaret edilebilecek.

AKİF’İ İYİ ANLAMALIYIZ

Serginin proje danışmanlığını yürüten ve eserleri sergide yer alan Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) Genel Sanat Yönetmeni ve şair Abdülbaki Kömür, “Mehmet Âkif Ersoy’un bir sözü var; ‘Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın’ diye ancak bir daha bu ülkede bu millete İstiklâl Marşı yazdıracak olayların yaşanmaması için bu ülkede yaşayan insanların Âkif’i iyi anlaması gerekir” diye konuştu.

BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE HAZIRLANDI

‘Mehmet Âkif’in Çizgisi-4’ karikatür sergisinde eserleri de bulunan küratör Demirhan Kadıoğlu ise şunları kaydetti:

“Fikir alanında toplum düşüncesine damga vuran insanlar, sanat alanında da geleceğe yön vermeye devam ediyor. Tıpkı İstiklâl Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy gibi. Nasıl ki, Van Gogh’un attığı fırça darbeleri sanat çevrelerinde bugün bile hâlâ tartışılırken Mehmet Âkif Ersoy’un şiirleri ders kitaplarında gür bir seda gibi tekrar tekrar okutulması ve her yeni kuşakta iz bırakması tesâdüfi değildir. Şiirleriyle gönüllerde taht kuran M. Âkif Ersoy, sanat anlayışına uygun olarak Safahat’ta yeni insan tipleri üzerinde durmuş günlük hayattan da örnekler vermiş ve bunu şiirlerinde kısım kısım aktarmıştır. Âkif’in karakterleri iyi ve kötünün mukayesesi olarak karşımıza çıkar. Şiirlerinde betimlenen karakterler hem memleketi hem istikbâli hem de dinini kurtaracak belirginliktedir. Asım karakteri bunlardan biridir. Mehmet Âkif’in Çizgisi -4 karma sergimizde biz bu karakterleri sizlere aktarmaya çalıştık. Hem amatör hem de profesyonel kalemlerin buluştuğu serginin çizimleri büyük bir titizlikle hazırlandı ve beğeninize sunuldu.”

Diğer Haberler