Öneri ve Talep Formu
Evliya Çelebi Kültür Sanat Sezonu (4)

Kültür sanatın öncüsü Esenler‘de sezon başladı!

Eklenme tarihi 21 Ekim 2022

ABONE OL

EVLİYA ÇELEBİ KÜLTÜR SANAT SEZONU AÇILDI!

Esenler Belediyesi, ünlü Türk seyyahı Evliya Çelebi’ye ithaf ettiği 2022-2023 Kültür Sanat Sezonu’nu düzenlenen açılış programıyla başlattı. Kültür-sanat, medya, edebiyat gibi pek çok alandan önemli isimleri bir araya getiren gecede,  Türk Halk Müziği sanatçısı ve akademisyen Prof. Dr. Erol Parlak katılımcılara müzik ziyafeti sundu.

Esenler Belediyesi, Seyyah-ı Âlem Evliya Çelebi’ye ithaf ettiği 2022-2023 Kültür Sanat Sezonu’nu düzenlenen açılış programıyla başlattı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bulunan Tarihi Hamam’da gerçekleşen programa Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Kaymakamı Adil Karataş, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ile çok sayıda sanatsever katıldı. Mihrimah Camii müezzin kayyımı Bilal Yıldırım’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Evliya Çelebi’nin hayatı ve önceki sezonda yapılan çalışmalara ilişkin film gösterimi yapıldı. Yeni döneme ilişkin yapılacak faaliyetler hakkında bilgilerin verildiği programda, Türk Halk Müziği sanatçısı ve akademisyen Prof. Dr. Erol Parlak ile ekibi verdikleri konserle kulakların pasını sildi.

ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR ÖNCÜSÜ

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, her sezona bir isim verdiklerini belirterek “Bugün 2022-2023 kültür sezonumuzun başlangıç günü. Biz Esenler Belediyesi olarak her sene sezonumuza bir isim veriyoruz. Bu isimi verirken yaşadığımız sezonun ruhuna uygun olarak ayarlıyoruz. Bu yılki sezonumuzun adını da ‘Evliya Çelebi Kültür Sezonu’ olarak gerçekleştirdik. Evliya Çelebi, İstanbul’da doğmuş ama yaşamının büyük bir bölümünü bu coğrafyanın bütün sınırlarını gezmiş bir tasavvuf erbabı. Yaşadıklarını bir kitaba döndürmüş önemli bir kültürü öncüsü. Biz de bugün Esenler Belediyesi olarak böyle bir kültür öncüsünün adını verdiğimiz Evliya Çelebi kültür sezonumuzu başlatıyoruz. Kültür sezonumuzda Evliya Çelebi’nin konseptine uygun olarak gerçekleştiriyoruz. Evliya Çelebi için anlatılan hikâye şudur: Peygamber Efendimizi rüyasında görüyor ‘Şefaat Ya Resulallah’ diyecekken ’Seyahat Ya Resulallah’ diyor. Biz de Esenler’de çok genç nüfusa sahibiz. İlçede yaklaşık 150 bin gencimiz var. Bu gençlerimiz başta olmak üzere her bir kültürel değeri ve kodu gidip görmelerini buraya getirmelerini sağlayacak büyük bir kültür etkinliği yapacağız. Bunun içindir ki bu sene Kültür Müdürlüğü bütçemizi yüzde 658 artırarak buna büyük önem vereceğiz. Binlerce program var. Geçen sene Süleyman Çelebi Kültür sezonumuzda 2 bin 343 program yapmışız. 96 milyon etkileşime ulaşmışız” ifadelerini kullandı.

SANAT TOPLUM HAYATINDAN BESLENİR

Esenler Kaymakamı Adil Karataş ise şunları ifade etti: “Esenler Belediyemiz, 2022-2023 kültür sanat sezonunu, hürmeten Osmanlı’nın en büyük seyyahlarından olan hayatının 50 yılını seyahat ederek geçirmiş ve bunu 10 ciltlik eserinde toplayan Evliya Çelebi’ye atfetti.  Kültür bir milletin tarih boyunca ürettiği yazılı, sözlü maddi ve manevi değerlerdir. Bütün sanatlar üretildiği toplumun hayatından beslenmektedir. Toplum hayatı ise din, gelenek, görenek, anane gibi yaşam tarzımızı şekillendiren davranış biçimlerinden oluşmaktadır. Kültürde ve sanatta ne kadar güçlüyseniz çevrenizi o derece etki altına alabilirsiniz. Günümüzde küresel sistemi yönetenlerin en güçlü silahı kültür ve sanat araçlardır” dedi.

KÜLTÜR BİR BEKA MESELESİDİR

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ise kültürün bir beka meselesi olduğunu ifade ederek “Kültür, bugünün ya da yarının meselesi değil binlerce yıllık geçmişin ve binlerce yıllık geleceğin meselesidir. Yaptığınız, adına etkinlik dediğiniz her kültür faaliyeti kültür değildir. Sebebini, sonucunu, mahiyetini, niyetini, gayesini, üslubunu, usulünü bilerek yaptığınız ve hedeflediğiniz faaliyetler sizi kültür iklimine taşır. Ben Esenler Belediyesi’nin onun değerli belediye başkanının ve kültürden sorumlu ekibinin bu çalışmaları popüler kaygıdan uzak, kültürün bir beka meselesi olduğuna inanarak bilimsel gerçeklik üzerinden ve sağlıklı değerlendirmelerle yaptığına inanıyorum. Bunun altını çizmek istiyorum. Kültür ne yazık ki kültür adamlarının dahi çok kıymetini bilmedikleri ve hakkını teslim etmedikleri bir metaya dönüşme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Onun için Esenler’in faaliyetlerini incelediğimizde o günübirlik kaygıdan uzak bir gelenek ve gelecek ilişkisi içinde bir faaliyet gösterdiğini görüyorum” şeklinde konuştu.

YENİ SEZON HEYECAN VERİYOR

Programa katılan Zeynep Türkoğlu, “Sezon açılışları her zaman heyecan vericidir. Bizi besleyeceğini, ruhumuzu besleyeceği anlamına gelir. Yeni sezona ilişkin ruhumuzu da genişletir. İnsanı meraklandırır aynı zamanda. Biz de bu heyecanla geldik bugün. Üst başlığının Evliya Çelebi olması bizleri ayrı olarak heyecanlandırdı. Hem bilmediklerimizi öğreneceğimiz, hem bildiklerimizi tazeleyeceğimiz güzel bir sezon bizi bekliyor” ifadelerini kullandı. Ressam, karikatürist ve besteci Abdülbaki Kömür ise “Belki Evliya Çelebi’nin gezdiği yerlerin çeşitliliğine bakarak bir bağlantı kuracak olursak hem mensubu olarak hem dışarıdan Esenler Belediyesi’nin kültür-sanat etkinliklerinin çeşitliliğini hatırlatıyor bana. Bu çeşitliliğe Evliya Çelebi çok isabetli oldu. İnşallah hayırlı olur ve o çeşitliliği daha da zenginleştirmiş olur” diye konuştu.

Diğer Haberler