Kültür Sanat

Sağlıklı Yaşam – Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi

20 Ekim 2021 / 15:00

Sağlıklı Yaşam – Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi

Son yıllarda kadınların günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen meme kanserinin erken teşhisi hayati önem taşıyor.

Meme kanseri belirtileri, teşhisi ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak, her kadının kendi takibini yapabilmesi için yarar sağlıyor.

Bu kapsamda kadınlarımızı olası sağlık problemlerine karşı bilinçlendirmek adına Sağlıklı Yaşam semineri kapsamında Doç. Dr. N. Çiğdem Arslan’ı Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde ağırlıyoruz.

MEME KANSERİ NEDİR?

Günümüzde dünyadaki her 100 bin kadından 40 veya 50’sinde görülen meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinde değişimin yaşanması ve kontrolsüz olarak çoğalmasının sonucunda oluşan tümör olarak biliniyor.

Tedavi edilmediğinde diğer organlara da zarar verme olasılığı yüksek olan meme kanseri, erken teşhisle kısa sürede sorun olmaktan çıkıyor.

Meme kanseri risk faktörleri arasında; 50-70 yaş arasında ve menopoz sonrası dönemde olmak, ailesinde (anne veya baba tarafında) meme kanserine yakalanmış akrabaları olmak, daha önce meme kanserine yakalanmış olmak, adet başlama yaşının erken, menopoz yaşının geç olması, hiç doğum yapmamış olmak, ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak, uzun süreli hormon tedavisi almak, sigara ve tütün ürünleri kullanmak gibi unsurlar bulunuyor.

Etkinlik Türü: Seminer
Etkinlik Tarihi: 20 Ekim 2021, Çarşamba
Etkinlik Mekanı: Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi
Etkinlik Saati: 15:00

Diğer Etkinlikler