Kültür Sanat

Usta Çırak Buluşmaları – Coşkun Aral

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi

17 Ekim 2021 / 16:00

Usta Çırak Buluşmaları – Coşkun Aral

Gazeteci ve fotomuhabir Coşkun Aral, meslek hayatı boyunca verdiği mücadele ve edindiği tecrübeleri paylaşmak için 17 Ekim Pazar günü saat 16.00’da Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerlilerle buluşacak.

COŞKUN ARAL KİMDİR?

Fotoğrafçı, belgesel film ve televizyon yapımcısı Coşkun Aral,  1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Foto muhabirliğe 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 yılından itibaren Ekonomi ve Politika gazetesinde meslek hayatına devam etti.

1 Mayıs 1977’de meydana gelen olaylara ilişkin çektiği fotoğraflar, Sipa Press fotoğraf ajansı tarafından dünya basınına dağıtılarak Time ve Newsweek dergilerinde yer aldı. Ardından Sipa Press’in Türkiye muhabirliğini yaptı.

12 Eylül Darbesi’ne ait fotoğrafları, Newsweek ve Time’ın yanı sıra Fransız L’Express haber dergisinde de kapak fotoğrafı olarak yayımlandı.

14 Ekim 1980 tarihinde Münih-İstanbul-Ankara seferinde kaçırılan Türk Hava Yolları’na ait uçağı kaçıran hava korsanlarıyla mülâkat gerçekleştirmeyi başaran Aral, bu mülâkat ile ulusal ve uluslararası ödüller kazandı.

1980 yılından itibaren düzenli olarak savaş muhabirliği yaptı. 1985 yılında başlayan Mehmet Ali Birand’ın 32. Gün programının ekibine katıldı.

Türkiye’nin ilk tematik televizyon kanalı İz Tv’nin kurucularından olan Aral, dünyanın çeşitli bölgelerinde bağımsız belgeseller çekmeye devam ediyor.

Etkinlik Türü: Söyleşi
Etkinlik Tarihi: 17 Ekim 2021, Pazar
Etkinlik Mekanı: Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi
Etkinlik Saati: 16:00

Diğer Etkinlikler