Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Şubat 2024

ABONE OL

TÜRKÇENİN DÖNÜŞÜMÜ DİVANHANE’DE KONUŞULDU

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın sunumuyla Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşan Divanhane programı, yazar Prof. Dr. Hayati Develi’yi ağırladı. Türkçenin tarihinden ve dönüm noktalarından bahseden Develi, konuşmasında önemli tarihi bilgiler verdi.

Esenler Belediyesi’nin severek takip edilen yayın organı Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşan Divanhane programı, bu ay Prof. Dr. ve yazar Hayati Develi’yi ağırladı. Dr. Coşkun Yılmaz’ın sunumuyla ekranlara gelen programda Develi, Türkçenin tarihi geçmişinden bahsetti.

DÜNYANIN EN ESKİ YAZI DİLLERİNDEN BİRİ

Türkçenin geçmişten bugüne geçirdiği dönüşümleri ele alan Develi, “ Türkçe, dünyanın yazılı örneği olan en eski dillerinden birisidir. Çince gibi, Yunanca gibi, Arapça gibi dillerin sayısı zannedildiği kadar çok değil. Dünyadaki çoğu dilde bu dillerdeki özellikler yok. Bizim en eski metinlerimize baktığımızda da bu nadir görülen özellikleri görüyoruz“ dedi.

AKLI VE BİLİMİ HİMAYE EDİYOR

Develi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkçe iletişim dili haline dönüştüğünden beri alıcısı Türklerdir. Asıl edebiyatı ve bilimi himaye eden saraylar, Türk beylikleridir. Çoğu Türkçeden başka bir dil bilmediği için şiirler, kasideler, tarih kitapları Türkçe yazılmak zorunda kalmıştır. Bu da Türkçeyi geliştiren, güçlendiren, destekleyen bir statüko oluşturmuştur.”

Diğer Haberler