Kültür Sanat

Esenler Belediyesi

Aynen Gençlik ve Spor Dergisi 9. Sayı

Değişen, dönüşen ve gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Yeni bir dil gelişiyor yanı başımızda. "Yazılım dili" diyoruz adına. Bu dil geliştikçe ve doğru parametre ağı kuruldukça, ileri teknoloji dediğimiz şey çıkıyor ortaya. İşte o ileri teknolojilerden biri olan "Yapay zeka”yı işliyoruz bu sayımızda.

1956’da ortaya atılan yapay zeka kavramı veri hacimlerinin artması, algoritma ve parametrelerin gelişmesi gibi bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeler ile günümüzde daha popüler bir hale geldi. İlk dönemlerinde, yapay zekaya yönelik çalışmalar problem çözme ve sembolik yöntemler gibi konularla sınırlıydı. Sonraki dönemlerde ise mekanik öğrenim ile gelişen yapay zekâ günümüzde konuşmayı, görüntülemeyi, verileri tanıma ve tahminlerde bulunma gibi işlemleri yerine getirebiliyor. Yapay zeka, insan zihnini taklit eden ve topladığı bilgileri işleyip ileri taşıyabilen, dolayısıyla kendini geliştirebilen bir sistem. Üstelik bir asistanlık sistemi. Geliştirici firmaların verdiği demeçlerden ve insanlığa sunduğu kolaylıktan anlıyoruz bunu.

Elbette tek gündemimiz yapay zeka değil. Yine sizinle dünya turuna çıkıyor, İstanbul'un tepelerini keşfediyor, yeşil sahalara iniyor, bilenlere kulak veriyor, iftar için tatlı yapıyoruz. Daha neler neler…

Genç arkadaşım! Bizler bu sayıyı hazırlarken hem eğlendik hem çok şaşırdık. Çokça "Vay be!" dedik. Hatta kendini tutamayıp, "Uzaylıların oyunu bunlar…" diyenlerimiz bile oldu. İnanıyoruz ki sen de eğlenecek, öğrenecek ve hayrete düşeceksin.

Daha fazla tutmayayım seni. Haydi çevir sayfayı.

Diğer Yayınlar