Kültür Sanat

Neşet Ertaş Anma Programı

Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi

25 Eylül 2021 / 20:00

Neşet Ertaş Anma Programı

Türkiye’nin gönlüne taht kurmuş, türkülerin babası Neşet Ertaş’ı vefatının 9. yılında anıyoruz.

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan anma programında Dr. Erdal Şahin ve Yunus Koşar “Bozkırın Tezenesi”ni sevenlerine anlatacak.

NEŞET ERTAŞ KİMDİR?

Türkülerin usta sesi Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’de doğdu. Orta Anadolu türküleri ve bozlakları ile tanınan Ertaş 1950’li yıllarda çıkardığı plaklarla kısa sürede ülkenin en büyük değerleri arasında yerini aldı. Yazdığı türkülerde “Garip” mahlasını kullanan Ertaş, ilk kayıtlarını babasının türküleri ile yaptı.

TRT Ankara Radyosu’nda canlı olarak yayımlanan, Muzaffer Sarısözen’in yönettiği “Yurttan Sesler” programında, “Geleli gülmedim ben bu cihana” adlı bozlağı solo çalıp okumasından sonra Ertaş’ın adı ülke genelinde duyuldu.

2009 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınan Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü.

Bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutuldu. Ertaş, 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Etkinlik Türü: Anma
Etkinlik Tarihi: 25 Eylül 2021, Cumartesi
Etkinlik Mekanı: Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi
Etkinlik Saati: 20:00

Diğer Etkinlikler