Öneri ve Talep Formu
ESKAT KARŞILAMA (3)

Bugüne kadar 50.000’den fazla kişiye Afet Bilinci ve Farkındalık Eğitimi verildi.

ESKAT

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT), Başkanlığımız bünyesinde oluşturulan ve bünyesinde psikolojik danışman, inşaat mühendisi, teknik personel, hemşire, memurlar, işçiler ve hizmet alımı yoluyla çalıştırılan personelin bulunduğu yaklaşık 70 kişiden oluşan bir ekiptir.

ESKAT personeli Esenler Belediyesi’ne bağlı müdürlüklerde görev yapmakta olup, gerektiği anlarda belirlenen yerlerde çalışmalara katılmaktadır. ESKAT personelinin çoğunluğu “Temel Arama Kurtarma, İlk Yardım, Yangın, KBRN” eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır. ESKAT ekibimiz, 2011 yılında gerçekleşen Van depreminde görev alarak afetzedelere yardımcı olmuştur. Ayrıca ekibimiz yaptığı tatbikat ve eğitimlerle her geçen gün kendisini daha da güçlendirmektedir.

Yerel Afet Gönüllüsü (YAG)

Afetlerin olması her zaman mümkün. Bu afetler olduğunda hazırlıksız yakalanmamak, bilinçli hareket etmek, gerektiğinde ESKAT ekibimizle arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere “Yerel Afet Gönüllüleri (YAG)” birimi oluşturulmuştur. Bu çerçevede, “SEN DE AFET GÖNÜLLÜSÜ OL” sloganı ile Esenler Belediyesi’nin web sitesi başta olmak üzere çeşitli platformlardan duyurular yapılmaktadır.

Bu duyurulara kulak vererek aramıza katılmak isteyen vatandaşlarımıza afet durumunda bir gönüllünün sahip olması gereken eğitimlerin verilmesi planlanmaktadır. Böylece Esenler’in her cadde ve sokağında en az on afet gönüllüsünün yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Web sitemizdeki “Afet Gönüllüsü Formu”nu dolduran vatandaşlarımız, gönüllü olup, gerekli eğitimleri aldıktan sonra ESKAT ekibi ile müşterek çalışma yaparak tatbikatlarda görev alabilirler. Ayrıca 444 00 73 numaralı telefonla eğitim hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Diğer Projeler