Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Ekim 2017

ABONE OL

Akademisyenler Esenler İçin Çalıştayda

Uzman akademisyenler, Esenler ve çevresinde yaşanan kentleşme sürecinde Sosyolojik Master Planı oluşturulurken kullanılacak "Sosyolojik Master Plan Hazırlama Rehberi" için düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler.

Uzman akademisyenler, Esenler ve çevresinde yaşanan kentleşme sürecinde Sosyolojik Master Planı oluşturulurken kullanılacak “Sosyolojik Master Plan Hazırlama Rehberi” için düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler.

Esenler Şehir Düşünce Merkezi’nin yerel yönetimler için hazırladığı “Sosyolojik Master Plan Hazırlama Rehberi” tasarısı, Hotel Golden Way Giyimkent’te düzenlenen çalıştayda alanlarında uzman isimlerin katkılarıyla geliştirildi.

Şehirlerin planlama süreçlerinde sosyal yapıyla ilişkili bilgilerin daha etkili nasıl kullanılabileceği sorusundan yola çıkarak oluşturulan “Sosyolojik Master Plan Atölyesi” çalışmalarının sonunda “Yerel Yönetimler İçin Sosyolojik Master Plan Hazırlama Rehberi” hazırlandı. Hazırlanan rehber ile kentlerin mevcut durumu, sorunları ve yeni eğilimleri tespit edilerek bütünsel, sürekliliği ve iç tutarlılığı olan sosyal planlama yapılması hedeflendi. Mekân ve mekândaki sosyal ilişkilere odaklanan “Yerel Yönetimler İçin Sosyolojik Master Plan Hazırlama Rehberi”; sosyoloji, nüfus bilimi, sosyal politika, kamu yönetimi, mimarlık ve şehir planlama alanlarında uzman akademisyenlere değerlendirmeleri için gönderildi.

Esenler Şehir Düşünce Merkezi’nin organize ettiği çalıştayda rehberi inceleyen uzmanlar, rehberle ilgili genel değerlendirmelerini sundular. Kentsel planlamaya altlık sunacak ilkesel bir zeminde yeniden düzenlenecek rehber, çalıştay sonuçları doğrultusunda genişletilerek okuyucusuyla buluşacak.

Diğer Haberler