Kültür Sanat

Aliya İzzetbegoviç’in Hayatı ve Mücadelesi

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi

19 Ekim 2021 / 14:00

Aliya İzzetbegoviç’in Hayatı ve Mücadelesi

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in insanlığa örnek olan hayatını ve siyasi mücadelesini vefatının 18. yılında Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde konuşacağız.

Sizleri İslam dünyasının tarihe iz bırakmış önderlerinden olan İzzetbegoviç’in İslam karşıtı zihinlere açtığı savaşı anlamaya ve yaşatmaya davet ediyoruz.

Oturum yöneticiliğini Araştırmacı – Yazar Yıldırım Ağanoğlu’nun yapacağı panelimize, 20., 21. ve 22. Dönem İstanbul Milletvekili olan Hüseyin Kansu, Dayanışma Vakfı Başkanı Hüsnü Kılıç ve Dayanışma Vakfı Kurucu Üyesi Nezir Dinler konuşmacı olarak katılacak.

İzzetbegoviç’in Kur’an-ı Kerim ışığında süren ömrünü mercek altına aldığımız panel sonunda katılımcılarımıza “İslam Deklarasyonu” isimli eserini hediye edeceğiz.

ALİYA İZZETBEGOVİÇ KİMDİR?

Bosna Hersek’in 1992 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925 tarihinde Bosanski Samac kasabasında doğdu.

Lise çağında üstün kabiliyetleriyle ve İslami konulara ilgisiyle öne çıkan İzzetbegoviç, arkadaşlarıyla birlikte dini konuları tartışmak amacıyla Müslüman Gençler Kulübü’nü kurdu. Kulüp kısa sürede büyüyerek bir yardım derneğine dönüştü. İzzetbegoviç ve arkadaşları özellikle 2. Dünya Savaşı zamanında ihtiyaç sahiplerine büyük yardımlar yaptı.

Komünist rejimin ülke yönetimini ele geçirdiği dönemde dinlerin toplumsal hayattaki varlığının giderek azalmasıyla İzetbegoviç’in İslamı savunması ve ateizme karşı oluşu onu mevcut yönetimin hedefi haline getirdi. Bu sebeple İzzetbegoviç’e beş yıl hapis cezası verildi.

İzzetbegoviç’in 1983’te yayınlanan İslam Deklarasyonu isimli kitabı, ‘İslam Cumhuriyeti kurmak istemesi’ suçlamasıyla yeniden hapis cezasına çarptırılmasına sebep oldu. 1988’de çıkarılan bir afla serbest bırakılan İzzetbegoviç, Demokratik Eylem Partisi’ni kurdu. Parti, 5 Aralık 1990 tarihinde Bosna’da gerçekleştirilen Genel Seçimleri kazandı ve İzzetbegoviç ülkenin Cumhurbaşkanı oldu.

1990’lı yıllarda Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti içinde bir bağımsızlık hareketi içerisine girdi. Bosna-Hersek de 1 Mart 1992’de gerçekleştirdiği referandum sonrasında bağımsızlığını ilan etti. Fakat Sırplar hemen arkasından Bosna yönetiminde söz sahibi olan Müslümanlara karşı savaş açarak katliama başladı.

Etkinlik Türü: Panel
Etkinlik Tarihi: 19 Ekim 2021, Salı
Etkinlik Mekanı: Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi
Etkinlik Saati: 14:00

Diğer Etkinlikler