Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Haziran 2016

ABONE OL

Türkiye’nin En Büyük İftar Sofrası Esenler’de

Esenler Belediyesi'nin Dörtyol Meydanı'nda kurduğu Türkiye'nin en büyük iftar sofrasında 20 bin kişi ile orucunu açan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bu sofralar kuruldukça, bu ülke hiç bir şekilde bölünmez, parçalanmaz" dedi.

Esenler Belediyesi’nin Dörtyol Meydanı’nda kurduğu Türkiye’nin en büyük iftar sofrasında 20 bin kişi ile orucunu açan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bu sofralar kuruldukça, bu ülke hiç bir şekilde bölünmez, parçalanmaz” dedi.

Esenler Belediyesi’nin Dörtyol Meydanı ve devamındaki trafiğe kapalı Davutpaşa Caddesi’nde kurduğu Türkiye’nin en büyük iftar sofrasında 20 bin kişi bir araya geldi. İftar programına; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Sarıhan, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri katıldı.

20 BİN GÖNÜL İNSANI AYNI SOFRADA BULUŞTU

Okunan ezanla birlikte kardeşlik sofrasında buluşan 20 bin kişi hep birlikte oruçlarını açtılar. İftar sonrasında aynı sofrada buluşan binlerce vatandaşa hitap eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bugün çok güzel bir sofrada beraberiz. Bu meydanda binlerce kardeşimizle birlikte iftar yapıyoruz. Şu anda 20 bin kişimizle birlikte aynı iftar sofrasını paylaşıyoruz. Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun, 20 bin gönül insanı ile aynı havayı paylaşarak, aynı duyguları yaşayarak bir araya geldik. Bu sofrada bizleri yalnız bırakmayan Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş’a da Esenler halkı adına canı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BU SOFRALAR KORULDUKÇA BU ÜLKE BÖLÜNMEZ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, Esenler’de olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce iftar sofrasının kurulduğunu belirterek, “Bu sofralarda ne yedeğimizden ziyade, aynı sofrada nasıl bir araya geldiğimiz, kardeşlik duyguları içinde aynı ekmeği, aynı çorbayı nasıl paylaştığımız önemli. Bu ülkede sofralar kuruldukça, Ramazan’ın getirdiği birlik ve beraberlik rüzgarları hepimizi kuşattıkça, bu ülke hiç bir şekilde bölünmez, parçalanmaz, dağılmaz. Bu ülkenin insanlarına hiç bir şey olmaz” dedi.

BİZ BİRİZ, BERABERİZ, KARDEŞİZ

Bazı iç ve dış güçlerin Ramazan ayında bile terör ile Türkiye’yi kuşatma altına almaya çalıştığına dikkat çeken Kurtulmuş, “Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu kadar çok ortak kültürü olan, ortak değerleri olan, ortak inançları olan insanları birbirinden ayırmak mümkün değil. Bugün bu sofralarda hangi duayı ediyorsak, Şırnak’ta, Diyarbakır’da, Muğla’da ve Elazığ’da da açılan sofralarda aynı duayı ediyoruz. Hepimiz aynı Peygamber’in ümmeti, aynı inancın mensupları, aynı medeniyetin çocukları, aynı ülkenin evladı olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. İnşallah bu millet, Ramazan’ın birleştirici iklimini kıyamete kadar yaşayacak ve dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmaya devam edecek. Terörle bu ülke insanlarının arasına fitne sokmaya çalışanlar çok iyi biliyor; Kıblemiz bir, yönümüz bir, inancımız bir oldukça bizi birbirimizden ayırmaları mümkün değil. Terör ateşi ile Türkiye’nin önünü kesmeye çalışıyorlar, Türkiye’ye vakit kaybettirmek istiyorlar. Türkiye’nin önüne çukur, hendek kazanlara bu akşam buradan cevap veriyoruz. Biz biriz, beraberiz, kardeşiz, hep beraber aynı milletin, aynı medeniyetin çocuklarıyız” şeklinde konuştu.

İslam coğrafyasının amiral gemisi olarak görülen Türkiye için tüm mazlum milletlerin dua ettiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Esenler’de kurulan iftar sofrasının aslında bütün Müslümanların iftar sofrası olduğunu söyledi.

Programda Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran da kısa birer konuşma yaparak, Ramazan’ın ruhunu yaşatan bu güzel tablonun oluşmasını sağlayan Başkan Göksu’ya teşekkür ettiler.

Konuşmasının ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a Kütahya çinisi bir tabak hediye etti. İftar programı, Esenler Müftüsü Halil Şekerci’nin yaptırdığı ve binlerce kişinin ellerini semaya açtığı yemek duası ile sona erdi.

Diğer Haberler