Kültür Sanat

Suveyda

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi

18 Ekim 2021 / 20:00

Suveyda

Süleyman Çelebi Kültür Sanat Sezonu kapsamında düzenlediğimiz etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor.

Usta Yönetmen Mesut Uçakan’ın “Suveyda” isimli yeni filminin galası 18 Ekim’de Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Uçakan’ın tarihe ışık tutan “Suveyda” filmi 11 yaşındaki bir çocuğun hafız olma serüvenini seyirciyle buluşturuyor. 1930- 1940’lı yılların anlatıldığı filmde, tek parti dönemindeki harf devriminin ve Arapça ezan yasağının oluşturduğu sıkıntılara da yer veriliyor.

MESUT UÇAKAN KİMDİR?

Reis Bey, İskilipli Atıf Hoca / Kelebekler Sonsuza Uçar filmleriyle tanınan usta yönetmen Mesut Uçakan 1953 yılında Kırıkkale’de doğdu.

İ.T.İ.A. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu Sinema Televizyon Bölümü mezunu olan Uçakan, 1997 yılında Mutlak Fikir Estetiği ve Sinema adlı dergisini altı sayı olarak çıkardı.

Filmlerinde milli ve manevi değerleri ön planda tutan Uçakan, Reis Bey (1988) filmiyle Kültür Bakanlığı tarafından başarı ödülüne, Yazarlar Birliği tarafından ise en iyi film ödülüne layık görüldü. İskilipli Atıf Hoca / Kelebekler Sonsuza Uçar (1993) ise Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden halk jürisi ödülü, Yazarlar Birliği’den en iyi yönetmen ödülü, BİRSAD’dan da en iyi film ödülü aldı.

Sıkı Tut Ellerimi adlı şiir kitabı ve Türk Sinemasında İdeoloji adlı sinema kitabı bulunan Uçakan’ın hakkında bir de Necip Tosun’un söyleşilerini kapsayan Mesut Uçakan’la Söyleşiler kitabı yayımlandı.

 

Etkinlik Türü: Gala
Etkinlik Tarihi: 18 Ekim 2021, Pazartesi
Etkinlik Mekanı: Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi
Etkinlik Saati: 20:00

Diğer Etkinlikler