Kültür Sanat

Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü

Davutpaşa Kapalı Cadde Sonu

26 Ekim 2021 / 14:00

Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü

2004 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulamak ve meme kanseri farkındalığını oluşturmak amacıyla 1-31 Ekim tarihleri Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor.

Erken tanının hayati değer taşıması sebebiyle 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü, 26 Ekim ise meme kanserinin sembolü olan Pembe Kurdele Takma Günü olarak belirleniyor.

Esenler Belediyesi olarak biz de vatandaşlarımızı son yıllarda artış gösteren meme kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Davutpaşa Kapalı Cadde Sonu’nda düzenlediğimiz yürüyüşe davet ediyoruz.

MEME KANSERİ NEDİR?

Günümüzde dünyadaki her 100 bin kadından 40 veya 50’sinde görülen meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinde değişimin yaşanması ve kontrolsüz olarak çoğalmasının sonucunda oluşan tümör olarak biliniyor.

Tedavi edilmediğinde diğer organlara da zarar verme olasılığı yüksek olan meme kanseri, erken teşhisle kısa sürede sorun olmaktan çıkıyor.

Meme kanseri risk faktörleri arasında; 50-70 yaş arasında ve menopoz sonrası dönemde olmak, ailesinde (anne veya baba tarafında) meme kanserine yakalanmış akrabaları olmak, daha önce meme kanserine yakalanmış olmak, adet başlama yaşının erken, menopoz yaşının geç olması, hiç doğum yapmamış olmak, ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak, uzun süreli hormon tedavisi almak, sigara ve tütün ürünleri kullanmak gibi unsurlar bulunuyor.

Etkinlik Türü: Özel Etkinlik
Etkinlik Tarihi: 26 Ekim 2021, Salı
Etkinlik Mekanı: Davutpaşa Kapalı Cadde Sonu
Etkinlik Saati: 14:00

Diğer Etkinlikler